87

Henryk PILLATI (1832-1894), Epizod z wojny krymskiej, 1855

add Vaše poznámka 
Popis položky
Odhady: 19 912 - 26 549 EUR | 90 000 - 120 000 PLN
olej, płótno; 48 x 58 cm;
sygn. i dat. l. d.: H. Pillati 55

Oferowany Państwu obraz jest sceną batalistyczną rozgrywająca się w górzystym terenie z ukazanymi centralnie z lewego boku dwoma konnymi Turkami. Bliżej na białym koniu wspiętym na zadnich nogach jeździec ubrany w zielone hajdawery, biała koszulę, czerwone okrycie, z turbanem na głowie odwraca się do tyłu strzelając z trzymanej oburącz strzelby do widocznych w dali piechurów. Obok niego na koniu maści kasztanowej jego kompan z przyciśniętą do piersi strzelbą kierujący wzrok w stronę napastników.
Widoczni w dali trzej piechurzy z karabinami z zatkniętymi bagnetami ubrani są w wojskowe uniformy. Jeden z żołnierzy, wysunięty do przodu właśnie oddaje strzał w stronę jeźdźców. W dali za kamienistym, nierównym terenem, gdzieniegdzie porośniętym trawą widoczne spowite błękitnawą mgłą odległe góry. Niebo blado różowo błękitne, pokryte kłębiastymi chmurami z lewej, z prawej w dali zachmurzone.
Henryk Pillati to utalentowany twórca scen batalistycznych i ro dza jo wych, wysoko ceniony za życia, jeden z najbardziej popularnych artystów nie tylko w ośrodku stołecznym - stał się jednym z czołowych postaci w sztuce polskiej doby przed realizmem. Malarz, rysownik i ilustrator był silną osobowością w barwnym życiu Warszawy ok. poł. XIX w.
Obraz powstały w 1855 roku nawiązuje do toczącej się wtedy wojny krymskiej (1853-1856). Społeczność europejska pozostawała pod jej wpływem, co znajdowało wyraz w twórczości wielu artystów. W obra zie Pillatiego mamy do czynienia z romantycznym ujęciem epizodu z tej wojny. Oto jeźdźcy tureccy - ukazani z werwą, szykowną walecznością - zostali zaatakowani przez piechotę austriacką. Patos wojowników konnych został przeciwstawiony natarciu pozbawionych cech indy widualizmu żołnierzy. Oprócz ukazanych w pełniej postaci nad biegających trzech piechurów widoczne są w dali połyskujące bagnety na karabinach nadciągającego oddziału zasłoniętego przez skały.
Oferowany obraz odznacza się zwartością kompozycji. W jej centrum znajduje się znakomicie uformowana grupa jeźdźców. Ich opanowanie i waleczność zostały tu zestawione z dynamicznie uchwyconymi końmi. Jedynie w ich oczach maluje się groza sytuacji. Wróg wyłania się z ciemnej partii obrazu, podąża konsekwentnie w ataku. W obrazie wyróżnia się także wspaniały rysunek wspomnianych koni arabskich, który równa się poziomem z najlepszymi pracami wybitnych animalistów XIX wieku.
Aukce
276 Aukcja Sztuki Dawnej
gavel
Datum
14 Říjen 2020
date_range
Vyvolávací cena
16 593 EUR
Odhady
19 912 - 26 549 EUR
90 000 - 120 000 PLN
Prodejní cena
-
Položka už není dostupná
Zobrazení: 83 | Oblíbené: 2
Aukce

Rempex

276 Aukcja Sztuki Dawnej
Datum
14 Říjen 2020
Průběh licitace

Licitovat se budou jen vybrané položky, které byly přihlášeny dříve. Chcete-li přihlásit položky, klikněte u zvolené položky na tlačítko PŘIHLÁSIT DO LICITACE

Aukční poplatek
18.00%
OneBid nevybírá žádné doplatky za licitaci.
Příhozy
  1
  > 100
  2 000
  > 200
  5 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
  20 000
  > 2 000
  50 000
  > 5 000
  100 000
  > 10 000
  200 000
  > 20 000
  500 000
  > 50 000
 
Podmínky používání

REGULAMIN AUKCJI


I

1. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki i obiekty rzemiosła artystycznego powierzone przez klientów lub stanowiące własność Domu Aukcyjnego.

2. Obiekt wystawiony na aukcję posiada cenę wywoławczą podaną w katalogu oraz estymację.

3. Opisy obiektów zawarte w katalogu mogą być zmienione przed rozpoczęciem licytacji.

4. Do wylicytowanej ceny doliczana jest opłata organizacyjna w wysokości 18%. Opłata obowiązuje również w sprzedaży poaukcyjnej.

 

II

1. Do udziału w licytacji upoważnione są osoby, które wpłaciły zwrotne vadium w wysokości 500 zł.

2. Osoby zainteresowane licytacją, które nie mogą przybyć na aukcję, mają możliwość wpłaty vadium i złożenia oferty kupna (z oferowanym limitem ceny) w dniach poprzedzających aukcję. W ich imieniu w licytacji wezmą udział pracownicy Domu Aukcyjnego (wysokość oferowanej najwyższej ceny jest informacją poufną).

