FAQ

Jak licytować

Jak kupić?

OneBid to platforma aukcyjna, która działa od 2014 roku. Serwis umożliwia udział na żywo poprzez internet w licytacjach dzieł sztuki, numizmatyki oraz rękodzieła artystycznego. Wystarczy założyć konto oraz zgłosić chęć udziału w wybranych aukcjach. Więcej informacji na temat przebiegu licytacji znajdziesz na stronie Jak licytować.

Współpracujemy tylko z domami aukcyjnymi i galeriami sztuki. Jeśli chcesz sprzedać swój obraz przejrzyj listę aukcji zakończonych i skontaktuj się z wybranym domem aukcyjnym, który oferował podobne pozycje na swoich aukcjach.

Nie można być dobrym we wszystkim jednocześnie. Dlatego skupiamy się na udostępnianiu platformy aukcyjnej, zaś wycenę dzieł sztuki pozostawiamy wyspecjalizowanym tej dziedzinie domom aukcyjnym, które w oparciu o wieloletnie doświadczenie handlu sztuką służą fachową pomocą i doradztwem.

OneBid to pierwsza polska platforma aukcyjna założona w 2014 roku. Obecnie jest to najbardziej dynamicznie rozwijający się krajowy portal umożliwiający użytkownikom zdalny zakup dzieł sztuki podczas licytacji on-line w czasie rzeczywistym. Jego powstanie poprzedziły liczne konsultacje zarówno z instytucjami zajmującymi się handlem sztuką, jak również z kolekcjonerami poszukującymi łatwiejszych i bardziej efektywnych sposobów na wzbogacenie własnych zbiorów. Dzięki temu od samego początku zaprojektowany został jako portal łatwy w obsłudze i przyjazny dla każdego - również dla osób, które pragną dopiero rozpocząć swoją przygodę z zakupami obiektów kolekcjonerskich. Na aukcjach OneBid znaleźć można niezwykle bogatą ofertę dzieł sztuki, numizmatów, rękodzieła i designu oraz wydawnictw, codziennie aktualizowaną przez europejskie galerie i domy aukcyjne. Platforma umożliwia założenie dwóch osobnych rodzajów kont użytkownika: sprzedającego oraz kupującego.

Na OneBid konto użytkownika sprzedającego założyć mogą wyłącznie instytucje i firmy zajmujące się profesjonalnie handlem dziełami sztuki i obiektami kolekcjonerskimi, takie jak: galerie sztuki współczesnej i dawnej, domy aukcyjne czy antykwariaty. Portal nie oferuje bezpośredniej możliwości sprzedaży osobom prywatnym. Jednak dzięki zebraniu w jednym miejscu ogromnej rzeszy profesjonalistów specjalizujących się w handlu bardzo różnorodnym asortymentem, daje on unikatową możliwość dotarcia właścicielom obrazów, rzeźb, rzemiosła czy monet do właściwego podmiotu, który w najlepszy możliwy sposób wesprze ich w skomplikowanym procesie wyceny i sprzedaży dzieła. Dzięki współpracy z galerią lub domem aukcyjnym mogą Państwo dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów i w efekcie uzyskać znacznie bardziej satysfakcjonującą cenę końcową. Wsparcie profesjonalnego pośrednika zapewnia również bezpieczeństwo transakcji, a także uwalnia właściciela oferowanego obiektu od posprzedażowej obsługi klienta, w tym również między innymi: pakowania, wysyłki i rozliczeń.

Aby dowiedzieć się więcej na temat przebiegu procesu sprzedaży zobacz: JAK SPRZEDAĆ

Lista sprzedających na OneBid, zobacz: Lista domów aukcyjnych

Konto kupującego na OneBid może założyć każdy: zarówno osoby prywatne, jak również firmy i instytucje (np. muzea czy biblioteki). Co istotne, nie trzeba być doświadczonym kolekcjonerem aby efektywnie korzystać ze wszystkich możliwości jakie daje platforma. Portal stworzony został również z myślą o tych osobach, które dopiero stawiają pierwsze kroki w obszarze polskiego rynku sztuki. Bogata biblioteka katalogów aukcyjnych, czytelny interfejs, prosty sposób rejestracji i nieskomplikowany system licytacji on-line z pewnością pomogą w wyborze i zakupie dzieła, które stanowić będzie początek przyszłej kolekcji.

Aby brać udział w aukcjach za pośrednictwem platformy OneBid należy zarejestrować się i założyć konto użytkownika. Jest to bardzo prosty proces, który zajmie nie więcej niż kilka minut. Po kliknięciu w zakładkę: ZAŁóŻ KONTO, dostępną w prawym górnym rogu strony głównej wyświetli się ekran, w którym należy podać login (adres e-mail), hasło i numer telefonu. Na adres poczty elektronicznej, podany jako login, przychodzić będą przypomnienia, informacje o wynikach aukcji oraz wiadomości od ich organizatorów. Na tym etapie rejestracji zostaniecie Państwo poproszeni o akceptację regulaminu platformy OneBid (zobacz: Regulamin).

