383

[KAMPANIA WRZEŚNIOWA] 2 albumy oryginalnych fotografii - wraz z opisem - żołnierza niemieckiego pokazujące przygotowania do wojny oraz jego udział w Kampanii Wrześniowej i marsz przez podbijaną Polskę. UNIKAT !

add Vaše poznámka 

Popis položky

DWA ALBUMY ORYGINALNYCH FOTOGRAFII wykonanych przez żołnierza niemieckiego, biorącego czynny udział w napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku. Fotografie wklejone w album, każda z opisem w języku niemieckim. Fotografie obejmują okres od 20.VI.1939 do 12.X.1939. Fotografie w większości w rozmiarze ok. 9 x 6cm.

Na fotografiach przygotowania do wymarszu przeciwko Polsce (ćwiczenia, marsz w kierunku granicy, życie codzienne), pierwsze dni Kampanii Wrześniowej (zniszczenia wojenne, ludność podbitych miast, Żydzi), przemarsz w kierunku centralnej Polski  (Chojnice, Tuchola, Stargard, Gdańsk, Prusy Wschodnie, Elbląg) i dalej w kierunku Brześcia Litewskiego. Całość kończą fotografie z powrotu do Niemiec na "zasłużony" urlop. Na zdjęciach znaleźć można pojazdy wojskowe, służby sanitarne, ludność cywilną, polskich jeńców wojskowych, efekty działań wojennych (zniszczenia, porzucony dobytek).

Całość w dwóch albumach, ze złoconym napisem na grzbiecie "In Polen" I i II. Zdjęcia i opisy w bardzo dobrym stanie. UNIKAT !

Wszystkie zdjęcia znajdujące się w albumie zostały zaprezentowane na zdjęciach dołączonych do tej aukcji. Kilka zdjęć (portretowych) jest luzem.

Tekst pod zdjęciami układa się w barwną opowieść, snutą przez niemieckiego żołnierza, wkraczającego do podbijanego kraju i bez większych oporów - razem z frontem - docierającego przez kolejne miasta, miasteczka i wsie prawie pod granice z ZSRR:

ALBUM 1: "27.6.39r. zostałem wciągnięty na 3-miesięczne ćwiczenia w Itzehoe. Po około 6 tygodniach wypełnionych ćwiczeniami, zajęciami, konwojowaniem, biwakowaniem, naprawianiem i sprzątaniem byliśmy gotowi do marszu przeciwko Polsce na dziedzińcu koszar 20.8.39r./ W nocy 21.8 rozpoczął się marsz przez Hamburg, Luneburg, Uelzen, Salzwedel, Stendal, Tangermunde, Genthin, Brandenburg, RAB-Berlin Sudring, Frankfrut nad Odrą na poligon wojskowy w Wandern. Po kilku dniach ruszyliśmy dalej. Jako miejsca spoczynku wybieraliśmy najczęściej okolice jezior, takie jak  tutaj, Bolzigsee, aby mieć możliwość kąpieli. W nocy maskowaliśmy się . Droga wiodła przez Konigswalde, Landsberg, Arnswalde, Barwalde, Stremlau, Lancken do Schlochau gdzie docieramy w nocy . 1.9.39 zaczynamy walkę i marsz. Tutaj niemiecki pociąg pancerny, który został zatrzymany w Chojnicach przez zniszczenie mostu. Widzieliśmy tutaj również pierwsze efekty wojny: spalony dom Niemca, pierwsi Polacy, elementy zestrzelonego niemieckiego samolotu. Po kilku dniach niemieckie lotnictwo zdobyło kontrole nad przestrzenią powietrzną, dzięki czemu nie musieliśmy się już ukrywać i często szliśmy główną drogą. Kontynuowaliśmy marsz przez tzw.: "polski korytarz" przez Chojnice, powiat Tuchel, Starogard Gdański w okolice Gdańska i stamtąd przez Prusy Wschodnie, Elbląg, Landsberg, Treuburg (Olecko) w kierunku centralnej polski. Czasami robiło się romantycznie jak tutaj, gdy siadaliśmy przy ognisku na Mazurach. W  centralnej Polsce gospodarka wyglądała na "typowo Polską", a zaniepokojeni ludzie kręcili się wieczorami po ulicach co nawet przy bliższym poznaniu nie wzbudzało zaufania. Po bliższym przyjrzeniu sie okazywało się że byli to Żydzi którym wydawało się że mogą kontynuować swoją pracę. W Jewabne zagraliśmy koncert, który mieszkańcy przyjęli bez większego entuzjazmu. Kiedy mieliśmy dzień przerwy, wykorzystywaliśmy go na robienie prania. Najważniejszym wagonem pociągu jest oczywiście "wagon serwisowy". Przy każdej okazji wzbogacaliśmy nasz stół o rosół. Wkrótce mieliśmy małego pieska "Zughund", który lubił bawić się z większymi psami.

