Rozšířené vyhledávání Rozšířené vyhledávání
3

Tadeusz Dominik (1928 - 2014), BBEZ TYTUŁU, lata 80. XX w.

add Vaše poznámka
Popis položky
Odhady: 6 222 - 7 111 EUR
Doplatky: +5% / 3% Droit de suite
olej/płótno, 65 x 90 cm
sygnowany l.d.: Dominik, na odwrocie płótna nieczytelna pieczątka wywozowa

Tadeusz Dominik, zapytany o ideę malarstwa, odpowiedział, odwołując się do swoich doznań estetycznych z dzieciństwa: „Najprościej można powiedzieć, że to jest ciekawość i zachwyt. Bo rzeczywiście, gdyby nie to, to może bym nie malował. Ale ja od dziecka, jako mały berbeć, pamiętam, byłem zafascynowany naturą, kwiatkami, mrówkami. Albo patrzyłem na obłoki i widziałem jakieś sceny... To znaczy, że ja już nie dostrzegałem, że to jest chmura, tylko, że coś się dzieje... Nie patrzyłem tak fotograficznie, nie odwzorowywałem, tylko zawsze byłem zaciekawiony jakąś tajemnicą rzeczy, świata. I to mi zostało do dziś” ([w:] Tadeusz Dominik, Muzeum Narodowe w Warszawie, Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Warszawa 2008, s. 18).
Prezentowany obraz pozwala skonfrontować efekt pracy z cytowaną wypowiedzią. Widać tu wyraźnie, że każdy element pejzażu jest zjawiskiem kolorystycznym, a między wieloma elementami „coś się dzieje” - to „coś” stanowi dla artysty wyzwanie czysto malarskie. Relacje barw w naturze Dominik przenosi na swoje płótna, stosując kontrastowe zestawienia kolorów lub poszukując pełnej spokoju harmonii.
Aukce
UMĚLECKÁ DRAŽBA
Datum
05 Prosinec 2020 CET/Warsaw
Vyvolávací cena
5 333 EUR
Odhady
6 222 - 7 111 EUR
Prodejní cena
7 342 EUR
Konečná cena bez aukčního poplatku
6 222 EUR
Navýšení
138%
Zobrazení: 298 | Oblíbené: 2
Aukce

Antiqua et Moderna

UMĚLECKÁ DRAŽBA
Datum
05 Prosinec 2020 CET/Warsaw
Průběh licitace

Licitovat se budou všechny položky

Aukční poplatek
OneBid nevybírá žádné doplatky za licitaci.
Příhozy
  300 000

Podmínky používání
O aukci
O prodejci
Antiqua et Moderna
Antiqua et Moderna Dom aukcyjny i galeria
ul. Freta 19
00-227 Warszawa
+48 228315472
Zákazníci kupující díla tohoto umělce kupovali také