olej, technika własna, płótno; 50,5 x 33 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: MATEUSZ DĄBROWSKI / "BUJKA" 2017.
Mateusz Dąbrowski studiował na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obronił doktorat i pracuje na macierzystej uczelni, w Pracowni nr 6.
Uczestniczy w Sympozjach Radziejowickich, organizowanym przez Bożenę Kowalską, był uczestnikiem rezydencji artystycznej w Gutersloh w Niemczech w 2008 r., był nominowany do nagrody Paszportu Polityki w 2010 r., otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowe Biennale Grafiki na Tajwanie w 2010 r., Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie w 2009 r., otrzymał stypendium Młodej Polski w 2015 r., Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za pracę doktorską w 2010.r, pierwszą nagrodę ufundowaną przez firmę Siemens w 2005 r., półroczne stypendium Ministerialne w 2010 r.
Mateusz Dąbrowski tworzy obiekty i instalacje przestrzenne, zajmuje się też malarstwem, grafiką artystyczną i projektową. Jego abstrakcyjne obiekty, otwierają się na różne poziomy interpretacyjne. Koncentruje się wokół rzeczywistości nie zauważanej, realności nielogicznej, bezprzedmiotowości, środowiska. Interesuje się zjawiskami takimi jak: czas, ruch, materia. W jego pracach nie ma jednoznaczności, zajmują go bardziej pytania niż odpowiedzi. Materiały, których używa, mają swoje znaczenie. Tworzy formy, których ideą jest wykraczanie poza ich materialność, a nierzadko interaktywny charakter dzieł jest kluczowy do współtworzenia znaczenia i sensu.
Dąbrowskiego interesuje teoria ciągłego ruchu, powodującego nieustanną zmianę, zdeterminowany ewolucjonizm. Swoje rzeźby wprowadza w ruch symultaniczny z minimalistyczną powtarzalnością, parafrazując pracę żywego organizmu.