ALBUM 2: Teraz droga prowadziła nas przez Białoruś w kierunku Brześcia Litewskiego.Tutaj też spotkaliśmy uchodźców, Białorusinów, którzy szukali schronienia przed Polakami. Zniszczony Polski sprzęt pozostał na ulicach: 1. Polski samochód bagażowy. 2. Wnętrze zniszczonego polskiego czołgu. Marsz ciągnął się brodami i mostami. Przez płonące miasta (Zambrów) oraz wsie  i miasteczka, w których po pożarze pozostały jedynie zgliszcza jak tu w Czyżewie. Najpierw padło miasto Brześć Litewski, a potem silnie broniona twierdza/cytadela. Lej po granacie w Cytadeli. Masy więźniów/jeńców czekają na dalszy transport. Cztery polskie pociągi szpitalne (transporty szpitalne) przyniosły nam sporo pracy. Sprowadzili je tutaj Polacy przekonani że Brześć Litewski jest nadal w polskich rękach. Wkrótce Białorusini zaczęli przygotowania do przywitania wojsk rosyjskich, ponieważ według porozumienia niemiecko-rosyjskiego mieliśmy się ewakuować z tego terenu. Wracające niemieckie czołgi uliczne. Pozostaną tylko groby poległych. Ponownie nasza droga poprowadziła nas przez Mazury i Prusy Wschodnie. Tutaj ładne miasto Reszel. Kontynuowaliśmy drogę przez Grudziądz, ponownie niemiecki"polski korytarz". W Grudziądzu bataliony budowlane zbudowały duży most pontonowy, ponieważ wycofujący się Polacy zniszczyli most na Wiśle. Wszędzie w tej okolicy już pracowali przy naprawie kolei / połączeń kolejowych. Zanim zostaliśmy załadowani do pociągów przez Piłę, byliśmy zakwaterowani przez kilka dni w masowych kwaterach co nie należało to zbyt przyjemnych. 12.10.39 przyjechaliśmy do Hamburga gdzie przydzielono nam kwatery w klubie tenisowym w Wandsbek. A wieczorem po raz pierwszy miałem wakacje.

Aukce
4 Aukcja Ciekawostek z Antykwariatu Bartoszko z Poznania
gavel
Datum
21 Květen 2021
date_range
Vyvolávací cena
330 EUR
Prodejní cena
1 015 EUR
Navýšení
308%
Zobrazení: 273 | Oblíbené: 7
Aukce

Antykwariat Poznań

4 Aukcja Ciekawostek z Antykwariatu Bartoszko z Poznania
Datum
21 Květen 2021
Průběh licitace

Licitovat se budou všechny položky

Dopravné

Aukční poplatek
10.00%
OneBid nevybírá žádné doplatky za licitaci.
Příhozy
  1
  > 10
  200
  > 20
  500
  > 50
  1 000
  > 100
  2 000
  > 200
  5 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
 
Podmínky používání
 1. Organizatorem aukcji jest :
  Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Bartoszko Bartosz Wyziński,
  os. Jana III Sobieskiego 6/60;
  60-688 Poznań.
 2. Warunkiem uczestnictwa w aukcji jest wcześniejsza rejestracja i zaakceptowanie Regulaminu Aukcji
 3. Podane ceny są cenami wywołania. Ceną nabycia jest cena wylicytowana do której Organizator doliczy 10% opłaty organizacyjnej.
 4. Walutą aukcji jest PLN i wartość wyrażona w tej walucie stanowi podstawę rozliczeń.
 5. Preferowaną formą rozliczenia należności jest przelew bankowy na rachunek:
  P.W. Bartoszko Bartosz Wyziński, os. Jana III Sobieskiego 6/60; 60-688 Poznań
  mBank: 92 1140 2017 0000 4102 0740 9164
 6. 6. Inne formy płatności:
  1. GOTÓWKA do kwoty 15.000 euro 
  2. wpłata poprzez PayPal przy powiększeniu należnej kwoty o 4% tytułem opłaty transakcyjnej PayPal.
 7. Zwycięzca licytacji jest zobowiązany do uregulowania należności w terminie 10 dni od zakończenia aukcji. Brak wpłaty w wyznaczonym terminie powoduje, że Organizator ma prawo rozpocząć procedurę windykacyjną i naliczanie odsetek ustawowych za zwłokę lub anulować zamówienie aukcyjne. Na nabywcę przechodzi ryzyko utraty, zniszczenia lub uszkodzenia  zakupionego, a nieopłaconego i nieodebranego w terminie obiektu.
 8. Biblioteka Narodowa, Biblioteka Jagiellońska, Muzeum Narodowe i inne muzea rejestrowane mają prawo pierwokupu po wylicytowanych cenach.
 9. Organizator aukcji  może wycofać pozycję przed rozpoczęciem licytacji bez podania przyczyny.
 10. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne oraz wady prawne  zakupionych obiektów.
 11. Odbiór lub wysyłka przedmiotów:
  1. Preferowany jest odbiór osobisty w siedzibie:
   Antykwariat, os. Oświecenia 49, 61-207 Poznań,
   poniedziałek piątek w godzinach 10:00 – 17:00
  2. Na prośbę nabywcy obiekt/obiekty zostaną wysłane  po uprzednim uiszczeniu całości należności wraz z kosztami wysyłki.
O aukci


FAQ
O prodejci
Antykwariat Poznań
Kontakt
Antykwariat Poznań
room
os. Oświecenia 49
61-207 Poznań
phone
+48 784 043 834
Otevírací doba
pondělí
10:00 -
úterý
10:00 -
středa
10:00 -
čtvrtek
10:00 -
pátek
10:00 -
sobota
Zavřeno
neděle
Zavřeno
keyboard_arrow_up
add