Zachęcamy również do zaznaczenia opcjonalnych pól wyboru zainteresowań, które pozwolą na stworzenie dla Państwa spersonalizowanego systemu powiadomień o nadchodzących aukcjach. W celu weryfikacji poprawności wprowadzonych danych kontaktowych, na podany numer telefonu przesłany zostanie kod, który należy wpisać w oknie wyświetlonym na ekranie. Każde nowe konto na OneBid musi zostać aktywowane poprzez kliknięcie linku wysłanego na Państwa adres e-mail. W panelu konta (pomarańczowa ikona w prawym górnym rogu) znajduje się opcja edycji informacji o użytkowniku. Jest to miejsce, w którym można wprowadzić adres dostawy, dane do faktury, dokonać zmian w danych kontaktowych. Zachęcamy do szczegółowego wypełnienia wszystkich dostępnych pól. Warto pamiętać, że w przypadku podania niekompletnych danych Państwa zgłoszenie do aukcji może nie zostać zaakceptowane przez jej organizatora. Zapisane informacje dotyczące adresu dostawy czy dokumentu sprzedaży przekazywane są w przypadku udanego zakupu do odpowiedniego domu aukcyjnego lub galerii. Przed przystąpieniem do licytacji należy najpierw zapisać się do konkretnej aukcji. Biblioteka oczekujących katalogów aukcyjnych podzielonych między innymi na: Aukcje Sztuki, Aukcje Monet i Aukcje Książek znajduje się na stronie głównej platformy.

Po kliknięciu w interesujące Państwa wydarzenie otworzy się lista oferowanych pozycji oraz guzik: ZAPISZ SIĘ DO AUKCJI. Po zgłoszeniu chęci uczestnictwa, w przypadku pierwszej rejestracji u danego organizatora, należy oczekiwać na akceptację przez dom aukcyjny. Zazwyczaj, jeśli wszystkie Państwa dane zostały wprowadzone poprawnie i nie budzą zastrzeżeń, trwa to od kilku minut do kilku godzin. Warto jednak przesłać zgłoszenie z odpowiednim wyprzedzeniem i nie czekać do ostatniej chwili. Dopiero po akceptacji przez organizatora możecie Państwo składać limity lub oferty na wybrane pozycje oraz uczestniczyć w aukcji na żywo. W tym ostatnim przypadku zachęcamy również do otworzenia panelu licytacji on-line na kilka minut przed godziną rozpoczęcia wydarzenia. Guzik służący do składania ofert w czasie rzeczywistym jest na początku zablokowany. Jego aktywacja następuje poprzez złapanie myszką i przesunięcie w prawo - aż zmieni kolor z niebieskiego na pomarańczowy.

Dokładny opis procesu rejestracji i licytacji na OneBid dostępny jest na stronie: Jak licytować

Uczestnictwo w aukcjach OneBid możliwe jest za pośrednictwem komputera, tabletu i smartfona. Licytować można z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu. Dla Państwa wygody przygotowaliśmy również aplikację mobilną, działającą na systemach: IOS, Android i HarmonyOS, dostępną do pobrania tu: pobierz aplikację.

Aby założyć konto na Onebid wystarczy podać: e-mail, telefon i ustawić bezpieczne hasło. Pozostałe informacje na Państwa temat, niezbędne do aktywnego uczestnictwa w licytacjach na platformie, można wprowadzić w formularzu rejestracji do pierwszej aukcji lub w oknie edycji profilu. Są to: imię, nazwisko, adres (ulica, numer domu i mieszkania, kod pocztowy, miejscowość i państwo). Opcjonalnie możecie Państwo również podać: adres dostawy (istnieje możliwość ustawienia kilku różnych adresów do wysyłki) oraz dane do faktury (jeśli życzycie sobie Państwo otrzymać taki dokument potwierdzający zakup). Chociaż nie wszystkie wymienione powyżej pola są obowiązkowe, to jednak zachęcamy do uzupełnienia możliwie jak największej liczby informacji. Dane klienta dotyczące m.in. wysyłki i preferowanego dokumentu sprzedaży przekazywane są do odpowiedniego domu aukcyjnego / galerii. Co istotne, w przypadku podania niekompletnych informacji, Państwa zgłoszenie do aukcji może nie zostać zaakceptowane przez jej organizatora lub może się on kontaktować w celu ich uzupełnienia. Wszystkie dane łatwo można edytować w dowolnym momencie w panelu klienta. Jeśli jednak modyfikacja nastąpi już po wygranej licytacji (np. zmianie ulega adres dostawy) - należy skontaktować się również bezpośrednio z domem aukcyjnym, aby upewnić się, że zmiana ta została odnotowana.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas logowania, rejestracji i licytacji drogą internetową zawsze stosujemy szyfrowaną transmisję danych kluczem SSL. Ponadto, wszystkie informacje zapisane w bazie danych są szyfrowane, a system dodatkowo zabezpiecza je przed ujawnieniem bądź uzyskaniem do nich dostępu przez osoby niepowołane. Państwa dane są przechowywane zgodnie z obowiązującymi przepisami RODO oraz udzielonymi zgodami na kontakt marketingowy. Do podanych przez Państwa informacji dostęp mają wyłącznie uprawnieni do tego pracownicy portalu i nie są one udostępniane firmom trzecim. Niezbędne dane kontaktowe (w tym telefon, e-mail, adres dostawy) przekazywane są również organizatorom aukcji, w których biorą Państwo udział (po wyrażeniu zgody zawartej w regulaminie aukcji).

Czas oczekiwania na akceptację zgłoszenia udziału w licytacji zależny jest od ustawień organizatora. Zwyczajowo trwa to od 15 minut do kilku godzin (choć okres ten może ulec wydłużeniu w weekendy i dni świąteczne). Zalecamy wcześniejszą rejestrację do aukcji. W przypadku próby dołączenia tuż przed rozpoczęciem wydarzenia może zdarzyć się, że nie zostaniemy dopuszczeni do licytacji interesujących nas obiektów (szczególnie, jeśli znajdują się one na początku katalogu).

