Advanced search Advanced search
34

Teodor Axentowicz, Portret kobiety w różowej sukni

add Your note
Pastel, akwarela, tektura, 58 x 47 cm,
sygn. śr. l.: T. Axentowicz.

"Wytworność – wyraz ten określa najlepiej cechę dominującą twórczość Axentowicza. Nie ma tu nic jaskrawego, krzyczącego, wyrywającego się z przestrzeni. Miara kładzie swe piętno na wszystkim, nie znosząca zbyt śmiałych akcentów barwy, ani zdecydowanych, silnych konturów kształtu, miara zestrajająca szczegóły do łagodnej harmonii, która działa skupieniem i spokojem. Axentowicz nie czerpie swoich najsilniejszych wrażeń z przyrody, uderza go kształt ciała ludzkiego i postaci ludzkiej – głowa przede wszystkim, a mianowicie głowa kobiety. Jego właściwy rodzaj to owe, tak dobrze znane, główki zasmucone, zadumane, marzące, ciche, słodkie, anemiczne główki kobiet buduarowych, kwitnących w cieplarni, z dala od surowego podmuchu wiatru i palących promieni słońca, kobiet, których zupełna bierność stanowi tajemnicę wdzięku, które uwielbia się jak kwiaty, które się tuli jak jedwabie i koronki, które z życiem mają to tylko wspólnego, że żyją..." pisał Antoni Chołoniewski na łamach "Świata" w 1906 r.

Teodor AXENTOWICZ (1859-1938)
W latach 1878-1882 studiował w ASP w Monachium w pracowni G. Hackla, A. Wagnera i G. Benczura. W latach 1895-1934 był profesorem SSP w Krakowie oraz w latach 1910 i 1927-1928 rektorem tejże uczelni. Malował portrety, pejzaże, sceny rodzajowe, motywy huculskie i kwiaty. Wystawy w TPSP w Krakowie, Lwowie i PZSP w Warszawie.
Auction
Auction 170 - Painting, printmaking, arts and crafts
09 June 2018 CEST/Warsaw
Start price
9 281 EUR
Hammer price
no offers
Item is not available any more
Views: 135 | Favourites: 0
Auction

DESA Kraków

09 June 2018 CEST/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
OneBid does not charge additional fees for the bidding.
Bid increments

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
DESA Kraków
Contact
DESA Dom Aukcyjny Sp.z o.o
ul. Floriańska 13
31-019 Kraków
+48 12 422 3114
Opening hours
Monday
10:00 - 18:00
Tuesday
10:00 - 18:00
Wednesday
10:00 - 18:00
Thursday
10:00 - 18:00
Friday
10:00 - 18:00
Saturday
10:00 - 14:00
Sunday
Closed
Customers who bought the works of this artist also bought