brąz złocony, moletowany; szkło kobaltowe;
kubek - wys. 7 cm, średnica podstawy 5,7 cm, wylewu 6,5 cm;
popielniczka - wys. 4,8 cm, średnica 6,8 cm, szer. z nóżkami 7,3 cm.
Polska, Warszawa, lata 20.-30. XX w.
1/ Pojemnik gabinetowy na papierosy w formie kubka - walcowatego, nieznacznie rozszerzającego się ku górze, z podstawą opasaną ornamentem perełkowym i plecionkowym; podobnie dekorowany szeroki kołnierz wokół wylewu; korpus u dołu opasany pierścieniem ze stylizowanym motywem roślinno-geometrycznym. Na brzegu podstawy bity (nieco zatarty) napis: „BR. ŁOPIEŃ[SCY] / [W]ARSZAW[A]”.
2/ Popielniczka (niesygnowana) - cylindryczna, z przeźroczystego, barwionego w masie, kobaltowego szkła, ujętego oprawą z brązu złoconego: dołem listwa z moletowanym ornamentem z zachodzących na siebie stylizowanych listków akantowych, do której mocowane
trzy nóżki w formie lwich łap; wokół górnej krawędzi identycznie dekorowana listwa z doczepionym korytkiem na papierosa.