Advanced search Advanced search
473

UNC/AU
add Your note
Grade: UNC/AU
Estimations: 332 EUR
Królestwo Polskie, Aleksander I (1801–1825), Medal na pamiątkę przeniesienia Akademii z Zamościa do Szczebrzeszyna, 1822, projektu Edouarda Gatteauxa, Paryż; Aw: Popiersie Jana Zamojskiego w lewo, niżej sygnatura E•GATTEAUX•F, IOANNES • SARIVS • SAMOSCIVS • DEFENSOR • PATRIAE • ET • SCIENTIARVM • PROTECTOR; Rw: Dwa złączone wieńce, z liści laurowych i dębowych, VTRAQ: - CIVIS, niżej SCHOLIS • SAMOSCIANS / RESTITVTIS • SCEBRESSINI / MDCCCXXII, ACADEMIAM • SAMOSCII • INSTITVIT • MDXCIV; Bentkowski 872, H-Cz. 4067 (R), Szyszko-Czyżak 24; brąz, 50.7 mm, 69.95 g; patyna. Akademia Zamojska została ufundowana w 1594 roku przez Jana Zamojskiego. Była uczelnią świecką, wzorowaną na Akademii Strasburskiej. Celem Akademii było kształcenie młodzieży w humanistycznej kulturze umysłowej i przygotowanie jej do pracy publicznej na rzecz państwa. Akademia działała od 1595 aż do 1784 roku, kiedy to austriacki rząd zamknął uczelnię. W jej miejscu otwarto Liceum Królewskie, z początkiem XIX wieku przemianowane na szkołę wojewódzką im. Zamojskich. W 1809 roku do Zamościa wkroczyły wojska księcia Józefa Poniatowskiego, które zakwaterowały się na terenie szkoły. Ówczesny ordynat, Stanisław Kostka Zamojski, natychmiast zaczął szukać nowej lokalizacji dla szkoły. Z powodu kwaterujących wojsk postanowił przenieść ją do Szczebrzeszyna, najbliższego swojego miasta, Szczebrzeszyna. Nowy gmach miał zostać zbudowany z odszkodowania za kwaterunek wojsk, jednak w związku z przeciąganiem się wypłaty należności, Zamojski własnym sumptem zaadaptował jeden z wolnych budynków do celów szkolnych. Nowa szkoła rozpoczęła działalność 1 września 1811 roku. W pierwszym półroczu uczęszczało do niej 120 uczniów w wieku od 9 do 23 lat. Szybko uruchomiono także tzw. klasę początkową, gdzie uczono podstaw wykładanych w szkole przedmiotów. Uczęszczało do niej 78 uczniów w wieku 5–15 lat. W latach 1819–1822 dla potrzeb szkoły wybudowano nowy kompleks budynków. Trzydzieści lat później, w czerwcu 1852 roku, władze rosyjskie zamknęły szkołę.
Auction
75 WCN auction
14 November 2020 CET/Warsaw
Start price
265 EUR
Estimations
332 EUR
Grade
UNC/AU
Hammer price
458 EUR
Overbid
173%
Views: 104 | Favourites: 2
Auction

WCN

75 WCN auction
14 November 2020 CET/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
Bid increments

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
WCN
Contact
Warszawskie Centrum Numizmatyczne Marek Kondrat
ul. Hoża 43/49 / 6
00-681 Warszawa
+48 22 625 67 97
Opening hours
Monday
10:00 - 18:00
Tuesday
10:00 - 18:00
Wednesday
10:00 - 18:00
Thursday
10:00 - 18:00
Friday
10:00 - 18:00
Saturday
Closed
Sunday
Closed