Wadium to określona przez organizatora suma pieniędzy, której wpłacenie jest wymagane przed dopuszczeniem użytkownika do udziału w aukcji. Ma ono na celu zabezpieczenie dotrzymania przez kupującego warunków umowy kupna-sprzedaży (tj. zapłaty za wylicytowane obiekty). W przypadku przegranej licytacji wadium zostanie zwrócone użytkownikowi. W większości aukcji dostępnych na OneBid nie jest ono wymagane. Mogą jednak pojawić się wyjątkowe sytuacje, w których dom aukcyjny poprosi o wpłacenie zabezpieczenia finansowego przed licytacją. Decyzja o wprowadzeniu wadium pozostaje w gestii organizatora aukcji.

Regulamin portalu OneBid jest dostępny tutaj. Każdy ze sprzedających na platformie tworzy również własny regulamin aukcji, który określa m.in. czas na zapłatę za wylicytowane obiekty, sposoby odbioru oraz inne istotne, szczegółowe postanowienia na temat przebiegu zawarcia umowy kupna-sprzedaży oraz wynikających z niej zobowiązań i praw obu stron. Przed przystąpieniem do licytacji u danego organizatora należy zapoznać się ze sporządzonym przez niego regulaminem i zaakceptować jego postanowienia. Dokument ten wyświetla się podczas procesu zapisu do aukcji, a później dostępny jest w szczegółowych informacjach o danym wydarzeniu. Zakładka: REGULAMIN znajduje się również na karcie każdego obiektu w katalogu.

Portal OneBid oferuje system przypomnień o zbliżających się aukcjach. 24 godziny przed rozpoczęciem licytacji, do której wysłane zostało zgłoszenie udziału, system wygeneruje pierwsze przypomnienie na podany w panelu klienta adres e-mail. Druga (i ostatnia) wiadomość, sygnalizująca zbliżający się start aukcji, przesłana zostanie w wiadomości SMS na Państwa numer telefonu na około 30 minut przed wydarzeniem. Istnieje również możliwość dodania danego sprzedawcy do sekcji "ulubione" (poprzez naciśnięcie gwiazdki znajdującej się obok nazwy organizatora). W tym przypadku system OneBid wyśle powiadomienie SMS przed każdą aukcją danego domu aukcyjnego. Kolejne ułatwienie to możliwość dodania do ulubionych konkretnych pozycji katalogowych lub ustawienie przy nich alarmu. W trakcie aukcji na żywo, przed zaznaczonymi w ten sposób obiektami, pojawi się alert z informacją, że następna będzie licytowana wybrana przez Państwa pozycja. W większości katalogów istnieje również opcja wybrania kilku prac, dla których system wygeneruje przypomnienie SMS o zbliżającej się ich licytacji (z wyprzedzeniem kilku pozycji).

Guzik, za pomocą którego oferujemy oczekiwaną kwotę podczas licytacji na żywo, znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu (w przypadku licytacji na komputerze) lub pod zdjęciem obiektu (na telefonie lub w aplikacji). Aby uniknąć przypadkowego lub omyłkowego kliknięcia, w momencie rozpoczęcia aukcji jest on zablokowany. W celu aktywacji należy złapać go myszką i przesunąć w prawo - aż zmieni kolor z niebieskiego na pomarańczowy. Dla wygody użytkowników wyświetla się na nim kwota, jaką w danym momencie należy zaoferować, aby wygrać licytację. Uwaga! Naciśnięcie guzika równoznaczne jest z zawarciem wiążącej umowy kupna-sprzedaży i nakłada na kupującego obowiązek zapłaty za wylicytowane obiekty.

Podczas większości aukcji na OneBid licytowane są wszystkie obiekty oferowane przez organizatora, w kolejności, w której zostały ułożone w katalogu. W niektórych przypadkach jednak dom aukcyjny decyduje się dopuścić do licytacji wyłącznie pozycje, które zostały wcześniej zgłoszone przez użytkowników. Informacja na ten temat znajduje się w formularzu rejestracji do aukcji. Aby móc licytować przedmioty, którymi są Państwo zainteresowani, należy kliknąć guzik "Zgłoś do licytacji" dostępny w karcie obiektu.

Nie da się określić dokładnie czasu, jaki przewidziany jest na licytację jednego obiektu. Jest to w dużej mierze zależne od sposobu prowadzenia aukcji przez aukcjonera. Warto obserwować sygnały ostrzegawcze, które pojawiają się w oknie do licytacji, a których zadaniem jest zasygnalizowanie użytkownikom, że niebawem zakończy się możliwość składania ofert kupna wyświetlonej obecnie pozycji. W przypadku aukcji sztuki najczęściej jest to dzwoneczek, który ukazuje się lewym dolnym rogu ekranu. W aukcjach numizmatycznych, bibliofilskich i części aukcji dzieł sztuki wyświetla się stoper, odliczający: 1, 2, 3 - odpowiednik wywołania: po raz pierwszy, po raz drugi i po raz trzeci. Dobrą praktyką jest sprawna licytacja i nie czekanie do ostatniej chwili ze złożeniem oferty. Może się bowiem zdarzyć, że Państwa zgłoszenie wpłynie do organizatora zbyt późno i przyjęta zostanie inna oferta lub licytacja pozycji zostanie zamknięta.

