Advanced search Advanced search
7

HOZJUSZ - D.STANISLAI HOSII ... OPERA OMNIA, QUORUM CATALOGUM OCTAVA PAGELLA REPERIES wyd. 1571 oprawa krakowska radełkowana

add Your note 
Lot description

[HOZJUSZ Stanisław]

D.STANISLAI HOSII ... OPERA OMNIA, QUORUM CATALOGUM OCTAVA PAGELLA REPERIES 

Opera haec nunc novissime ab ipso Auctore diligenter recognita: Confessionis opus plusquam quadraginta foliis auctam, denuo solerti cura & diligentia D. Doctoris Henrici Dunghaei Canonici Antverpiensis edita.

Antverpiae 1571. In Aedibus Viduae & Haeredum Ioannis Stelsii. (na końcu:) Excudebat Th. Lyndanus... , k. [6], k. 383, k. [12] nlb., (2 karty tyt. z winietami w drzeworycie), format 21,5x35 cm
(Estr. T. 18). (Wyd. 1: Paryż 1562).

Zawiera sławne "Confessio Catholicae Fidei",czyli "Wyznanie Wiary Katolickiej" (s. 1-208), najbardziej poczytne dzieło Hozjusza i jedno z dzieł o najważniejszych znaczeniu doktrynalnym w walce z reformacją, gdyż sformułowało program odnowy w Kościele katolickim.

Dalej zawiera prace polemiczne przeciwko teologowi luterańskiemu Janowi Brenzowi oraz przeciw P.P.Vergeriusowi; Listy do Stanisława Orzechowskiego; Listy Marcina Kromera i in.

Stanisław Hozjusz herbu Hozyusz, inne formy nazwiska: Hos, Hosius, Hosz, Hozyusz, Osius, Stanislaus Cracoviensis, Stanislaus Cracovianus, Stanislaus de Cracovia (ur. 5 maja 1504 w Krakowie, zm. 5 sierpnia 1579 w Capranice) – polski humanista, poeta, sekretarz królewski Zygmunta I Starego od 1538 roku, sekretarz wielki koronny od 1543 roku, dyplomata, biskup chełmiński i warmiński, kardynał, teolog-polemista, jeden z czołowych przywódców polskiej i europejskiej kontrreformacji, przedstawiciel dyplomatyczny Rzeczypospolitej w Państwie Kościelnym w 1569 roku.

Rzadkie!

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA NA DESCE Z EPOKI.

TO PRZYKŁAD DZIEŁA Z DEKORACJĄ GÓRNEJ OKŁADZINY W TYPIE ORIENTALIZUJĄCYM (DOLNA OKŁADZINA MA PROSTSZĄ I TAŃSZĄ W WYKONANIU DEKOR. STRYCHULCOWO-RADEŁKOWĄ O KOMPOZYCJI RAMOWEJ); RADEŁKO, KTÓRE OTACZA POKAŹNE ZWIERCIADŁO PRZEDSTAWIA STYPIZOWANE WIZERUNKI ALL'ANTICA, ZNAMIENNE DLA TEGO TYPU DEKORACJI RENESANSOWYCH W NIEMAL CAŁEJ EUROPIE. PODOBNE ZNALEŹĆ MOŻNA NA NIEZLICZONYCH DZIEŁACH ZARÓWNO Z OBCYCH, JAK I POLSKICH WARSZTATÓW. WIZERUNKI POWIELONE W ZWIERCIADLE TYLNEGO LICA.

PONADTO BODIURA Z WIZERUNKAMI Z  IKONOGRAFII BIBLIJNEJ STAREGO I NOWEGO TESTAMENTU ORAZ WIZERUNKIEM EWANGELISTY:  SALVATVR - PAVLVS - IOHANN.

W ZWIERCIADLE PRZEDNIEGO LICA ZŁOCONA DEKORACJA W STYLU WŁOSKIM, AUTOR I TYTUŁ DZIEŁA. JEST TO ŁADNY PRZYKŁAD POLSKIEJ RENESANSOWEJ OPRAWY RADEŁKOWEJ. 

PRAWDOPODOBNIE JEST TO OPRAWA KRAKOWSKA, NIEMNIEJ ZARÓWNO CHARAKTERYSTYCZNY UKŁAD KOMPOZYCYJNY, JAK I NP. CENTRALNY MEDALION STOSOWALI W RÓŻNYCH WARIANTACH ROZMAICI INTROLIGATORZY W KORONIE I NA LITWIE.

"Ornamenty radełek wizerunkowych stały się charakterystycznym motywem XVI stulecia. Motyw wertykalny, skomponowany z portretów oraz
wątków architektonicznych i akcentów roślinnych, zdecydowanie odróżniał się od skromnych tłoków poprzednich stuleci. Oprawy posiadające owe tłoczenia
stanową świadectwo sztuki Renesansu...

