Erweiterte Suche Erweiterte Suche

Jerzy Tchórzewski (1928-1999), BEZ TYTUŁU, 1961 r.

add Ihre Notiz
Losbeschreibung
Schätzungen: 13 986 - 16 317 EUR
olej/płyta, 60 x 39,5 cm
sygnowany na odwrocie na dolnej listwie: JTchórzewski | 61
Pochodzenie:
- ze zbiorów rodziny artysty
Stylistykę obrazu można by określić mianem abstrakcji metaforycznej. Tchórzewski wypracował bardzo charakterystyczne metody formalne. Posługiwał się na przykład przetarciami w mokrej farbie, dzięki czemu uzyskiwał ciekawe efekty wizualne. Tematyka prac oscyluje wokół tematów czysto biologicznych jak: rozrost, pęcznienie, nagłe eksplozje energii. Mimo tych wyraźnych konotacji prace te przywodzą skojarzenia z obszarem ludzkiej egzystencji, dramatów, trudnych wyborów dnia codziennego. Można je traktować jak traktaty etyczne dotyczące konieczności podejmowania skomplikowanych wyborów, które nigdy nie są dookreślone. Tajemniczość to kolejna kategoria, która staje się kluczowa przy ich odbiorze.
Żołnierz Armii Krajowej (1943-1944). Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1946-1951, związany ze środowiskiem drugiej Grupy Krakowskiej. Brał udział w najważniejszych wystawach sztuki nowoczesnej, począwszy od I wystawy Sztuki Nowoczesnej, która miała miejsce w Krakowie (1948-1949). Przeniósł się do Warszawy, gdzie od 1954 roku pracował w Akademii Sztuk Pięknych, prowadząc pracownię malarstwa na Wydziale Grafiki. W 1984 otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa. Także autor poezji
i wspomnień wydawanych drukiem.
Auktion
Auktion für zeitgenössische Kunst
07 Dezember 2019 CET/Warsaw
Ausrufungspreis
12 821 EUR
Schätzungen
13 986 - 16 317 EUR
Endpreis
Keine Gebote
Los ist nicht mehr verfügbar
Ansichten: 118 | Favoriten: 0
Auktion

Antiqua et Moderna

07 Dezember 2019 CET/Warsaw
Versteigerungsverlauf

Alle Lose werden versteigert

Auktionsgebühr
OneBid berechnet keine zusätzlichen Gebühren für das Bieten.
Gebotsschritte
  300 000

Geschäftsbedingungen
Auktionsinfo
Über den Verkäufer
Antiqua et Moderna
Antiqua et Moderna Dom aukcyjny i galeria
ul. Freta 19
00-227 Warszawa
+48 228315472
Kunden, die Werke dieses Künstlers gekauft haben, kauften auch