Rozšířené vyhledávání Rozšířené vyhledávání
248

Józef Mojżesz GABOWICZ

add Vaše poznámka
Popis položky
Odhady: 20 270 - 22 523 EUR
WYZWOLENIE, 1906

Brąz, wys. 40,5; podstawa 30 x 23 cm

Sygnowany na podstawie: J. Gabowicz; ODLEW BR.ŁOPIEŃSCY - znak stosowany przy rzeźbach wykonanych dla autora

Wystawiana:

Józef Gabowicz, Salon Seweryna Jasieńskiego, Warszawa, 1923

Bibliografia:

W. Wankie, Ze sztuki..., s. 11

L.Dreikurs, W pracowni jubilata, nasz Przegląd, 1937, nr. 277, s. 9

Renata Piątkowska, "Szczęśliwy artysta Gabowicz...", w: Rzeźba polska przełomu XIX i XX wieku, Studia pod redakcją Jerzego Malinowskiego, DiG, Warszawa, 2007, s.40, 41, il. 13, 14

 Rzeźba wydostającej się spod skały nagiej kobiety ma czytelne inspiracje Rodinem. Przez współczesnych była różnie interpretowana. Wankie widział w niej oswobodzoną Polskę. Dreikurs żydowską kobietę wyzwalającą się jak cały naród z niewoli. Pozbawiona patosu jest raczej symbolem cierpienia i walki o wolność niż zwycięstwa.

 Cena wywoławcza 70000

Estymacja 90000 - 100000

Józef Mojżesz GABOWICZ

1862 Kolno - 1939 Warszawa

Rzeźbiarz. Pochodził z ubogiej rodziny. Dzięki pomocy dr. Frenkla, który opłacał jego naukę, mógł uczyć się u L. Kucharzewskiego i W. Gersona. Studiował w warszawskiej Klasie Rysunkowej i - jako wolny słuchacz, stypendysta H. Wawelberga - w Cesarskiej Akademii Sztuk w Petersburgu (1885-1895). Później wyjechał do Paryża, gdzie kształcił się pod kierunkiem A. Rodina i J. Thomasa. Debiutował na paryskich Salonach. Od 1901 mieszkał w Warszawie, pracując jako rytownik w zakładzie odlewniczym Braci Łopieńskich. Wystawiał swe prace m.in. w: Warszawie (także na pierwszej wystawie artystów żydowskich w 1911), Paryżu, Petersburgu, Kijowie i Mińsku. W 1910 r. Francja przyznała mu palmę oficerską Legii Honorowej za całokształt twórczości. Podczas I wojny światowej przebywał w Moskwie. W 1915 r. zorganizował tam wystawę na rzecz uchodźców polskich. Po powrocie do Warszawy wystawiał w ŻTKSP. Sztuka Gabowicza ukształtowała się pod wpływem dziewiętnastowiecznego naturalizmu. Ulubionymi tematami artysty była sentymentalnie pokazana i tragedia ludzka (Ostatnia kropla, Wieści zza morza) oraz motywy symboliczne (Żywa struna). Z powodzeniem uprawiał rzeźbę portretową (m.in. portrety H. Wawelberga, L. Zamenhofa, J. Blocha) i medalierstwo (np. medale portretowe i popiersie Elizy Orzeszkowej). Duża kolekcja jego rzeźb, ocalona z pracowni artysty, znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Aukce
193 Aukce
Datum
27 Červen 2020 CEST/Warsaw
Vyvolávací cena
15 766 EUR
Odhady
20 270 - 22 523 EUR
Prodejní cena
Položka už není dostupná
Zobrazení: 92 | Oblíbené: 0
Aukce

Dom Aukcyjny Ostoya

193 Aukce
Datum
27 Červen 2020 CEST/Warsaw
Průběh licitace

Aukční poplatek
OneBid nevybírá žádné doplatky za licitaci.
Příhozy

Podmínky používání
O aukci
O prodejci
Dom Aukcyjny Ostoya
Dom Aukcyjny Ostoya
ul. Zajączka 8
01-522 Warszawa
+48228392406
Otevírací doba
pondělí
11:00 - 19:00
úterý
11:00 - 19:00
středa
11:00 - 19:00
čtvrtek
11:00 - 19:00
pátek
11:00 - 19:00
sobota
11:00 - 15:00
neděle
Zavřeno