olej, sklejka, 25 cm x 34 cm
sygn. l. d.: Wlastimil/Hofman
„W twarzy człowieka odbija się tak, jak w lustrze całe wewnętrzne życie. Można z niej bez trudu odczytać wszystko: mądrość, głupotę, szczęście, bol, cierpienie, zawiść, nadzieję, tęsknotę, nędzę i dostatek”.
Wlastimil Hofman,cyt. za: M. Czapska-Michalik, Walstimil Hofman (1881–1970), Warszawa 2007, s. 34.