gwasz/papier, 49 x 66 cm
sygnowany i datowany p.d.: Kujawski 60
na odwrocie oprawy nalepki: proweniencyjna Collection Baronne Alix de Rothschild, Paris oraz Karl Flinker Galerie, 34 rue du Bac, Paris
estymacja:14 000 - 18 000
WYSTAWIANY:
- Jerzy Kujawski, Peintures, gouaches, Galerie Karl Flinker, Paryż, 18.X- 5.11. 1960
LITERATURA:
- Jerzy Kujawski, Peintures, gouches, Galerie Karl Flinker, Paryż, 18.X-5.11. 1960 [kat.]
W okresie II wojny światowej związany z teatrem Tadeusza Kantora w Krakowie. W okresie 1945-1946 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie w Paryżu. W 1947 roku uczestniczył w Międzynawowej Wystawie Surrealistów w Paryżu. Członek grupy Phases, w której wystawach brał udział we Francji i Europie. Dzięki niemu w latach 50-tych i 60-tych XX wieku tendencje sztuki europejskiej przenikały do artystów krajowych. W latach 2005-2006 odbyła się wystawa monograficzna prac Kujawskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.
Praca charakterystyczna dla twórczości artysty tego okresu, dynamiczna kompozycja utrzymana w stylistyce taszystowskiej przywodząca skojarzenia z kosmicznymi pejzażami. Chaos linii zostaje tu zderzony z bogactwem fakturowym materii abstrakcyjnej.