Radełko wprowadza również pewną systematykę w układzie kompozycyjnym dekoracji okładzinowej. To dzięki niemu wyraźnie zarysował się porządek bordiury i zwierciadła, stając się klasycznym wzorcem na kolejne stulecia." Żródło: Agnieszka Biały, "Warianty radełek wizerunkowych na szesnastowiecznych oprawach książkowych w Zabytkowej Bibliotece oo. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie Analiza kompozycji i tematów ikonograficznych wybranych tłoczeń".

 

Dziękujemy Panu Arkadiuszowi Wagnerowi za pomoc przy identyfikacji radełek wizerunkowych.

Dr hab. Arkadiusz Wagner - pracownik naukowo-dydaktyczny na UMK w Toruniu, specjalista tegumentolog. Autor licznych prac na tamet introligatorstwa średniowiecznego i nowożytnego w Polsce i Europie, superekslibrisu jako znaku własnościowego książki i jako dzieła sztuki, sztuki ekslibrisu XV-XXI w oraz grafiki książkowej.a XV-XXI w.;

m.in.: "Superekslibris polski. Studium o kulturze bibliofilskiej i sztuce od średniowiecza do połowy XVII wieku, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2016,

Elementy manierystyczne w zdobnictwie introligatorskim w Polsce (od XVI do początku XVII wieku), "Rocznik Biblioteki Narodowej", 2016, T. XLVII.

 

Stan DB/ otarcia, przetarcia, zaplamienia oprawy, niewielki ubytek grzbietu, życiorys Hozjusza w ekopisie z epoki na odwrocie przedniej wyklejki, ślad zalania dolnego narożnika kilkudziesieciu początkowych i końcowych kart, poza tym czysty egzemplarz, niewielki ślad owada na tylnej wyklejce

Proweniencja: Pieczęć "Biblioteka Poturzycka".

Biblioteka Dzieduszyckich – nieistniejąca biblioteka rodowa w Poturzycy w województwie lwowskim, założona w XIX w. przez Józefa Dzieduszyckiego, gromadziła druki i rękopisy odnoszące się do historii Polski. Zbiory tej biblioteki obejmowały ponad 50 tys. książek, przeważnie z działów historii i literatury polskiej.

Pierwotnie mieściła się ona w Poturzycy pod Sokalem, głównej siedziby rodowej Dzieduszyckich. Do Lwowa została przewieziona w 1847 roku przez syna założyciela, Włodzimierza Dzieduszyckiego. Od tego czasu siedzibą biblioteki były specjalnie przystosowane do tego celu sale oficynowe lwowskiej rezydencji Dzieduszyckich przy ul. Kurkowej 17, u stóp Wysokiego Zamku.

Znajdowały się w niej książki drukowane w Polsce, począwszy od 1473 roku (w tym unikaty Ecclesiastes), wiele inkunabułów i rzadkości bibliograficznych. W dziale rękopiśmiennym znajdowały się listy królów polskich, Jana Długosza, cara Piotra I, dziennik podróży kanclerza Osieckiego, archiwum rodzinne rodziny Dzieduszyckich, zielniki Spiczyńskiego z XVII w., zaś wśród autografów rękopis Króla Ducha Juliusza Słowackiego.

W skład tej biblioteki wchodziły także zbiory obrazów pędzla przyjaciół rodziny Dzieduszyckich -Juliusza Kossaka, Franciszka Tepy, a przede wszystkim arcydzieła Artura Grottgera (cykl Warszawa).

Najcenniejsze zbiory tej biblioteki zostały w końcowej fazie okupacji niemieckiej Lwowa ewakuowane przez prof. Mieczysława Gębarowicza w 1944 roku do Krakowa i po wojnie zasiliły zbiory Biblioteki Narodowej.

 

Auction
IV Auction of books and old prints
gavel
Date
01 December 2018 CET/Warsaw
date_range
Start price
11 163 EUR
Hammer price
no offers
Item is not available any more
Views: 90 | Favourites: 0
Auction

Antykwariat Sobieski

IV Auction of books and old prints
Date
01 December 2018 CET/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
10.00%
OneBid does not charge additional fees for the bidding.
Bid increments
  1
  > 10
  200
  > 20
  500
  > 50
  1 000
  > 100
  2 000
  > 200
  5 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
  20 000
  > 2 000
  50 000
  > 5 000
  100 000
  > 10 000
 
Terms and Conditions
About the Auction
FAQ
About the Seller
Antykwariat Sobieski
Contact
ANTYKWARIAT SOBIESKI
room
Pułaskiego 31 / 3
62-800 Kalisz
phone
+48609772993
keyboard_arrow_up