porcelana, farby naszkliwne, złocenia; filiżanka wys. 4,8 cm, średn. brzegu 6 cm, spodek wys. 2,2 cm, średn. 10,4 cm; sygn. (filiżanka i spodek) kobaltem podszkl.: skrzyżowane miecze, dwukrotnie przeszlifowane.
Niemcy, Miśnia, 2. - 3. ćw. XIX w.
Mała filiżanka o falistej krawędzi, z gałązkowym uszkiem i miseczkowy spodeczek; seledynowo- zielone, w obwiedzionych złoceniami rezerwach na froncie filiżanki iw lustrze spodeczka - owalne tarcze herbowe z herbami Rzeczpospolitej Obojga Narodów (Orzeł i Pogoń) oraz (pośrodku) herbem Wettynów pod czapką elektorską, pod koroną królewską, z boków złocona gałązka palmowa i laurowa; krawędzie i uszko złocone.
Wyroby historyzujące, przywołują pamięć unii polsko-saskiej.