Erweiterte Suche Erweiterte Suche
38

Wojciech Weiss (1875 Leorda na Bukowinie - 1950 Kraków), Akt

add Ihre Notiz
Losbeschreibung
Schätzungen: 5 740 - 7 726 EUR
Zusätzliche Gebühren: +5% / 3% Droit de suite
olej, płótno, 46 x 74,5 cm;
sygn. p. d.: Wweiss.
Jasnowłosa kobieta to zapewne Jadwiga, jedna z dwóch ulubionych przez artystę krakowskich modelek. Weiss malował ją kilkukrotnie w latach trzydziestych i czterdziestych XX w. Jak pisał Jan Zaklina, akty Weissa ukazują „jaki przepych, ile bogactwa malarskiego kryje w sobie matowy połysk skóry, wciąż inny, a kuszący (J.Zaklina, Wystawy zbiorowe w Zachęcie „Kurier Warszawski”, 8.02.1931). Są to „monumenty żywe, tak żywe że aż ten fenomenalny realizm, który nie ma w sobie nic z drobiazgowości – ten realizm charakteryzowany czystą artystycznością, zaczyna zdumiewać, przerażać – tem bardziej, że daje przepyszne dekoracje całości. Barwa z odczuciem rzeczywistości łączą się tak mocno, że czasem siła tych zdaje się przechodzić w brutalność – i aż zapomnieć o tym każe, że jest to wyższej kategorii sztuka czysta, swobodna twórczość artysty, który zjawiska bierze jako światło, kolor, wraz z wszystkimi ich odcieniami – i który wie, że żadna abstrakcyjna konstrukcja nie przewyższy przyrody w tworzeniu żywego przepięknego ornamentu – kobiety – pejzażu – kwiatu”
(Jan Kleczyński, Wystawa Wojciecha Weissa w Zachęcie, „Kurier Warszawski”, 8.02.1931)
Auktion
Kunstauktion
09 Mai 2020 CEST/Warsaw
Ausrufungspreis
3 532 EUR
Schätzungen
5 740 - 7 726 EUR
Endpreis
9 638 EUR
Endpreis mit ohne Auktionsgebühr
8 168 EUR
Mehrgebot
273%
Ansichten: 119 | Favoriten: 1
Auktion

Kunstauktion
09 Mai 2020 CEST/Warsaw
Versteigerungsverlauf

Auktionsgebühr
OneBid berechnet keine zusätzlichen Gebühren für das Bieten.
Gebotsschritte

Geschäftsbedingungen
Auktionsinfo
Über den Verkäufer
Sopocki Dom Aukcyjny (Sopot, Sztuka dawna)
ul. Bohaterów Monte Cassino 43
81-768 Sopot
+48 58 550 16 05
Öffnungszeiten
Montag
11:00 - 18:00
Dienstag
11:00 - 18:00
Mittwoch
11:00 - 18:00
Donnerstag
11:00 - 18:00
Freitag
11:00 - 18:00
Samstag
11:00 - 15:00
Sonntag
Geschlossen
Kunden, die Werke dieses Künstlers gekauft haben, kauften auch