51

Alfons Karpiński (1875 Rozwadów - 1961 Kraków), Martwa natura z zegarem

add Your note

Estimations: 3 747 - 4 684 EUR | 16 000 - 20 000 PLN
Dodatkowe opłaty: +5% / 3% Droit de suite
olej, tektura, 47 × 68 cm w świetle ramy
sygn. p. d.: a.Karpiński
Kolumnowy biedermeierowski zegar widoczny na obrazie pochodził z salonu mieszkania artysty. Karpiński wielokrotnie wykorzystywał swoją pracownię czy mieszanie jako tło w portretach czy umiejscowienie martwych natur. Ów charakterystyczny zegar pojawił się w „Portrecie aktorki – Gryf-Olszewskiej (olej, płótno, 120 x 115, w zbiorach Muzeum Okręgowym w Rzeszowie) czy w „Autoportrecie w pracowni” z 1960 r. (ilustr., olej, tektura, 60 x 102 cm, w zbiorach MN w Szczecinie).
„Martwe natury to najbardziej znana grupa tematyczna w twórczości Karpińskiego (...). W kompozycjach tych Karpiński różnicuje pole kadru. Raz obejmuje znaczną powierzchnię wnętrza, innym razem niewielki wycinek przestrzeni. (...) Najciekawsze są wersje wieloelementowe które dają nam obraz niezwykłej wprawy artysty w wykazaniu odmienności faktury poszczególnych przedmiotów, w dopasowaniu formy kompozycji do charakteru przedstawienia i w doskonale wysmakowanej kolorystyce. Właśnie te dodatkowe cechy stylistyczne podnoszą wartość kompozycji”.
(M. Bartoszek, „Alfons Karpiński 1875–1961”, [kat. wystawy], Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Muzeum Regionalne w Stalowej, 2003, s. 28).
Auction
Aukcja Dzieł Sztuki
30 November 2019
Start price
2 225 EUR
Estimations
3 747 - 4 684 EUR
16 000 - 20 000 PLN
Hammer price
Conditional sale
3 593 EUR
Hammer price without Byuer's Premium
3 044 EUR
Overbid
161%
schedule
Item is not available any more

Current offer: Alfons Karpiński

Views: 61 | Favourites: 0
Auction

Aukcja Dzieł Sztuki
30 November 2019
Lots bidding

Buyer's premium
OneBid does not charge additional fees for the bidding.
Bid increments

About the Auction

About the Seller
Contact
Bohaterów Monte Cassino 43, 81-768 Sopot
Galeria w Warszawie: Nowy Świat 54/56, 00-363 Warszawa
Galeria w Gdańsku: Długa 2/3, 80-827 Gdańsk
Opening hours
poniedziałek - piątek 11.00 - 18.00
sobota: 11.00 - 15.00
Consigning lots to auction

Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 43

Sztuka dawna
telefon: +48 58 550 16 05
mail: [email protected]

Sztuka współczesna
telefon: +48 58 551 22 89 mail: [email protected]

Gdańsk, ul. Długa 2/3

telefon: +48 58 301 05 54
mail: [email protected]

Kraków, Rynek Główny 43

telefon: +48 12 429 12 17
mail: [email protected]

Warszawa, Nowy Świat 54/56

telefon: +48 22 828 96 98
mail: [email protected]

Customers who bought the works of this artist also bought