Erweiterte Suche Erweiterte Suche
2369

Zygmunt III Waza, Szóstak Malbork 1596 - DUŻA GŁOWA - piękny, rzadkość

UNC/AU
add Ihre Notiz
Losbeschreibung
Erhaltungszustand: UNC/AU
Literatur: Kopicki 1240x (R1), Kurpiewski 1431 (R4)

Najrzadszy szóstak malborski! Rocznik 1596 z charakterystyczną, dużą głową króla!

Znakomita moneta, na wysokiego MS'a. Miejscami, na najwyższych partiach elementów pozostałości zabrudzeń, ciemnego nalotu, patyny a'la "nagar". Na zdjęciach patyna ta daje specyficzny efekt, jakby na monecie było starte srebrzenie z reliefu, ale obejrzenie pod powiększeniem jednoznacznie pokazuje, że jest to jedynie przyciemnienie. Poza nimi piękna!

Szóstaki malborskie z pierwszego roku ich bicia, 1596, występują z dwoma typami portretu. Pierwszy, z portretem z małą głową króla, który można spotkać tylko na tym roczniku, to moneta często spotykana, popularna.

Drugi rodzaj portretu, którego przedstawicielem jest ten egzemplarz, to charakterystyczny portret z dużą głową króla! Pozycja bardzo rzadka, jedynie sporadycznie pojawiająca się w handlu. Odmiana, wobec której istnieje teoria, że była błędem rytownika.

"Duża" głowa Zygmunta III to portret znany też z rocznika 1599. Jego wczesny typ, który z tym przedstawieniem króla, pojawia się w handlu częściej od roku 1596, a należy zauważyć, że emisje te dzielą 3 lata! Mógł on więc być błędem twórcy stempla, który źle nabił drugą cyfrę daty. Prawdopodobne jest również "prostsze" rozwiązanie, że po niewielkiej emisji w 1596, punca z "dużą głową" po prostu przeleżała do 1599, aż do wznowienia emisji malborskich szóstaków. Więcej na ten temat na łamach blog.gndm.pl.

Rzadkość.

Polecamy.

Auktion
Auktion 6
06 Oktober 2018 CEST/Warsaw
Ausrufungspreis
937 EUR
Erhaltungszustand
UNC/AU
Endpreis
1 885 EUR
Mehrgebot
201%
Ansichten: 487 | Favoriten: 5
Auktion

Marciniak

Auktion 6
06 Oktober 2018 CEST/Warsaw
Versteigerungsverlauf

Alle Lose werden versteigert

Auktionsgebühr
Nicht weniger als 0 PLN für dieses Los
Gebotsschritte
  100

Geschäftsbedingungen
Auktionsinfo
Über den Verkäufer
Marciniak
Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak
Al. Jerozolimskie 65/79
00-697 Warszawa
+48 22 407 02 20
+48 782 280 880
Öffnungszeiten
Montag
10:00 - 17:00
Dienstag
10:00 - 17:00
Mittwoch
10:00 - 17:00
Donnerstag
10:00 - 17:00
Freitag
10:00 - 17:00
Samstag
Geschlossen
Sonntag
Geschlossen