Erweiterte Suche Erweiterte Suche
34

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), PORTRET OLGI WOJAKOWEJ (?)

add Ihre Notiz
Losbeschreibung
PORTRET OLGI WOJAKOWEJ (?) (Miss Zakopanego 1925 r.)
Pastel, papier beżowy, prążkowany poziomo, 66,1 x 49,8 cm,
sygn. sygnatura p. ukosem: Witkacy 1929 27/IP (ost. T.B. (w kółku) /NII 7n +cof +b.b.p.p.p..P; na odwrocie portretu u góry pośrodku napis ołówkiem: czer[... nieczytelny], d.: 50 x 66[?], na odwrociu podłoża p.g. nalepka: nr 493-II-58 /
Data 8.8 / Autor Witkiewicz Tytuł Portret kobiety / pieczątka: Kraków, Ul. Św. Jana 3, eksperyza p. dr Anny Żakiewicz, Warszawa 02.10.10 r.
Z ekspertyzy: ...Jest to jeden z najbardziej udanych portretów Witkacego - urzeka dziewczęcą urodą modelki i subtelnym wykonaniem.

Stanisław Ignacy WITKIEWICZ (WITKACY) (1885-1939)
Malarz, dramaturg, powieściopisarz, filozof, publicysta, jeden z najwybitniejszych twórców polskiej kultury. Syn Stanisława Witkiewicza, w którego domu od najmłodszych lat spotykał się ze znakomitymi przedstawicielami świata nauki i sztuki. Nie uzyskał formalnego wykształcenia artystycznego, w latach 1904-1905 kształcił się w pracowni J. Mehoffera w krakowskiej ASP. Podczas pobytu we Francji w 1911 odwiedził W. Ślewińskiego, pod którego okiem malował pejzaże. Odbył podróże artystyczne do Niemiec, Włoch, Paryża, gdzie zetknął się z nowymi tendencjami w sztuce. W 1914 uczestniczył w australijskiej wyprawie swego przyjaciela, etnologa, Bronisława Malinowskiego. W czasie I wojny służył w armii carskiej. W 1918 wrócił do kraju. W 1919 związał się z ugrupowaniem Formistów, jednak jego twórczość odbiegała od założeń formistycznych. Stworzył indywidualny styl, oparty na własnych doświadczeniach, lekturze, oraz na dziełach innych autorów, które uznał za inspirację. Założenia swego malarstwa zawarł w pismach teoretycznych, takich jak "Nowe formy w malarstwie" z 1919, czego uzupełnieniem i rozszerzeniem były "Szkice artystyczne" z 1922. Lata 1925-1939 przyniosły dominację dramatopisarstwa w twórczości Witkacego, jego obrazy olejne nie cieszyły się uznaniem i nie znajdowały klientów, tak więc dla zapewnienia sobie stałego dochodu artysta postanowił zająć się portretem i założył jednoosobową Firmę Portretową "S.I. Witkiewicz", dla której sformułował szczegółowy Regulamin. Najciekawsze i najdroższe były portrety w typie A, natomiast za najbardziej efektowne należy uznać portrety w typie C. Powstawały one w sytuacjach towarzyskich, często w czasie seansów narkotycznych w domach zaprzyjaźnionych lekarzy, oznaczenie "Co" na portrecie typu C wskazywało na kokainę. Portrety typu C cechowała subiektywna charakteryzacja modela, artysta nie pobierał za nie wynagrodzenia, były "bezcenne". (Lit.: B. Zgodzińska-Wojciechowska i A. Żakiewicz "Witkacy. Stanisław Ignacy Witkiewicz", WAiF, Auriga, PWN, Warszawa 2001).
Auktion
Auktion 182 - Malerei, Druckgrafik, Kunst und Kunsthandwerk
14 Dezember 2019 CET/Warsaw
Ausrufungspreis
18 415 EUR
Endpreis
Keine Gebote
Los ist nicht mehr verfügbar
Ansichten: 198 | Favoriten: 1
Auktion

DESA Kraków

14 Dezember 2019 CET/Warsaw
Versteigerungsverlauf

Alle Lose werden versteigert

Auktionsgebühr
OneBid berechnet keine zusätzlichen Gebühren für das Bieten.
Gebotsschritte

Geschäftsbedingungen
Auktionsinfo
Über den Verkäufer
DESA Kraków
DESA Dom Aukcyjny Sp.z o.o
ul. Floriańska 13
31-019 Kraków
+48 12 422 3114
Öffnungszeiten
Montag
10:00 - 18:00
Dienstag
10:00 - 18:00
Mittwoch
10:00 - 18:00
Donnerstag
10:00 - 18:00
Freitag
10:00 - 18:00
Samstag
10:00 - 14:00
Sonntag
Geschlossen
Kunden, die Werke dieses Künstlers gekauft haben, kauften auch