Advanced search Advanced search
7

HOZJUSZ - D.STANISLAI HOSII ... OPERA OMNIA, QUORUM CATALOGUM OCTAVA PAGELLA REPERIES wyd. 1571 oprawa krakowska radełkowana

add Your note

[HOZJUSZ Stanisław]

D.STANISLAI HOSII ... OPERA OMNIA, QUORUM CATALOGUM OCTAVA PAGELLA REPERIES

Opera haec nunc novissime ab ipso Auctore diligenter recognita: Confessionis opus plusquam quadraginta foliis auctam, denuo solerti cura & diligentia D. Doctoris Henrici Dunghaei Canonici Antverpiensis edita.

Antverpiae 1571. In Aedibus Viduae & Haeredum Ioannis Stelsii. (na końcu:) Excudebat Th. Lyndanus... , k. [6], k. 383, k. [12] nlb., (2 karty tyt. z winietami w drzeworycie), format 21,5x35 cm
(Estr. T. 18). (Wyd. 1: Paryż 1562).

Zawiera sławne "Confessio Catholicae Fidei",czyli "Wyznanie Wiary Katolickiej" (s. 1-208), najbardziej poczytne dzieło Hozjusza i jedno z dzieł o najważniejszych znaczeniu doktrynalnym w walce z reformacją, gdyż sformułowało program odnowy w Kościele katolickim.

Dalej zawiera prace polemiczne przeciwko teologowi luterańskiemu Janowi Brenzowi oraz przeciw P.P.Vergeriusowi; Listy do Stanisława Orzechowskiego; Listy Marcina Kromera i in.

Stanisław Hozjusz herbu Hozyusz, inne formy nazwiska: Hos, Hosius, Hosz, Hozyusz, Osius, Stanislaus Cracoviensis, Stanislaus Cracovianus, Stanislaus de Cracovia (ur. 5 maja 1504 w Krakowie, zm. 5 sierpnia 1579 w Capranice) – polski humanista, poeta, sekretarz królewski Zygmunta I Starego od 1538 roku, sekretarz wielki koronny od 1543 roku, dyplomata, biskup chełmiński i warmiński, kardynał, teolog-polemista, jeden z czołowych przywódców polskiej i europejskiej kontrreformacji, przedstawiciel dyplomatyczny Rzeczypospolitej w Państwie Kościelnym w 1569 roku.

Rzadkie!

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA NA DESCE Z EPOKI.

TO PRZYKŁAD DZIEŁA Z DEKORACJĄ GÓRNEJ OKŁADZINY W TYPIE ORIENTALIZUJĄCYM (DOLNA OKŁADZINA MA PROSTSZĄ I TAŃSZĄ W WYKONANIU DEKOR. STRYCHULCOWO-RADEŁKOWĄ O KOMPOZYCJI RAMOWEJ); RADEŁKO, KTÓRE OTACZA POKAŹNE ZWIERCIADŁO PRZEDSTAWIA STYPIZOWANE WIZERUNKI ALL'ANTICA, ZNAMIENNE DLA TEGO TYPU DEKORACJI RENESANSOWYCH W NIEMAL CAŁEJ EUROPIE. PODOBNE ZNALEŹĆ MOŻNA NA NIEZLICZONYCH DZIEŁACH ZARÓWNO Z OBCYCH, JAK I POLSKICH WARSZTATÓW. WIZERUNKI POWIELONE W ZWIERCIADLE TYLNEGO LICA.

PONADTO BODIURA Z WIZERUNKAMI Z  IKONOGRAFII BIBLIJNEJ STAREGO I NOWEGO TESTAMENTU ORAZ WIZERUNKIEM EWANGELISTY:  SALVATVR - PAVLVS - IOHANN.

W ZWIERCIADLE PRZEDNIEGO LICA ZŁOCONA DEKORACJA W STYLU WŁOSKIM, AUTOR I TYTUŁ DZIEŁA. JEST TO ŁADNY PRZYKŁAD POLSKIEJ RENESANSOWEJ OPRAWY RADEŁKOWEJ.

PRAWDOPODOBNIE JEST TO OPRAWA KRAKOWSKA, NIEMNIEJ ZARÓWNO CHARAKTERYSTYCZNY UKŁAD KOMPOZYCYJNY, JAK I NP. CENTRALNY MEDALION STOSOWALI W RÓŻNYCH WARIANTACH ROZMAICI INTROLIGATORZY W KORONIE I NA LITWIE.

