Advanced search Advanced search
178

ELJASZ- ILLUSTROWANY PRZEWODNIK DO TATR, PIENIN I SZCZAWNIC 1900

add Your note

ELJASZ-RADZIKOWSKI Walery

ILUSTROWANY PRZEWODNIK DO TATR, Pienin i Szczawnic

ELJASZ-RADZIKOWSKI Walery (1841-1905)

Znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako autor przewodników tatrzańskich i wielki popularyzator Tatr i Zakopanego. Studia malarskie odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W.Łuszczkiewicza, od którego przejął „starożytnicze” zainteresowania dawnymi zabytkami Krakowa i tematami historycznymi w obrazach. Naukę kontynuował w Monachium, gdzie w okresie powstania w 1863 r. pełnił specjalną misję zleconą przez Rząd Narodowy. Podróżował do Belgii, Francji, Niemiec, Szwajcarii i Włoch. Przyjaźnił się z J.I.Kraszewskim, który często służył mu radą w wyborze tematów obrazów i dopomógł do wydania opracowanego przez Eljasza Ilustrowanego Przewodnika do Tatr, Pienin i Szczawnic (1870). Eljasz malował olejno i akwarelą - widoki zabytków Krakowa i większe kompozycje o tematach historycznych (np. Żółkiewski pod Cecorą, Obrona Krakowa przed Szwedami, Wjazd Jana III do Wiednia).

Tatry były dla niego nie tylko źródłem inspiracji, lecz również ulubionym miejscem wypraw. Artysta jako jeden z pierwszych zdobywał nie cieszące się jeszcze wtedy zbyt dużą popularnością szczyty, takie jak Świnica, Lodowy Szczyt i Gerlach. Na podstawie odbytych przez siebie wycieczek rysował mapy, które wraz z jego ilustracjami znalazły się później w przewodnikach autorstwa Eljasza-Radzikowskiego. Jedną z najsłynniejszych książek napisanych przez artystę był „Ilustrowany przewodnik do Tatr, Pienin i Szczawnic”. To właśnie z nim wyruszali na górskie wyprawy wędrowcy z końca XIX wieku oraz miłośnicy zakopiańskich krajobrazów z początku dwudziestolecia międzywojennego.

z 68-ma illustracyami, planem Zakopanego i mapą Tatr

wydanie szóste, znacznie zmienione i powiększone

w Krakowie 1900, Nakładem autora, str. XII, 395,[1], XXXVIII, format 10x15,5cm

TWARDA OPRAWA WYDAWNICZA Z EPOKI, BOGATO ZDOBIONA

Stan DB/ płótno miejscami odbarwione, kompl. ilustracji, karty czyste

Auction
VIII Auction of books and old prints
29 February 2020 CET/Warsaw
Start price
211 EUR
Hammer price
no offers
Item is not available any more
Views: 141 | Favourites: 0
Auction

Antykwariat Sobieski

29 February 2020 CET/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
OneBid does not charge additional fees for the bidding.
Bid increments

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
Antykwariat Sobieski
Contact
ANTYKWARIAT SOBIESKI
Pułaskiego 31 / 3
62-800 Kalisz
+48609772993