Advanced search Advanced search
20

LETO NORMAN, The Donners - a dead end, 2060

add Your note

100x125cm, olej na płótnie, sygn tył 'The Donners: | A dead end | Norman 2060'

Norman Leto urodzony w 1980 roku w Bochni artysta samouk, twórca sztuki wideo, malarz. Jego debiutem była wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie "Negatywne aspekty nadmiernej wolności w wieku 26 lat" w 2007 roku. W tym samym czasie współpracował z reżyserem Krystianem Lupą nad sztuką teatralną "Factory Two" oraz przygotował swój pierwszy film w technice 3D "Buttes Monteaux l". Do jego prac zaliczyć można również film "Sailor” (2010) oraz „Photon” (2017). Wśród najważniejszych wystaw indywidualnych i zbiorowych zaliczyć można Jeune création européene, Paryż 2007; Perfect Summer, New Media Artists, Gallery Vertexlist, Nowy Jork 2008; Streets & Other Interiors, lokal_30 at ZOO Art Fairs, Londyn 2009; Buttes Monteaux 3, Muzeum Narodowe, Kraków 2009; SAILOR, premiera filmu, 10ty międzynarodowy festiwal filmowy Era Nowe Horyzonty 2009. Zajął drugie miejsce w rankingu Kompas Młodej Sztuki (2010/2011). Zrezygnował z nauki w szkole średniej i zajął się grafiką i malarstwem, a następnie nowymi mediami i wideo. Jego prace oparte są na algorytmach sztucznej inteligencji, jego projekty balansują na granicy sztuki i nauki. Karierę artystyczną rozpoczął jako malarz. Obrazy, które tworzy to często portrety bliskich osób, sytuacje angażujące go emocjonalnie, wyzwania egzystencjalne, intelektualne. Maluje szybko, na podstawie fotografii, natury lub kadru wideo. Jego obrazy przywołują na myśl prace Williama Bouguereau czy Thomasa Gainsborough. Jest autorem filmów, dyptyku Sailor (powieść i pełnometrażowy film, określony przez brytyjski tygodnik "Tribune" mianem "najlepszego i najbardziej zaskakującego niezależnego debiutu festiwalu" (Era Nowe Horyzonty) oraz najnowszego filmu Photon, premiera 2017 rok. Jest laureatem Paszportów Polityki w kategorii sztuki wizualne (2018r.) W tym samym roku otrzymał Grand Prix Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” za film Photon. W roku 2018 można było obserwować jego wystawy pt. “Kinotop. Od filmu” (Kalisz); “Idź i patrz” (Zabrze); “Nieistniejące przestrzenie wystaw” (Katowice). W 2019 roku otrzymał nagrodę im. Andrzeja Munka (wyróżnienie za Photon). Jego ostatnia wystawa w 2019 roku pt. “Problemy pierwszego świata: życie przed śmiercią” odbyła się w Rondzie Sztuki w Katowicach.

Auction
5th Galician Contemporary Art Auction
10 December 2020 CET/Warsaw
Start price
1 790 EUR
Hammer price
2 187 EUR
Hammer price without Byuer's Premium
1 902 EUR
Overbid
122%
Views: 86 | Favourites: 0
Auction

Art Agenda Nova

10 December 2020 CET/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
OneBid does not charge additional fees for the bidding.
Bid increments
  15 000

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
Art Agenda Nova
Contact
Art Agenda Nova
ul. Batorego 2 / 7
31-135 Kraków
+48 12 222 50 53
Opening hours
Monday
Opened
Tuesday
Opened
Wednesday
Opened
Thursday
Opened
Friday
Opened
Saturday
Closed
Sunday
Closed
Customers who bought the works of this artist also bought