Advanced search Advanced search
3

Tadeusz DOMINIK (1928 - 2014), Pejzaż, 1983 r.

add Your note
Additional fees: +5% / 3% Droit de suite

olej, płótno, 48 x 78,7 cm; 53 x 83,3 cm (w oprawie);

sygn. l.d.: Dominik

„Świat Dominika to ogniste słoneczne koła, kwiaty, patyki w płocie, dzbany, bochny chleba, trawa” - pisał o jego obrazach Zbigniew Herbert. Twórczość

Tadeusza Dominika jest jedną z najbardziej charakterystycznych w polskim malarstwie współczesnym. Jego malarstwo łączy w sobie abstrakcję liryczną

z tradycją polskiego koloryzmu. Dla Dominika przyroda jest inspiracją do pejzaży powstających w wyobraźni artysty. Nie jest on jednak abstrakcjonistą

sensu stricte. Wykorzystywane motywy są wycinkami przyrody – widać w nich kwiaty, pola, chmury, zjawiska pogodowe. Natura, którą się inspiruje, jest

przefiltrowana przez wrażliwość artysty a uwidacznia się przede wszystkim w kolorze i ekspresyjnej plamie barwnej. „Pejzaż” z 1983 r. jest takim twórczym

przetworzeniem fragmentu natury. Abstrakcyjna kompozycja przywodzi na myśl pola uprawne bogato obrośnięte plonami. Kaskadowo ułożone

poziome fragmenty ziemi obrastają pionowe zielone uprawy zaznaczone jedynie schematycznie długimi, ekspresyjnymi pociągnięciami pędzla. Motyw

natury staje się pretekstem do barwnej kompozycji uderzającej wysmakowanymi zestawieniami barw. Żółcienie i zielenie traw, miejscami przełamane

błękitami, kontrastują czerwieniami i brązami ziemi. Całość tworzy harmonijną kompozycję przywodzącą na myśl letni polski pejzaż zamiejski.

Auction
Contemporary Art Auction
17 October 2018 CEST/Warsaw
Start price
4 408 EUR
Hammer price
5 476 EUR
Hammer price without Byuer's Premium
4 640 EUR
Overbid
124%
Views: 77 | Favourites: 0
Auction

Pragaleria

Contemporary Art Auction
17 October 2018 CEST/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
OneBid does not charge additional fees for the bidding.
Bid increments
  800 000

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
Pragaleria
Contact
Pragaleria
ul. Stalowa 3 / 1/5/13
03-425 Warszawa
+48 884 79 88 52
Customers who bought the works of this artist also bought