Advanced search Advanced search
39

Władysław Paciak (1903 Potkanna - 1983 Radom), Kompozycja

add Your note
Additional fees: +5% / 3% Droit de suite
olej, technika mieszana, kolaż, płótno naklejone na płytę; 79,6 x 67 cm;
na odwrocie nalepka z autorskim? opisem: Władysław Paciak / Z życia Bakterii [?] / Radom [adres] oraz dopisane 1960 r 50 x 67
Estymacja 8 000 - 12 000
Proweniencja:
kolekcja prywatna, Warszawa

Wykonana w technice kolażu praca księdza-artysty dostępna jest w publicznej ofercie aukcyjnej po raz pierwszy. Władysław Paciak był nietuzinkową postacią na polskiej scenie artystycznej. Łącząc powołanie duchowne i malarski talent zapisał się jako twórca odważnie eksperymentujący ze sztuką współczesną. W swoich dziełach poruszał tematykę wojenną, martyrologiczną, religijną. Bogata kolekcja prac artysty znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. W oferowanej „Kompozycji” o przygaszonej kolorystyce artysta umieścił fragmenty tkaniny i drewna. Przyglądając się pracy można dostrzec m. in. swastykę i zarysy postaci. Wykorzystana symbolika nazistowska odwoływać może do tematyki zbrodni wojennych. Na początku lat 60. stała się ona bodźcem do powstania jednego z ważnych cykli artystycznych pt. „Majdanek” (1963-1971).
Auction
XVIII Auction of Old and Contemporary Art
25 June 2020 CEST/Warsaw
Start price
1 348 EUR
Hammer price
1 989 EUR
Hammer price without Byuer's Premium
1 685 EUR
Overbid
148%
Views: 204 | Favourites: 0
Auction

Polski Dom Aukcyjny

25 June 2020 CEST/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
OneBid does not charge additional fees for the bidding.
Bid increments

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
Polski Dom Aukcyjny
Contact
Polski Dom Aukcyjny
ul. Batorego 2
31-135, Kraków
+48795060001
Opening hours
Monday
10:00 - 18:00
Tuesday
10:00 - 18:00
Wednesday
10:00 - 18:00
Thursday
10:00 - 18:00
Friday
10:00 - 18:00
Saturday
Closed
Sunday
Closed
Władysław Paciak star
Customers who bought the works of this artist also bought