3. Istnieje możliwość telefonicznego udziału w licytacji poszczególnych obiektów, pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia w Domu Aukcyjnym.

4. W dniu aukcji zlecenia z podanym limitem ceny oraz na telefoniczny udział w licytacji przyjmowane są do godz. 17.00. Po godz. 17.00 oraz w trakcie aukcji można licytować za pośrednictwem www.artinfo.pl (0-693 108 148)

5. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za techniczne problemy, brak możliwości połączenia telefonicznego się z klientem podczas aukcji.

 

III

1. Aukcja prowadzona jest przez upoważnioną osobę - aukcjonera.

2. Licytacja rozpoczyna się od ceny wywoławczej podanej w katalogu. Większość obiektów posiada cenę gwarantowaną, poniżej której obiekt nie może być sprzedany bez dodatkowej zgody właściciela.

3. Aukcjoner może sam składać oferty, kolejne lub w odpowiedzi na oferty Klientów, aż do poziomu ceny rezerwowej.

4. O postąpieniu w licytacji decyduje aukcjoner. Zwyczajowo wynosi ono ok. 10 %.

5. Nabywcą staje się osoba oferująca najwyższą ceną. Zakończenie licytacji następuje w momencie uderzenia młotkiem przez aukcjonera. W przypadku, gdy zakończenie licytacji następuje w sytuacji sporu, aukcjoner ma prawo rozstrzygnąć spór lub ponownie przeprowadzić licytację.

6. Gdy zakończenie licytacji następuje na poziomie lub powyżej ceny gwarantowanej oznacza to, że umowa kupna-sprzedaży jest zawarta.

7. Gdy zakończenie licytacji następuje na poziomie niższym niż cena gwarantowana, ostateczne zawarcie umowy kupna-sprzedaży musi zostać potwierdzone przez właściciela obiektu w terminie 7 dni od daty aukcji. Wylicytowana cena stanowi wiążącą ofertę nabywcy. W przypadku gdy po aukcji zostanie zgłoszona druga oferta zakupu – co najmniej w cenie gwarantowanej, pierwszy oferent ma prawo pierwokupu w cenie gwarantowanej.

 

IV

1. Nabywca zobowiązany jest wykupić obiekt w ciągu 5 dni po zakończeniu aukcji lub uzgodnieniu oferty. Dopuszcza się możliwość wpłaty zadatku w wysokości 20% wylicytowanej ceny. Pozostała kwota powinna być wówczas wpłacona w terminie 10 dni po zakończeniu aukcji. W przypadku nie dotrzymania tego terminu następuje przepadek wpłaconego zadatku. Vadium stanowi zadatek lub jego część.

2. W przypadku sprzedaży warunkowej (poniżej ceny gwarantowanej) wpłacone vadium pozostaje w Domu Aukcyjnym, a po okresie 7 dni, w zależności od decyzji właściciela obiektu, podlega zwrotowi lub stanowi zadatek na poczet zakupu.

3. Prawo własności zakupionego obiektu przechodzi na kupującego w momencie dokonania całej wpłaty.


V

1. Dom Aukcyjny daje gwarancję autorstwa i innych cech obiektu opisanych w katalogu. Gdyby jednak opis okazał się niezgodny ze stanem rzeczywistym, nabywca może w ciągu 14 dni od daty aukcji zwrócić obiekt do Domu Aukcyjnego, który w takim wypadku zwróci całą wpłaconą kwotę. Zakwestionowanie opisu katalogowego, na żądanie Domu Aukcyjnego, musi być udokumentowane wiarygodnymi ekspertyzami.

2. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne zakupionych obiektów.

3. Brak informacji w katalogu o stanie zachowania obiektu nie oznacza, że nie został on poddany konserwacji.

4. Oświadczenia ogłaszane przed aukcją przez aukcjonera uzupełniają lub korygują opisy katalogowe.

 

VI

1. Polskie muzea mają prawo pierwokupu w wylicytowanej cenie, pod warunkiem, że zgłoszą to bezpośrednio po zakończeniu licytacji obiektu.

 

Dom Aukcyjny przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wywóz obiektów starszych niż 55 lat oraz o wartościach przekraczających limity określone w ustawie O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami poza granice kraju wymaga zgody odpowiednich władz. Przypominamy również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Dom Aukcyjny jest zobowiązany do zbierania danych osobowych klientów dokonujących transakcji w kwocie powyżej 15 000 Euro.

Przypominamy również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Dom Aukcyjny jest zobowiązany do zbierania danych osobowych klientów dokonujących płatności gotówką w kwocie powyżej 10 000 Euro.


O aukci


FAQ
O prodejci
Rempex
Kontakt
Dom Aukcyjny Rempex (Sztuka dawna)
room
ul. Karowa 31
00-324 Warszawa
phone
+48 607 722 744
Otevírací doba
pondělí
11:00 - 19:00
úterý
11:00 - 19:00
středa
11:00 - 19:00
čtvrtek
11:00 - 19:00
pátek
11:00 - 19:00
sobota
Zavřeno
neděle
Zavřeno
keyboard_arrow_up
add