Rozšířené vyhledávání Rozšířené vyhledávání
492

UNC
add Vaše poznámka
Popis položky
Zachovalost: UNC
Odhady: 111 EUR
II Rzeczpospolita Polska (1918–1939), Medal na pamiątkę odsłonięcia pomnika księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie, 1923, projektu Stanisława Kazimierza Ostrowskiego, Warszawa; Aw: Pomnik księcia na koniu, z boków 3/V - 1923, niżej ODSŁ - ONIĘC - IE / POM - NIKA / W WARSZAWIE, z lewej sygnatura SO, XIĄŻE JÓZEF PONIATOWSKI • MARSZAŁEK FRANCYI • NACZELNY WÓDZ WOJSK POLSKICH; Rw: Popiersie Ferdynanda Focha w lewo, na piersi dwie skrzyżowane buławy, z boków F. - Foch, MARSZAŁEK FRANCYI I POLSKI - 3 MAJA 1923 - W - WARSZAWIE; Strzałkowski 507 (R); brąz, 49.9 mm, 57.50 g; patyna, wyśmienicie zachowany, medal wykonany w zakładzie Jana Knedlera w Warszawie. Zbiórkę pieniędzy na ufundowanie pomnika rozpoczęto w 1814 roku, kilka miesięcy po śmierci księcia Józefa. Monument został zamówiony w 1818 roku u duńskiego rzeźbiarza, Bertela Thorvaldsena. Umowę podpisano dwa lata później, podczas wizyty rzeźbiarza w Warszawie. Model został wykonany w Rzymie w 1826 roku, zaś do Warszawy dotarł dopiero w czerwcu 1829 roku, po podróży drogą morską z Livorno przez Gdańsk i do Warszawy. Projekt nie został zbyt dobrze przyjęty, a największe obiekcje wysuwano wobec antykizującego przedstawienia, gdyż spodziewano się bohatera w polskim stroju narodowym. Mimo to, w latach 1830–1832 (z przerwą w czasie powstania listopadowego), pomnik został odlany. Mimo tego, w ramach represji popowstaniowych, car Mikołaj I cofnął zgodę na ustawienie monumentu w Warszawie i nakazał przewiezienie rzeźby wraz z modelem do Modlina. Podczas inspekcji twierdzy w 1840 roku, Mikołaj przekazał pomnik Iwanowi Paskiewiczowi, który przetransportował go do swojego pałacu w Homlu. W Warszawie, w miejscu wyznaczonym na rzeźbę Poniatowskiego w 1870 roku, uroczyście odsłonięto pomnik Iwana Paskiewicza. Pomnik ten został rozebrany w 1917 roku. Na mocy traktatu ryskiego, pomnik księcia Józefa wrócił do Polski w marcu 1922 roku. Uroczyste odsłonięcie pomnika, 3 maja 1923 roku, połączono z mianowaniem Ferdynanda Focha Marszałkiem Polski oraz odznaczeniem francuskimi odznaczeniami grupy polskich żołnierzy. 16 grudnia 1944 roku Niemcy wysadzili monument w powietrze. Jego fragmenty odnaleziono w kwietniu 1945 roku. W maju kolejnego roku, mimo sprzeciwu Ministerstwa Kultury i Sztuki, wysadzono cokół. W 1951 roku Królestwo Danii podarowało Polsce kopię pomnika, którą najpierw ustawiono w Łazienkach Królewskich, a w 1965 roku przeniesiono na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie znajduje się do dziś.
Aukce
75 aukce WCN
Datum
14 Listopad 2020 CET/Warsaw
Vyvolávací cena
88 EUR
Odhady
111 EUR
Zachovalost
UNC
Prodejní cena
178 EUR
Navýšení
201%
Zobrazení: 121 | Oblíbené: 3
Aukce

WCN

75 aukce WCN
Datum
14 Listopad 2020 CET/Warsaw
Průběh licitace

Licitovat se budou všechny položky

Aukční poplatek
Příhozy

Podmínky používání
O aukci
O prodejci
WCN
Warszawskie Centrum Numizmatyczne Marek Kondrat
ul. Hoża 43/49 / 6
00-681 Warszawa
+48 22 625 67 97
Otevírací doba
pondělí
10:00 - 18:00
úterý
10:00 - 18:00
středa
10:00 - 18:00
čtvrtek
10:00 - 18:00
pátek
10:00 - 18:00
sobota
Zavřeno
neděle
Zavřeno