Advanced search Advanced search
488

UNC
add Your note
Grade: UNC
Estimations: 88 EUR
Medal na pamiątkę wyboru Aleksandra Kakowskiego arcybiskupem warszawskim, 1913, projektu Czesława Makowskiego, Warszawa; Aw: Popiersie w lewo, z lewej sygnatura C.Makowski / 1914, KS. ARCYB. ALEKSANDER KAKOWSKI; Rw: URODZONY 5 • II • 1862 / PREKONIZOWANY ARCYBISKUPEM / WARSZAWSKIM / 7 • V - 1913, niżej herb arcybiskupi Aleksandra Kakowskiego; na obrzeżu nabite J.CHYLIŃSKI; Strzałkowski 251 (R); brąz, 50.3 mm, 64.69 g; delikatna patyna, wyśmienity. Aleksander Kakowski urodził się 5 lutego 1862 roku w Dębinach. Po ukończeniu gimnazjum w 1878 roku, wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie, następnie do Akademii Duchownej w Petersburgu i Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W 1886 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W następnym roku rozpoczął pracę wykładowcy w seminarium duchownym w Warszawie. W 1910 roku uzyskał stopień doktora teologii na Akademii Duchownej w Petersburgu i został rektorem tej uczelni. Trzy lata później car Mikołaj II polecił mu objąć stanowisko arcybiskupa warszawskiego. Niedługo później otrzymał sakrę biskupią i odbył ingres do archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W 1919 roku udzielił święceń biskupich Achillemu Rattiemu, późniejszemu papieżowi Piusowi XI. Niecałe trzy tygodnie później papież Benedykt XV kreował go kardynałem prezbiterem. Przy jego współudziale zawarto konkordat z Watykanem w 1925 roku. 2 lipca 1927 roku Aleksander Kakowski koronował w Wilnie obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.  W 1930 roku powołał Caritas w Polsce. Zmarł 30 grudnia 1938 roku.
Auction
75 WCN auction
14 November 2020 CET/Warsaw
Start price
71 EUR
Estimations
88 EUR
Grade
UNC
Hammer price
127 EUR
Overbid
180%
Views: 59 | Favourites: 1
Auction

WCN

75 WCN auction
14 November 2020 CET/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
Bid increments

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
WCN
Contact
Warszawskie Centrum Numizmatyczne Marek Kondrat
ul. Hoża 43/49 / 6
00-681 Warszawa
+48 22 625 67 97
Opening hours
Monday
10:00 - 18:00
Tuesday
10:00 - 18:00
Wednesday
10:00 - 18:00
Thursday
10:00 - 18:00
Friday
10:00 - 18:00
Saturday
Closed
Sunday
Closed