Advanced search Advanced search
17

Ryszard Grzyb (1956), CIERNIE ROZPOŚCIERA NICZYM KOLUMNY MORSKICH FAL, 2017 r.

add Your note
Estimations: 6 527 - 7 459 EUR
akryl/płótno, 100 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: Ryszard Grzyb | „Ciernie rozpościera niczym kolumny morskich fal” | akryl | 2017

WYSTAWIANY:
- Euforia malarstwa, Otwarta Pracownia, kwiecień

Współtwórca Gruppy (1983-1992). W latach 80. malował ekspresyjne, groteskowe w formie i treści obrazy, które wówczas były politycznym manifestem. Absurd, którym były przesycone, artysta uważał za katalizator sztuki. Był przekonany, że „malarz może podejmować tematy, które będą totalnie zanegowane, obrazoburcze, kretyńskie nawet. I to może być jakością malarstwa”. „A mnie wówczas - jak wspominał - to wydawało się najważniejsze. Obscena czy błahe tematy mogły być jakąś opowieścią malarską” (Z wywiadu udzielonego Marcie Miś, [w:] Co po Cybisie?, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki [kat. wyst.], pod red. M. Jachuły i M. Jurkiewicz, Warszawa 2018, s. 279).
Zwierzęta to stali mieszkańcy obrazów Ryszarda Grzyba. Obecnie przedstawienia nosorożców, jeleni czy ryb, pozbawione są kontekstu politycznego. To, co niezmienne, to zdecydowanie humor i dezynwoltura malarskiego gestu: „[...] bez względu na to, co robię, zawsze gdzieś tak podkręcę kolor czy zdeformuję, że to jest ekspresyjne. Mogę zrobić wszystko, co chcę, bo mam wyczucie koloru” (Tamże, s. 281). Tą demiurgiczną mocą kolorysty-ekspresjonisty Grzyb przemienia symbol kiczu - jelenia, w „dobrą” sztukę. Wydaje się, że dekoracyjność obrazu potęguje jeszcze dowcip.
Auction
Contemporary Art Auction
06 June 2019 CEST/Warsaw
Start price
5 828 EUR
Estimations
6 527 - 7 459 EUR
Hammer price
6 876 EUR
Hammer price without Byuer's Premium
5 828 EUR
Overbid
118%
Views: 243 | Favourites: 0
Auction

Antiqua et Moderna

Contemporary Art Auction
06 June 2019 CEST/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
OneBid does not charge additional fees for the bidding.
Bid increments
  300 000

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
Antiqua et Moderna
Contact
Antiqua et Moderna Dom aukcyjny i galeria
ul. Freta 19
00-227 Warszawa
+48 228315472
Customers who bought the works of this artist also bought