"Ornamenty radełek wizerunkowych stały się charakterystycznym motywem XVI stulecia. Motyw wertykalny, skomponowany z portretów oraz
wątków architektonicznych i akcentów roślinnych, zdecydowanie odróżniał się od skromnych tłoków poprzednich stuleci. Oprawy posiadające owe tłoczenia

Radełko wprowadza również pewną systematykę w układzie kompozycyjnym dekoracji okładzinowej. To dzięki niemu wyraźnie zarysował się porządek bordiury i zwierciadła, stając się klasycznym wzorcem na kolejne stulecia." Żródło: Agnieszka Biały, "Warianty radełek wizerunkowych na szesnastowiecznych oprawach książkowych w Zabytkowej Bibliotece oo. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Analiza kompozycji i tematów ikonograficznych wybranych tłoczeń".

Dziękujemy Panu Arkadiuszowi Wagnerowi za pomoc przy identyfikacji radełek wizerunkowych.

Dr hab. Arkadiusz Wagner - pracownik naukowo-dydaktyczny na UMK w Toruniu, specjalista tegumentolog. Autor licznych prac na tamet introligatorstwa średniowiecznego i nowożytnego w Polsce i Europie, superekslibrisu jako znaku własnościowego książki i jako dzieła sztuki, sztuki ekslibrisu XV-XXI w oraz grafiki książkowej.a XV-XXI w.;

m.in.: "Superekslibris polski. Studium o kulturze bibliofilskiej i sztuce od średniowiecza do połowy XVII wieku, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2016,

Elementy manierystyczne w zdobnictwie introligatorskim w Polsce (od XVI do początku XVII wieku), "Rocznik Biblioteki Narodowej", 2016, T. XLVII.

Stan DB/ otarcia, przetarcia, zaplamienia oprawy, niewielki ubytek grzbietu, życiorys Hozjusza w ekopisie z epoki na odwrocie przedniej wyklejki, ślad zalania dolnego narożnika kilkudziesieciu początkowych i końcowych kart, poza tym czysty egzemplarz, niewielki ślad owada na tylnej wyklejce

Proweniencja: Pieczęć "Biblioteka Poturzycka".

Biblioteka Dzieduszyckich – nieistniejąca biblioteka rodowa w Poturzycy w województwie lwowskim, założona w XIX w. przez Józefa Dzieduszyckiego, gromadziła druki i rękopisy odnoszące się do historii Polski. Zbiory tej biblioteki obejmowały ponad 50 tys. książek, przeważnie z działów historii i literatury polskiej.

Pierwotnie mieściła się ona w Poturzycy pod Sokalem, głównej siedziby rodowej Dzieduszyckich. Do Lwowa została przewieziona w 1847 roku przez syna założyciela, Włodzimierza Dzieduszyckiego. Od tego czasu siedzibą biblioteki były specjalnie przystosowane do tego celu sale oficynowe lwowskiej rezydencji Dzieduszyckich przy ul. Kurkowej 17, u stóp Wysokiego Zamku.

Znajdowały się w niej książki drukowane w Polsce, począwszy od 1473 roku (w tym unikaty Ecclesiastes), wiele inkunabułów i rzadkości bibliograficznych. W dziale rękopiśmiennym znajdowały się listy królów polskich, Jana Długosza, cara Piotra I, dziennik podróży kanclerza Osieckiego, archiwum rodzinne rodziny Dzieduszyckich, zielniki Spiczyńskiego z XVII w., zaś wśród autografów rękopis Króla Ducha Juliusza Słowackiego.

W skład tej biblioteki wchodziły także zbiory obrazów pędzla przyjaciół rodziny Dzieduszyckich -Juliusza Kossaka, Franciszka Tepy, a przede wszystkim arcydzieła Artura Grottgera (cykl Warszawa).

Najcenniejsze zbiory tej biblioteki zostały w końcowej fazie okupacji niemieckiej Lwowa ewakuowane przez prof. Mieczysława Gębarowicza w 1944 roku do Krakowa i po wojnie zasiliły zbiory Biblioteki Narodowej.

Auction
IV Auction of books and old prints
01 December 2018 CET/Warsaw
Start price
11 163 EUR
Hammer price
no offers
Item is not available any more
Views: 90 | Favourites: 0
Auction

Antykwariat Sobieski

01 December 2018 CET/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
OneBid does not charge additional fees for the bidding.
Bid increments

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
Antykwariat Sobieski
Contact
ANTYKWARIAT SOBIESKI
Pułaskiego 31 / 3
62-800 Kalisz
+48609772993