Wysokość kolejnego podbicia zależna jest od wewnętrznych ustawień danego organizatora. Podczas licytacji obiektów o niskich cenach wywoławczych zazwyczaj są to niewielkie nominały (np. 10, 20 lub 50 zł) zaś w przypadku droższych dzieł - podbicie wzrastać może np. o 100, 200, 500 lub nawet 1000 zł. Zdarza się również, że podczas jednej aukcji kwota ta ulega zmianie powyżej ustalonych wcześniej progów. Przykładowo: do 1000 zł jest to 50 zł, a powyżej 1000 zł - np. 100 zł. W ramach przygotowania do licytacji, można przed jej rozpoczęciem sprawdzić ustawienia postąpień danego organizatora. Należy również pamiętać, że podczas trwania aukcji na guziku do licytacji wyświetlana będzie kwota, której w danym momencie oczekuje aukcjoner.

W przypadku braku możliwości uczestnictwa w aukcji on-line o danej godzinie, możecie Państwo skorzystać z opcji prelicytacji poprzez wcześniejsze założenie limitów lub złożenie ofert na wybrane obiekty. Należy zwrócić uwagę na podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami zgłoszeń. Podczas zakładania limitu ustalana jest maksymalna kwota, do której system OneBid może licytować w Państwa imieniu. Limity można dowolnie modyfikować (podwyższać lub obniżać) w każdym momencie (również już podczas trwania aukcji), ponieważ uaktywniają się one dopiero podczas licytacji na żywo wybranego obiektu.

Nieco inaczej wygląda funkcjonalność złożenia oferty. Poprzez jej złożenie w prelicytacji od razu wyrażacie Państwo chęć zakupu obiektu za daną kwotę - tak, jakby miało to miejsce podczas licytacji na żywo. Oznacza to, że ustalona przez Państwa cena jest już widoczna dla pozostałych użytkowników przed rozpoczęciem aukcji, a licytacja obiektu rozpocznie się nie od ceny wywoławczej, lecz z poziomu wysokości zapisanej oferty. Złożenie oferty jest równoznaczne z zawarciem umowy kupna-sprzedaży i nakłada na użytkownika obowiązek zapłaty w przypadku wygranej. Raz przesłanej oferty nie można usunąć ani modyfikować. W wyjątkowych przypadkach można jednak próbować kontaktować się z organizatorem aukcji z prośbą o jej usunięcie. Takie zapytanie musi jednak dotrzeć do domu aukcyjnego przed rozpoczęciem licytacji pierwszej pozycji.

Pięć minut po zakończeniu aukcji system OneBid generuje dla każdego licytującego użytkownika podsumowanie, które przesyłane jest mailowo na adres podany przy rejestracji. Znaleźć w nim można między innymi: wykaz pozycji wygranych oraz przegranych, łączną kwotę do zapłaty, dane kontaktowe oraz dane do przelewu (lub inne opcje płatności) organizatora. Uwaga! Jeżeli nie możecie Państwo znaleźć maila od OneBid prosimy o sprawdzenie folderu SPAM. Informacje na temat zakupionych obiektów są dostępne także w Profilu Użytkownika, w zakładce: Moje zakupy.

Aby zobaczyć wszystkie wygrane obiekty w aukcjach OneBid należy otworzyć zakładkę Moje zakupy dostępną w Profilu użytkownika. Po jej kliknięciu wyświetli się ułożona chronologicznie lista aukcji (od ostatniej do najdawniejszej) oraz obiekty z cenami, za które zostały przez Państwa zakupione.

Choć nie jest to częsta sytuacja, to jednak czasem zdarza się tak, że obiekt zostanie sprzedany w górnej kwocie założonego przez Państwa limitu, jednak to inny użytkownik wygrał licytację. Co istotne, w przypadku założenia przez różne osoby identycznych limitów na tę samą pozycję decydująca jest data i dokładna godzina zgłoszenia. Podczas aukcji na żywo system OneBid licytuje dla Państwa zgłoszony obiekt idąc kolejnymi postąpieniami - tak, aby dzieło zostało zakupione w najniższej możliwej cenie. Jeżeli w licytacji bierze udział kilka osób, może zdarzyć się, że system zaoferuje w Państwa imieniu kwotę o jedno postąpienie poniżej górnej granicy założonego limitu. W takim przypadku następna oferta może zostać zaproponowana przez innego użytkownika. Aby uniknąć podobnych sytuacji zachęcamy (jeżeli jest to możliwe) do obserwowania na żywo licytacji interesujących Państwa obiektów, co pozwoli w razie konieczności na szybką reakcję i zaproponowanie wyższej kwoty.

Wszystkie dane użytkownika (w tym również adres dostawy) można w dowolnym momencie edytować w panelu klienta. Warto jednak pamiętać, że po zakończeniu aukcji organizator otrzymuje komplet danych, które zapisane były w Państwa panelu podczas trwania licytacji. Jeśli więc dokonujecie Państwo zmiany adresu do wysyłki już po zakończeniu aukcji, to zachęcamy, aby przed dokonaniem zapłaty skontaktować się z organizatorem i poinformować go o tym fakcie.

Rodzaj wystawianego dokumentu potwierdzającego sprzedaż zależy od organizatora aukcji. Większość sprzedawców oferuje: paragon z kasy fiskalnej, fakturę imienną (na osobę fizyczną), fakturę VAT z NIP-em nabywcy (najczęściej jest to Faktura VAT Marża). Aby upewnić się, czy dany podmiot oferuje możliwość wystawienia faktury należy skontaktować się z nim bezpośrednio jeszcze przed rozpoczęciem aukcji.

