Akwarela, papier autorsko naklejony na tekturę; wym.: 38 x 29,5 cm; sygn. p.d.: Józef Pieniążek. Malarz i grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Leona Wyczółkowskiego, w latach 1925-1938 z inspiracji swoje mistrza zainteresował się kulturą ludową. Zaczął utrwalać relikty dawnego stroju, zabytki tradycyjnej sztuki i architektury, często ukazywane na tle czystego jeszcze krajobrazu. Z profesorską skrupulatnocią starał się wysublimować z powszechnego w jego czasach zasobu architektury ludowej obiekty najcenniejsze. W trakcie krajoznawczych wędrówek włożył dużo pracy w dokumentację regionalnych strojów, ginących zawodów, portretowanie ludzi. W 1937 r. opublikował we Lwowie tekę 40 barwnych kompozycji ukazujących stroje i typy górali, zabytki budownictwa, kultury i sztuki kocielnej i ludowej z rejonu Podhala, Orawy, Spisza, Żywiecczyzny, Pienin i Sądecczyzny. obrazem wiata, który przeminął. Prace dzięki sumiennemu realizmowi ujawniają dzi swą wartoć dokumentu.
##77A.
Rodzina z Niedwiedzia, 1934
Pieniążek Józef (1888-1953)
Akwarela, papier autorsko naklejony na tekturę; wym.: 42 x 32 cm; sygn. p.d.: Józef Pieniążek; opisany na odwrocie. Malarz i grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Leona Wyczółkowskiego, w latach 1925-1938 z inspiracji swoje mistrza zainteresował się kulturą ludową. Zaczął utrwalać relikty dawnego stroju, zabytki tradycyjnej sztuki i architektury, często ukazywane na tle czystego jeszcze krajobrazu. Z profesorską skrupulatnocią starał się wysublimować z powszechnego w jego czasach zasobu architektury ludowej obiekty najcenniejsze. W trakcie krajoznawczych wędrówek włożył dużo pracy w dokumentację regionalnych strojów, ginących zawodów, portretowanie ludzi. W 1937 r. opublikował we Lwowie tekę 40 barwnych kompozycji ukazujących stroje i typy górali, zabytki budownictwa, kultury i sztuki kocielnej i ludowej z rejonu Podhala, Orawy, Spisza, Żywiecczyzny, Pienin i Sądecczyzny. obrazem wiata, który przeminął. Prace dzięki sumiennemu realizmowi ujawniają dzi swą wartoć dokumentu.