Zbiór portretów historycznych. Rysunki Jana Matejki. Tekstem objaśniającym zaopatrzył St.Smolka i A.Sokołowski. Wiedeń 1893, 41 x 31 cm, oprawa wydawnicza po profesjonalnej konserwacji, płótno bogato ilustrowane symboliką patriotyczno-religijną, brzegi
kart złocone z trzech stron, 44 całostronicowe portrety od Mieczysława I (Mieszka I) do Stanisława Augusta wykonane w technice heliograwiury, wszystkie sygnowane pod kompozycją przez Maurycego Perlesa w Wiedniu. Stan zachowania: introligatorska
konserwacja, nowy grzbiet w skórze z tłoczoną tytulaturą, oryginalne lico i tył, nieliczne zaplamienia, jedna karta podklejona.
Poza tym stan bardzo dobry.