konstrukcja sosnowa, drewno złocone, gipsatura, snycerka, mosiądz, emalia, szkło, żelazo; wys. 47,8 cm, szer. 39,8 cm, głęb. 12 cm.
Austria, Wiedeń, ok. poł. XIX w.
Prostokątna, głęboka rama „obrazowa” - złocona, z motywem wolego oczka i listwą wewnętrzną z ornamentem akantowym; pośrodku u góry mechanizm w wysuniętej przed lico kolistej obudowie snycerskiej, z emaliowaną na biało tarczą z cyframi arabskimi i napisem: „Gaspar Brandl in Wien”, osłoniętą kolistymi drzwiczkami w moletowanym, mosiężnym obramieniu, z wypukłym szkłem. W kornerach płaskie nakładki o motywach kwiatowych. Poniżej owalny otwór ukazujący ruch wahadła z soczewką w formie reliefowej maski Dionizosa; wokół okienka aplikacja z orłem o rozpostartych skrzydłach i z gałązkami winnej latorośli. Na tylnej ściance zegara odręczne napisy dotyczące kolejnych napraw (z datami - 1954, 1959, 1972) oraz pieczątka tuszowa z numerem: „132659”. Z tyłu kuty, żelazny trzpień z ruchomym kółkiem do zawieszania.