Advanced search Advanced search
912

Gwiazda Orderu Świętego Stanisława - I wersja po 1765

add Your note

Przepiękna gwiazda pierwszego Orderu ustanowionego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wspaniałe, misterne wykonanie. Gwiazda utworzona ze srebrnych cekinów precyzyjnie nawleczonych na srebrną nić i naszytych na płótno, monogram zdobiony małymi rubinami. Jakość wykonania imponująca i w pełni właściwa dla tak wysokiego odznaczenia państwowego.

Małe dzieło sztuki XVIII-wiecznego rękodzieła.

Order św. Stanisława - biskupa i męczennika - ustanowiono 7 maja 1765.

Zajmował drugie miejsce w hierarchii polskich orderów, zaraz po Orderze Orła Białego.

Jak opisuje go Puchalski: "rozszerzał w ten sposób możliwość dostępu do odznaczeń szerszego grona szlachty. Stwarzał tej grupie szansę zaspokojenia ich ambicji i pożądania", królowi Poniatowskiemu zaś dając dodatkowe narzędzie oddziaływania politycznego".

Celem ustanowienia było "PRAEMIANDO INCITAT" - "Nagradzając, zachęcać", jak głosi dewiza umieszczona w otoku gwiazdy tego orderu.

We wstępie jego statutu czytamy: "aby cnota pobożnych i Ojczyźnie zasłużonych ludzi, naprzód wzgląd znajdował, a po tym ich także zasługi jakowym publicznym łaski królewskiej zaszczytem ozdobione były i żeby się przez takowy sposób, wszyscy do chwalebnego w dobrym naśladowania i do najcelniejszych dla Rzeczpospolitej czynności zachęcali".

Bardzo dobry stan zachowania.

Rzadki walor historyczny.

Wymiary: 110 x 110 mm.

Auction
Auction 12
03 October 2020 CEST/Warsaw
Start price
1 810 EUR
Hammer price
3 382 EUR
Overbid
187%
Views: 726 | Favourites: 10
Auction

Marciniak

Auction 12
03 October 2020 CEST/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
Bid increments
  100
  300
  1 100
  3 000
  8 000
  400 000
  800 000

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
Marciniak
Contact
Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak
Al. Jerozolimskie 65/79
00-697 Warszawa
+48 22 407 02 20
+48 782 280 880
Opening hours
Monday
10:00 - 17:00
Tuesday
10:00 - 17:00
Wednesday
10:00 - 17:00
Thursday
10:00 - 17:00
Friday
10:00 - 17:00
Saturday
Closed
Sunday
Closed