VIREY J[ulien] J[oseph]
HISTORYA NATURALNA RODU LUDZKIEGO
Z 10 tablicami kolorowanych rycin.
Przełożył P. E. L[eśniewski] b. p. N. P.
T. 1-4 (komplet w 4 wol.)
Warszawa 1843r., Nakładem S. Orgelbranda, str. s. [4], XXXI, [1], 444, [4], tabl. 6; [4], 379, [5], tabl. 1; 446, [6], IV, tabl. 3; [4], 464, [5], format 11 x 18cm
TWARDA OPRAWA SKÓRA Z EPOKI, GRZBIET PŁASKI Z BARWNYMI SZYLDAMI I TŁOCZONYMI ZŁOCENIAMI, OBCIĘCIA KART BARWIONE
Wyd. I.
Zaw. m. in.: O rodzie ludzkim w ogólności i o jego stosunkach z innemi stworzeniami, O fizycznej konstytucyi i organizacyi człowieka w porównaniu z innemi zwierzętami, O wieku i o zmianach jakie z nim następują w człowieku, O różnicy między płcią męzką a żeńską, O kobiecie i o jej fizycznych i moralnych przymiotach, O stanie małżeńskim, O połogu i karmieniu dzieci, O trwałości życia ludzkiego i jego prawdopodobieństwie u różnych narodów, O śmierci i samobójstwie,
O ogólnem rozsiedleniu rodu ludzkiego na różnych gruntach po kuli ziemskiej, Historyja naturalna Murzynów w szczególności, Właściwy skład Murzyna, jego porównanie z człowiekiem białym i orangutanem, Uwagi nad rasami ludzi, O właściwych rodowi ludzkiemu pokarmach i o ich skutkach według klimatu, O chorobach, które napadają szczególniej ród ludzki w każdym klimacie i pomiędzy różnemi narodami na kuli ziemskiej, O człowieku duchowym i obyczajowym, O organizacyi
człowieka, względnie do jego władz umysłowych, Pomanażanie się środków towarzyskości człowieka na ziemi, O różnych stosunkach towarzyskich narodów po całej kuli ziemskiej, O stanie człowieka w pierwotnych jego czasach, Uwagi nad różnemi zwyczajami właściwemi rodowi ludzkiemu, O zwierzętach do rodu ludzkiego najpodobniejszych, Uwagi fizyologiczne nad płcią niewieścią, O dziewicy czyli o stanie panieńskim, O kobiecie uważanej pod względem literackim, Rozprawa o rozwiązłości i szkodliwym jej wpływie na władze umysłowe i fizyczne.
Nieczęste.
Stan DB+/ oprawy po fachowej konserwacji, miejscami charakterystyczne rdzawe plamki, tablice nieco zażółcone, nieliczne naddarcia, w t.II ślad zacieku, dość ŁADNY EGZEMPLARZ