Erweiterte Suche Erweiterte Suche
13

Stanisław Ignacy WITKIEWICZ (WITKACY) (1885-1939), "Portret kobiety" (1930)

add Ihre Notiz
Losbeschreibung

Autor: WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
Tytuł: Portret kobiety (1930)

Technika: pastel, karton
Wymiary w świetle oprawy: 63 x 48,5 cm
Wymiary z oprawą: 75,4 x 60,7 cm
Sygnowany i datowany l.d.: "Witkacy | 1930 8 V | (T.C + Jur + Br)"

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna
- kolekcja rodziny Totwenów

OPIS PRACY:
Typ portretowy C był typem wyjątkowym, przeznaczonym dla znajomych Witkacego. Za wizerunki w tego rodzaju artysta nie brał zapłaty, a wykonywał je zwykle na spotkaniach towarzyskich, pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Prezentowany obraz przedstawia kobietę o mocnych rysach twarzy. Uwagę widza od razu przykuwają przymrużone, z lekka podkrążone oczy modelki, stanowiące element kontrastowy względem większości prac artysty, w których oczy jako “zwierciadła duszy” były zwykle szeroko otwarte. Tajemniczości dodaje wizerunkowi również delikatny, niejednoznaczny uśmiech sportretowanej. Obraz posiada cechy znamienne dla twórczości Witkacego, takie jak ostre kształtowanie fałd w obrębie ramion modelki, "szrafunkowe" opracowanie twarzy i wykorzystanie dynamicznej, mocnej kreski budującej poszczególne elementy kompozycji. Mistrzowsko ujęta została również modna fryzura kobiety, której lśniące fale malarz znakomicie podkreślił zygzakowatymi akcentami jasnego pastelu.

Biografia Witkacego dostępna jest na stronie Krakowskiego Domu Aukcyjnego [ZOBACZ]

Auktion
5. Kunstauktion
29 Oktober 2020 CET/Warsaw
Ausrufungspreis
21 158 EUR
Endpreis
21 604 EUR
Mehrgebot
102%
Ansichten: 127 | Favoriten: 1
Auktion

Krakowski Dom Aukcyjny®

5. Kunstauktion
29 Oktober 2020 CET/Warsaw
Versteigerungsverlauf

Alle Lose werden versteigert

Auktionsgebühr
OneBid berechnet keine zusätzlichen Gebühren für das Bieten.
Gebotsschritte

Geschäftsbedingungen
Auktionsinfo
Über den Verkäufer
Krakowski Dom Aukcyjny®
Krakowski Dom Aukcyjny®
ul. Starowiślna 14
31-032 Kraków
+48124218190
Öffnungszeiten
Montag
10:00 - 18:00
Dienstag
10:00 - 18:00
Mittwoch
10:00 - 18:00
Donnerstag
10:00 - 18:00
Freitag
10:00 - 18:00
Samstag
Geschlossen
Sonntag
Geschlossen
Kunden, die Werke dieses Künstlers gekauft haben, kauften auch