Advanced search Advanced search
111

Jan Antoni BIERNACKI

add Your note
Estimations: 1 636 - 2 103 EUR
JULIAN WIENIAWSKI, 1913 Odlew: Bracia Łopieńcy

Relief, brąz; 48,5 x 42,5 cm

Sygnowana p.d.: J.Biernacki - 1913.; puncowanie: Br. Łopieńcy / Warszawa

Jan Antoni BIERNACKI

1879 Warszawa - 1930 Otwock

studiował rzeźbę w pracowni Antoniego Olesińskiego i jednocześnie uczył się rysunku na kursach u Wojciecha Gersona w latach 1894 - 1900. Wystawiał w warszawskiej Zachęcie od 1895 roku; w 1909 roku uczestniczył w tamtejszej wystawie zbiorowej. W latach 1918 - 1926 pracował przy konserwacji rzeźb w Wilanowie, później także jako konserwator rzeźb w Pałacach Państwowych i kustosz Państwowych Zbiorów Sztuki. Artysta słynął przede wszystkim jako rzeźbiarz portrecista i animalista. Znane są jego figurki - "Kameleon" (w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie), "Motyl", "Jaszczur" - wystawiane na ekspozycjach w warszawskiej Zachęcie. Prace o tematyce zwierzęcej cechuje realizm oraz niezwykłe dopracowanie szczegółów.

Julian Wieniawski ps. Jordan (1834 Lublin - 1912 Warszawa) polski prozaik i komediopisarz, brat kompozytorów Henryka i Józefa. Ukończył Gimnazjum Lubelskie, a następnie instytut Agronomiczny w Marymoncie. Był uczestnikiem powstania styczniowego. Po klęsce powstania wyjechał do Francji, tam w Paryżu studiował ekonomię i prawo. Do kraju powrócił w 1865 roku, tam został natychmiast aresztowany. W 1872 roku zamieszkał w Warszawie, gdzie pełnił funkcję w Towarzystwie Wzajemnego Kredytu. Rok 1872 był właściwym debiutem Wieniawskiego (zbiór szkiców Wędrówki delegata drukowanych w „Tygodniku Ilustrowanym”), jednak już w 1859 roku na łamach „Gazety Codziennej” wydrukowano kilka korespondencji. W latach 1879-1912 przebywał w Chlebni koło Grodziska Mazowieckiego.

Cena wywoławcza 4000

Estymacja 7000 - 9000

Auction
188 Auction
14 December 2019 CET/Warsaw
Start price
935 EUR
Estimations
1 636 - 2 103 EUR
Hammer price
no offers
Item is not available any more
Views: 53 | Favourites: 2
Auction

Dom Aukcyjny Ostoya

188 Auction
14 December 2019 CET/Warsaw
Lots bidding

Buyer's premium
OneBid does not charge additional fees for the bidding.
Bid increments

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
Dom Aukcyjny Ostoya
Contact
Dom Aukcyjny Ostoya
ul. Zajączka 8
01-522 Warszawa
+48228392406
Opening hours
Monday
11:00 - 19:00
Tuesday
11:00 - 19:00
Wednesday
11:00 - 19:00
Thursday
11:00 - 19:00
Friday
11:00 - 19:00
Saturday
11:00 - 15:00
Sunday
Closed