OneBid nie wystawia własnych certyfikatów autentyczności. Większość galerii i domów aukcyjnych dołącza jednak do zakupionych obiektów takie dokumenty. Zwyczajowo zawierają one opis i zdjęcie dzieła oraz pieczęć i podpis sprzedawcy. Nie jest to jednak obowiązkowe. Aby upewnić się, czy do zakupionej pozycji będzie dołączony certyfikat autentyczności należy skontaktować się z organizatorem aukcji przed jej rozpoczęciem.

Przy niesprzedanych pozycjach z archiwalnych aukcji znajduje się informacja o braku ofert i cenie wywoławczej. Po wejściu w kartę obiektu, w prawym dolnym rogu, wyświetli się zielony guzik: ZAMAWIAM. Po jego kliknięciu do organizatora aukcji zostanie wysłane zapytanie o dostępność dzieła. Zazwyczaj, jeżeli obiekt nie został już zwrócony właścicielowi, użytkownik może spodziewać się wiadomości zwrotnej w ciągu 1-2 dni roboczych. Jeśli pozycja nadal dostępna jest do sprzedaży, otrzymacie Państwo odpowiedź z jej aktualną ceną i kosztem dostawy.

W zależności od ustawień organizatora, oferta ważna jest 24, 48 lub 72 godziny. To czas, jaki macie Państwo na jej ewentualne zaakceptowanie i podjęcie decyzji o zakupie. W przypadku zaznaczenia chęci nabycia przedmiotu organizator otrzyma taką informację wraz z danymi kontaktowymi zapisanymi w panelu użytkownika, a do Państwa zaś zostaną mailowo przesłane dane sprzedawcy (w tym również opcje płatności). Uwaga! Cena sprzedaży poaukcyjnej może być wyższa niż cena startowa obiektu na aukcji.

Każdy ze sprzedających indywidualnie określa czas jaki daje kupującemu na uiszczenie opłaty za wygrane przedmioty. Informacja ta znajduje się w regulaminie aukcji dostępnym w oknie rejestracji oraz na każdej stronie obiektu. Ze względu na duże rozbieżności pomiędzy regulacjami wszystkich sprzedawców zachęcamy do uważnego zapoznania się z regulaminem przed przystąpieniem do licytacji.

Informacje na temat dostępnych opcji płatności za zakupione obiektu znajdują się w podsumowaniu aukcji, przesyłanym mailowo przez system po zakończeniu licytacji ostatniej pozycji katalogowej. Najczęściej jest to przelew bankowy na konto organizatora. Podczas wykonania przelewu należy zwrócić uwagę na tytuł transakcji, który podany jest w podsumowaniu. Domy aukcyjne i galerie, które mają siedzibę stacjonarną, często oferują również możliwość zapłaty na miejscu (kartą lub gotówką) przy okazji odbioru osobistego. Niektórzy sprzedawcy dopuszczają również inne opcje płatności (np. PAYPAL). Aby upewnić się, czy preferowany przez Państwa sposób zapłaty zostanie zaakceptowany należy skontaktować się organizatorem aukcji przed jej rozpoczęciem.

Możliwość zapłaty w walutach innych niż PLN zależy od decyzji organizatora. Jeżeli sprzedawca przyjmuje należność za zakupione obiekty w walutach obcych, to informacja taka znajduje się w mailowym podsumowaniu aukcji przesyłanym przez system po zamknięciu licytacji wszystkich pozycji oraz w panelu klienta. Aby mieć pewność czy nasza płatność w euro lub dolarach zostanie zaakceptowana oraz w celu ustalenia przelicznika kursu należy skontaktować się z organizatorem jeszcze przed rozpoczęciem aukcji.

Poza wyjątkowymi przypadkami (np. niektóre aukcje charytatywne) większość organizatorów dolicza do wylicytowanej kwoty standardową opłatę aukcyjną. Jej wysokość zależna jest od wewnętrznych ustaleń sprzedającego jednak w licytacjach dzieł sztuki najczęściej jest to 20%. Przykładowo, w przypadku wylicytowaniu obiektu za 1000 zł, kupujący jest zobowiązany do zapłacenia kwoty 1200 zł. Przy niektórych obiektach katalogowych znaleźć można informację o doliczaniu dodatkowej opłaty droit de suite - wynoszącej od 1% do 5% wartości sprzedaży dzieła. Oznacza to, że opłata aukcyjna zostanie powiększona o powyższy procent. Informacje na temat wysokości opłaty aukcyjnej ustalonej przez organizatora znajdują się w regulaminie aukcji. W niektórych wypadkach naliczona zostanie również dodatkowa opłata 8% VAT dla obiektów sprowadzonych spoza obszaru UE. Informacja na ten temat będzie widoczna w opisie pozycji katalogowej.

Droit de suite to dodatkowa opłata doliczana do zapłaty za wylicytowany obiekt w przypadku, gdy ma miejsce zawodowa odsprzedaż dzieła: gdy pozyskane zostało ono z drugiej ręki, a nie bezpośrednio od twórcy. Wynika ona z niezbywalnego majątkowego prawa autorskiego i przeznaczana jest przez organizatora na rzecz artysty lub jego spadkobierców. Droit de suite doliczane jest w przypadku transakcji powyżej kwoty 100 Euro i stanowi 5%, 3%, 2% lub 1% wartości sprzedaży dzieła, w zależności od jego ceny końcowej. Jeżeli dana pozycja objęta jest powyższą opłatą, to informacja ta znajduje się w jego opisie na stronie obiektu. W podsumowaniu mailowym, przesyłanym po zakończeniu aukcji, ujęta jest ona w rubryce: dodatkowe opłaty.

