Advanced search Advanced search
3

HERCULIS SAXONIAE - MEDICINAE wyd. 1682 Polonik, Akademia Zamojska, kołtun polski

add Your note

HERCULIS SAXONIAE PATAVINI IN PATRIO GYMNASIO MEDICINAE,

Patavii 1682; str. (2), VI, 572, druk dwuszpaltowy; format folio: 23x34 cm

Starodruk zawiera m. in:

50 stronicowy rozdział na temat kołtuna polskiego - czyli De Pilica, w spisie treści podana jest pełna nazwa 'De Pilica Polonica"- zapoczątkowany przedmową rektora Akademii Zamojskiej datowaną na rok 1599. Jest to  więc ciekawy materiał źródłowy ilustrujący działalność  pierwszych lat Akademii Zamojskiej i istnienia Zamościa jako takiego. W dalszej części znajduję się tekst opisujący kwestie nazewnictwa, gdzie padają polskie nazwy: Barszcz, Koltvn, Koltvnum, Gozdziec i ich odmiany, tu również znajdujemy odniesienie do Akademii Zamojskiej.  Wreszcie sam rozdział poprzedzony jest 4 stronicowym „Prefatio ad Lectorem” gdzie również są odniesienia do Polski m. in pada nazwisko Tarnowskiego.

W pozostałej części znajdujemy nast. rozdziały:
Omnia quam ante cura emendatiore (pars prima).
Praelectionum, Practicarum (pars secunda)
Praelectionum practicarum (Pars tertia).
In qua agitur de affectibus mulierum -
Patauini Professoris Medici Primarij : De febribus Proemium - De Melancholia - De Lue Venera - De Pulsibus - de Vrinis.
We wszystkich rozdziałach podawany jest całokształt wiedzy medycznej o danych schorzeniach, z nawiązaniem do poprzedników od Galena począwszy. Podawane są liczne kuracje danego schorzenia z bardzo obszernymi i przejrzystymi receptami na różnego rodzaju leki.

O autorze:
Ercole Sassonia znany jako:  Hercules de Saxonia, Hercules Saxonia Patavinus, or Hercules of Saxon (1551 – 1607 ) . Urodził się i zmarł w Padwie i był jednym z wielkich włoskich klinicystów renesansu. Wykształcił się w swoim rodzinnym mieście i ukończył studia medyczne na Uniwersytecie w Padwie. W 1575 został profesorem praktyki medycznej . Znany jako nauczyciel, został zaproszony do Wiednia przez cesarza Maksymiliana II, gdzie pozostał do 1600 roku. Jego główne prace naukowe dotyczyły diagnostyki, chorób skóry i chorób wenerycznych.

TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK Z EPOKI Z WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI. OBCIĘCIA KART BARWIONE.

Stan DB/ przetarcia krawwędzi grzbietu i narożników, drobne typowe dla tamtej epoki błędy drukarskie z numeracją stron , miejscowe odbarwienia papieru.

Auction
VII Auction of books and old prints
30 November 2019 CET/Warsaw
Start price
1 865 EUR
Hammer price
no offers
Item is not available any more
Views: 58 | Favourites: 0
Auction

Antykwariat Sobieski

30 November 2019 CET/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
OneBid does not charge additional fees for the bidding.
Bid increments

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
Antykwariat Sobieski
Contact
ANTYKWARIAT SOBIESKI
Pułaskiego 31 / 3
62-800 Kalisz
+48609772993