Advanced search Advanced search
28

Koji Kamoji (1935), BIAŁY OBRAZ Z KAMYKAMI, 2015 r.

add Your note
Estimations: 8 372 - 10 465 EUR
akryl, kredka/płyta pilśniowa, kamyki, 70 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: Koji Kamoji | „Biały obraz z kamykami” | 2015

Malarz, twórca obiektów przestrzennych i instalacji. W 1958 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Tokio, w 1959 roku przyjechał do Warszawy (jego kuzyni byli tłumaczami literatury polskiej), gdzie rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych (1966 rok uzyskał dyplom w pracowni Artura Nachta-Samborskiego). Od 1967 roku współpracuje z Galerią Foksal, w 1975 roku laureat nagrody krytyki im. C. K. Norwida, a w 2015 roku otrzymał Nagrodę im. J. Cybisa. W swojej twórczości łączy tradycje sztuki japońskiej (estetyka filozofii Zen i lapidarność formy haiku) oraz abstrakcji europejskiej (przyjaźnił się z Henrykiem Stażewskim). Często odwołuje się do kategorii medytacji i skupienia. Od czerwca do sierpnia 2018 roku miała miejsce wystawa retrospektywna prac artysty w warszawskiej Galerii Zachęta (Koji Kamoji. Cisza i wola życia).

Prezentowana praca jest charakterystyczna dla twórczości artysty, uosabia ciszę i spokój posługując się ściśle zawężoną gamą możliwości artystycznych. Biała przestrzeń może symbolizować nicość, lub absolut, szary pas to niebo lub płynąca rzeka. Kamienie przywołują surowość estetyki japońskiej. Jest to obraz zapraszający widza do medytacji, a także do rozważań egzystencjalnych.
Auction
Contemporary Art Auction
08 December 2018 CET/Warsaw
Start price
7 442 EUR
Estimations
8 372 - 10 465 EUR
Hammer price
no offers
Item is not available any more
Views: 112 | Favourites: 0
Auction

Antiqua et Moderna

Contemporary Art Auction
08 December 2018 CET/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
OneBid does not charge additional fees for the bidding.
Bid increments
  300 000

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
Antiqua et Moderna
Contact
Antiqua et Moderna Dom aukcyjny i galeria
ul. Freta 19
00-227 Warszawa
+48 228315472
Customers who bought the works of this artist also bought