Każdy ze sprzedających indywidualnie ustala czas przeznaczony na odbiór wylicytowanych prac przez kupującego. Informacje na ten temat zawarte są w regulaminie aukcji dostępnym w oknie rejestracji do danego katalogu oraz na kartach poszczególnych obiektów. Jeżeli z różnych przyczyn nie możecie Państwo odebrać zakupionych obiektów w regulaminowym terminie, to dobrą praktyką jest kontakt ze sprzedającym w celu ustalenia możliwej daty odbioru. Zazwyczaj większość organizatorów zastrzega sobie prawo do naliczania opłaty za magazynowanie dzieł.

Przeważająca większość sprzedających na OneBid oferuje opcję wysyłki wylicytowanych obiektów - własnym transportem lub za pośrednictwem działających firm kurierskich. Galerie i domy aukcyjne, które mają swoją fizyczną siedzibę na ogół dopuszczają również możliwość odbioru osobistego zakupionych prac. Jest to rekomendowane rozwiązanie, ponieważ eliminuje całkowicie ryzyko uszkodzenia przesyłki w transporcie. Pracownicy domów aukcyjnych i galerii mają duże doświadczenie w profesjonalnym przygotowaniu obiektów kolekcjonerskich do wysyłki. Warto jednak pamiętać, że dzieła sztuki (szczególnie zaś szkła i ceramika) to niezwykle delikatne i kruche przedmioty, i nawet ich najlepsze zapakowanie przez sprzedającego nie daje stuprocentowej gwarancji, że nie ulegną uszkodzeniu w drodze do Państwa. W przypadku wyboru przez kupującego przesyłki kurierskiej organizator aukcji nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z winy firmy przewozowej. Szacunkowy koszt transportu zazwyczaj podawany jest w mailowym podsumowaniu aukcji przesyłanym po jej zakończeniu. W przypadku zakupu wyjątkowo drogich lub delikatnych obiektów zalecamy jednak dodatkowy kontakt ze sprzedającym w celu potwierdzenia ostatecznej wyceny przesyłki.

Wielu sprzedających oferuje możliwość wysyłki zakupionych obiektów poza granice Polski. Nie jest to jednak reguła. Aby upewnić się, czy organizator będzie mógł nadać obiekt do wybranego przez nas kraju należy skontaktować się z nim jeszcze przed rozpoczęciem aukcji. W przypadku obiektów o wysokiej wartości lub starszych niż 50 lat niezbędne mogą okazać się dodatkowe dokumenty potwierdzające wartość i czas powstania dzieła. W wyjątkowych sytuacjach kupujący może być zmuszony do ubiegania się o urzędowe pozwolenie na wywóz. Niektóre domy aukcyjne i galerie oferują pomoc w przygotowaniu odpowiednich dokumentów - często jednak za dodatkową opłatą.

Przedmioty zakupione na aukcjach publicznych nie podlegają zwrotowi ze względu na wiążące zawarcie umowy kupna-sprzedaży w momencie zakończenia licytacji. Wiele domów aukcyjnych i galerii oferuje możliwość obejrzenia wszystkich prac na żywo przed zakupem. W przypadku wątpliwości warto również zwrócić się do sprzedającego z prośbą o dodatkowe zdjęcie obiektu lub rozszerzenie opisu. Wyjątek od tej reguły stanowią sytuacje, w której zakupiony obiekt nosi wady, które nie zostały przedstawione w katalogu i nie są widoczne na zdjęciu lub jeżeli opis przedmiotu nie jest zgodny ze stanem faktycznym. Przed przystąpieniem do licytacji należy zapoznać się z regulaminem aukcji, a decyzja o złożeniu oferty powinna być przemyślana.

Konto sprzedającego na OneBid założyć mogą wyłącznie sprawdzone firmy (galerie, domy aukcyjne, antykwariaty) zajmujące się profesjonalnie handlem dziełami sztuki i obiektami kolekcjonerskimi. Przed podjęciem decyzji o zakupie dzieła dobrze jest również zapoznać się z profilem i historią działalności danego organizatora. OneBid dodatkowo wyróżnia galerie i domy aukcyjne należące do Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich.

OneBid zwraca uwagę użytkowników na aukcje organizowane przez podmioty, których założyciele są członkami Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Jest to największa i najstarsza organizacja zrzeszająca właścicieli firm działających w obszarze polskiego rynku sztuki: domów aukcyjnych, galerii, antykwariatów. Członkowie stowarzyszenia w swojej profesjonalnej działalności kierują się zasadami etyki zawodowej, działając na rzecz rozwoju bezpiecznego i przejrzystego handlu dziełami sztuki oraz obiektami kolekcjonerskimi w Polsce. Informacja o członkostwie danego sprzedającego w SAiMP wpływa korzystnie na komfort i bezpieczeństwo kolekcjonerów, którzy dokonują u niego zakupu.

Portal OneBid podaje wyniki aukcyjne z doliczoną opłatą dla organizatora. Aby zobaczyć cenę końcową bez dodatkowych opłat należy odznaczyć opcję: CENY WRAZ Z OPŁATĄ AUKCYJNĄ widoczną na karcie danego obiektu. Wyniki aukcji są publiczne i ogólnodostępne. Poza ceną wylicytowaną podawana jest również cena startowa obiektu oraz procent przebicia.

