olej, płótno / 60 x 55 cm
74 x 68,5 cm, wymiary z ramą
sygnatura i data l.d.: ’Dariusz Kaleta 90’
napis na rewersie:
’art.plast. Dariusz Kaleta, ul. Skrajna 6/1,
41 - 506 CHORZÓW, tel. 462-615’
numer inwentarzowy: 66/1/7/2019 poz.1
pochodzenie: zakup od kolekcjonera z Katowic
Dariusz Kaleta,
urodził się w 1960r. w Lubaniu Śląskim. Odebrał gruntowne wykształcenie plastyczne w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1987r. otrzymał dyplom w pracowni profesora Tadeusza Grabowskiego, wkrótce otrzymując aneks w pracowni litograficznej profesora Tadeusza Gawrona. Szerokiemu gronu znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako działający od 2002 roku dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, dający widzom możliwość kontaktu z dziełami wybitnych mistrzów malarstwa dawnego i współczesnego. Jako artysta najpełniej realizuje się w olejnym malarstwie sztalugowym, nie stroni jednak od prac wykonywanych w technice malarstwa akrylowego czy rysunku sangwiną. Urozmaiconą twórczość, w której wyróżnić można liczne inspiracje cechuje zawsze nadzwyczajna dbałość o swój artystyczny warsztat. Obrazy artysty były pokazywane wraz z pracami dawnych i współczesnych mistrzów pędzla, takich jak: Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Jan Styka, Henryk Siemiradzki, Franciszek Starowieyski, Wojciech Siudmak. Dariusz Kaleta znalazł się na 81 miejscu w rankingu 300 najważniejszych artystów od 1945 roku aż po czasy współczesne. Artysta uprawia malarstwo figuratywne zamykając swoje kompozycje w cykle tematyczne. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych i był wielokrotnie nagradzany.
„Malując swoje obrazy zawsze mam intencję, by wywołać u widza poruszenie wewnętrzne i to jest kredo mojej twórczości.”
Dariusz Kaleta