Czyli ostatni zajazd na Litwie. Wydanie Aleksandra Jełowieckiego z popiersiem autora. Paryż 1834,
Tom 1 (zawiera pięć ksiąg), brak tomu drugiego; 17 x 11 cm, oprawa wtórna, płótno na kartonie.
Portret autora wg medalionu d’Angers w stalorycie Antoniego Oleszczyńskiego.
Pierwsze wydanie poematu. 13 lutego 1834 roku Mickiewicz zakończył pisanie Pana Tadeusza, a 10 sierpnia rozpoczęła się już sprzedaż księgarska. Nakład dwutomowej edycji wynosił 3000 egzemplarzy.
Stan zachowania: oprawa poplamiona, przetarta, naderwana, portret Mickiewicza oderwany od bloku, zaplamiony, wszystkie karty z charakterystycznymi plamami, poza tym stan kart dobry.