Dla wielu kolekcjonerów istotnym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o zakupie jest historia notowań danego artysty. OneBid udostępnia bezpłatnie niezwykle bogatą bazę wyników aukcyjnych, która stanowi podstawowe źródło wiedzy dla każdej osoby zainteresowanej polskim rynkiem sztuki i kolekcjonerstwem. Aby prześledzić wszystkie oferowane w przeszłości dzieła danego twórcy oraz zobaczyć jego prace wystawione na nadchodzących licytacjach należy wejść w zakładkę Artyści widoczną w górnej części strony głównej. Po jej kliknięciu otworzy się alfabetyczna lista twórców oraz okienko wyszukiwarki. Po wybraniu interesującego nas artysty wyświetlona zostanie kompletna lista dzieł jego autorstwa wraz z informacjami na temat organizatora aukcji, datą sprzedaży i uzyskaną ceną.

Niektórzy organizatorzy aukcji (zwłaszcza Ci, którzy mają swoją fizyczną siedzibę) przygotowują wystawy przedaukcyjne, podczas których można z bliska obejrzeć wszystkie obiekty katalogowe. Nawet jeżeli nie znajdziecie Państwo informacji o ekspozycji prac w galerii, warto skontaktować się ze sprzedającym. Wiele firm oferuje również możliwość oglądu wybranych prac po wcześniejszym umówieniu.

Na karcie każdego z obiektów katalogowych znajduje się zakładka: O SPRZEDAWCY. Po jej kliknięciu wyświetlone zostaną wszystkie dane kontaktowe organizatora aukcji. Pojawi się tam również opcja: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ DO ORGANIZATORA AUKCJI. Jest to wygodna forma kontaktu, która skraca czas oczekiwania na odpowiedź od sprzedawcy.

Po przejściu do podstrony danego artysty (patrz - Jak mogę prześledzić historię wyników interesującego mnie artysty na OneBid?) przy jego nazwisku wyświetli się opcja: DODAJ DO ULUBIONYCH. To bardzo przydatne narzędzie dla tych z kolekcjonerów, którzy poszukują dzieł ulubionych twórców a nie zawsze mają czas na mozolne przeszukiwanie licznych katalogów aukcyjnych dostępnych na platformie. Po dodaniu do ulubionych wybranego artysty system automatycznie prześle Państwu informację mailową za każdym razem, gdy praca jego autorstwa zostanie wystawiona na aukcji.

W karcie danego obiektu katalogowego, obok opisu znajdującego się nad zdjęciem, umieszczona została ikonka gwiazdki, której kliknięcie spowoduje dodanie pozycji do sekcji "ulubione". Dzięki temu, w trakcie aukcji na żywo, wygenerowane zostanie dodatkowe powiadomienie dźwiękowe, przypominające użytkownikowi, że rozpoczyna się właśnie licytacja interesującego go przedmiotu. Historię obiektów dodanych do ulubionych ze wszystkich aukcji można wygodnie przeglądać w panelu klienta.

Platforma OneBid powstała z myślą o wszystkich kolekcjonerach i miłośnikach sztuki - również tych początkujących. Nie należy zapominać, że najważniejszy jest przede wszystkim Państwa gust estetyczny (choć i ten może się zmieniać w miarę coraz częstszego obcowania ze sztuką i poznawania twórczości nowych artystów). Nie jest dobrym rozwiązaniem zakup dzieła, które zostanie nam polecone jako "inwestycyjne", a które w żaden sposób nie przemawia do naszej estetyki ani nie budzi emocji. Szczególnie, jeśli jego cena jest znacząca. Ważne jest aby obraz, rzeźba czy grafika po prostu nam się podobały, abyśmy chcieli obcować z nimi na co dzień. Należy pamiętać, że inwestycja w dzieła sztuki wymaga dużej wiedzy, obarczona jest sporym ryzykiem i często zwrot zainwestowanych środków (z ewentualnym zyskiem) spodziewany jest dopiero w bardzo długiej perspektywie czasowej.

Na dobry początek zachęcamy do tego, aby przeglądać katalogi aukcyjne zamieszczone na platformie OneBid. W ten sposób odkryjecie Państwo twórców, których styl szczególnie do Was przemawia oraz techniki i tematy, które przyciągają oko i zachęcają do pogłębiania wiedzy o sztuce. W kolejnym kroku dobrze jest prześledzić wyniki aukcyjne wybranych artystów w czym pomocne może być archiwum licytacji OneBid. Dzięki temu można zorientować się, jak kształtują się ceny ich dzieł, czy utrzymują się na stałym poziomie czy też podlegają wahaniom i ile warto wydać na pracę, która wzbudziła szczególne Państwa zainteresowanie (porównując format, technikę czy datę powstania z obiektami już sprzedanymi). Zachęcamy również do zapoznania się z biogramami twórców publikowanymi na OneBid lub stronach organizatorów aukcji, w których zamieszczone są informacje o ich wykształceniu, osiągnięciach, wystawach. Choć nigdy nie możemy mieć całkowitej pewności, to jednak można założyć, że dzieła doktora lub profesora malarstwa, nagrodzonego w konkursach, którego twórczość prezentowana była na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, będą obecne na polskim rynku sztuki w długiej perspektywie. Z drugiej strony niezwykle trudno jest przewidzieć, jak z kolei potoczy się dalsza kariera początkujących malarzy, grafików czy rzeźbiarzy, studentów uczelni artystycznych - nawet, jeżeli ich dzieła w danej chwili osiągają stosunkowo wysokie ceny.

Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze sztuką na żywo, dlatego zachęcamy również do śledzenia informacji o wernisażach i wystawach podczas których prezentowana jest twórczość Państwa ulubionych artystów (na OneBid znaleźć je można w zakładce: AKTUALNOŚCI). Podczas odwiedzin w galerii można z bliska przyjrzeć się, w jaki sposób kształtowana jest forma dzieła i jak oddziałuje na nas na żywo obraz, rzeźba lub grafika (ważne są między innymi: odczucie skali i kolorystyki, emocje, jakie wzbudzają w nas prezentowane treści i sposób ich ukazania). Zachęcamy również do tego, aby porozmawiać z artystą i dowiedzieć się więcej na temat jego inspiracji czy praktyki twórczej, a także z pracownikami galerii - marszandami i kuratorami, u których zasięgnąć można porad i informacji na temat inwestowania w dzieła sztuki. Wszystkie powyższe działania wpływają pozytywnie na budowanie świadomości kolekcjonerskiej i spowodują, że Państwa wybory zakupowe będą oparte na wiedzy i coraz większym doświadczeniu oraz wyczuciu.

Jak sprzedać?

Konto sprzedającego na OneBid założyć mogą wyłącznie firmy i instytucje zawodowo zajmujące się handlem dziełami sztuki i obiektami kolekcjonerskimi: galerie sztuki współczesnej i dawnej, domy aukcyjne, antykwariaty. Przed zaakceptowaniem zgłoszenia nasi pracownicy weryfikują każdą aplikację indywidualnie, zwracając szczególną uwagę między innymi: na zgodności profilu działalności z założeniami platformy, doświadczenie w sprzedaży, rozpoznawalność na polskim rynku sztuki, renomę podmiotu. Aby dołączyć do społeczności sprzedawców na OneBid prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza kontaktowego.

OneBid nie umożliwia założenia konta sprzedającego osobom fizycznym. Na platformie znaleźć można jednak dużą grupę galerii i domów aukcyjnych, które otwarte są na współpracę z nowymi artystami i oferują kompleksowe wsparcie w procesie sprzedaży dzieł sztuki i promocji polskich twórców. Warto przyjrzeć się uważnie profilowi działalności i oferowanym obiektom danych organizatorów aby wybrać te podmioty, które odnoszą sukcesy w sprzedaży dzieł z segmentu sztuki młodej i aktualnej. Przed nawiązaniem kontaktu z galerią zachęcamy do przygotowania przejrzystego, czytelnego portfolio (np. w pliku PDF), w którym znaleźć się powinien biogram artystyczny oraz wybór prac (reprodukcje wraz z opisami, m.in.: tytuł, data, technika, wymiary) ukazujący jak najszersze spektrum Państwa działań twórczych. Większość domów aukcyjnych preferuje na początek mailową formę kontaktu. Najważniejsze jest jednak to, aby nie zrażać się początkowo niewielką liczbą odpowiedzi lub ewentualną nieufnością kupujących wobec pierwszych, przyjętych przez dom aukcyjny prac Państwa autorstwa (brak sprzedaży lub sprzedaż w cenie wywoławczej). Budowanie marki artysty i wysokich cen jego dzieł to zawsze długotrwały proces - jeżeli ma być trwały.

Na OneBid swoje katalogi aukcyjne prezentują domy aukcyjne, galerie i antykwariaty zajmujące się bardzo różnorodnymi dziedzinami sztuki i rzemiosła. Należy zapoznać się uważnie z ich ofertą aby wyłuskać te podmioty, które specjalizują się w sprzedaży tego samego typu obiektu, który jest w Państwa posiadaniu. Dzięki współpracy ze specjalistami w danej dziedzinie można dotrzeć do większej liczby potencjalnych kupców, a co za tym idzie - osiągnąć wyższą cenę końcową. Na początek należy nawiązać kontakt mailowy z galerią - przesyłając poglądowe zdjęcia obiektu i maksimum posiadanych przez nas informacji na jego temat. W przypadku zainteresowania pracownicy domu aukcyjnego poproszą o dostarczenie przedmiotu do siedziby firmy, w celu weryfikacji przez ekspertów.

Na tym etapie mogą Państwo zostać poproszeni o ewentualne określenie wstępnych oczekiwań finansowych. W tej kwestii należy jednak wziąć pod uwagę sugestie specjalistów organizatora aukcji, którzy mają niejednokrotnie wieloletnie doświadczenie w sprzedaży danego typu obiektu. Po decyzji o kwalifikacji przedmiotu na aukcję następuje podpisanie umowy między wstawiającym a pośrednikiem (galerią / domem aukcyjnym). W większości przypadków jest to umowa komisowa, w której określone są między innymi: cena wywoławcza (startowa) obiektu, procent marży pobieranej przez komisanta (dom aukcyjny), czas na rozliczenie z komitentem (wstawiający) oraz wzajemne zobowiązania obu stron, a także data i nazwa aukcji. Stosunkowo rzadko zdarza się, aby galeria składała oferującemu propozycję zakupu obiektu.

Posiadasz atrakcyjny obiekt? Sprzedaj z nami

Wyceną dzieł sztuki w Polsce zajmują się specjaliści, legitymujący się wymaganymi uprawnieniami oraz wieloletnim doświadczeniem w pracy z danym typem obiektów artystycznych. W przypadku domów aukcyjnych i galerii wstępna wycena zazwyczaj związana jest z decyzją o przyjęciu obiektu na aukcję. Jednak niektóre podmioty zatrudniające fachowców w danej dziedzinie oferują możliwość wyceny dzieła lub mogą skierować Państwa do właściwego specjalisty. Jest to usługa odpłatna, a wysokość opłaty zwyczajowo uzależniona jest od wartości wycenianego dzieła. Aby zapytać o wycenę Państwa przedmiotu, należy skontaktować się bezpośrednio z domem aukcyjnym lub galerią specjalizującą się w handlu danym typem obiektów kolekcjonerskich.