Advanced search Advanced search
923

Legitymacje do odznak i dokumenty z okresu 1916-1939 - ppłk. St. Kordziński

add Your note

Grupa bardzo rzadkich legitymacji (do odznak i odznaczeń) i dokumentów po ppłk piech. Stanisławie Kordzińskim.

Pięknie prezentujących wojskowe losy legionisty z okresu walk o niepodległość.

Jego drogę od legionisty (dwie pierwsze legitymacje z lat 1916/17), przez podporucznika (legitymacja do "Gwiazdy Przemyśla" z kwietnia 1920 r.), kapitana (1929 r.), majora (1937 r.), aż po podpułkownika (dokument z 30 września 1939 r.).

Oto pełny skład w kolejności chronologicznej:

  1. Legitymacja Odznaki II Brygady Legionów Polskich z datą 30.IX.1916. Bardzo dobry stan zachowania.
  2. Legitymacja dla legionisty Stanisława Kordzińskiego, który za przebytą kampanię karpacką, bukowińską, besarabską i wołyńską otrzymał Krzyż Honorowy 3 p.p. Legionów Polskich. Stan zachowania słaby, tj. legitymacja rozklejona - składa się z kartki wierzchniej, spodniej i kartonika usztywniającego. Poza rozklejeniem stan akceptowalny. Wystawiona z datą 14(?).III.1917.
  3. Dokument urlopowy z lutego-marca 1918 r. Wystawiony z 3 p.p. W.P. Format ~A4. Druk główny po niemiecku, ale pouczenie po polsku. Polskie pieczęcie i liczne wpisy. Złożony na osiem, z przetarciami, ale kompletny i czytelny.
  4. Dokument urlopowy z października 1918 r. Druk i wszystkie wpisy jak i pieczęcie po niemiecku. Złożony na osiem, ale w ogólnym stanie dobrym.
  5. Legitymacja dla żołnierza z bronią, Przemyśl 15.XI.1918. Stan zachowania bardzo dobry.
  6. Książeczka żołdu plutonowego St. Kordzińskiego wydana 2 lutego 1919 r. W niej data wstąpienia do Armii 10.VII.1914 (urodzony w 1895 r.). Stempel 5 p.p. W.P. W książeczce wpisany awans na sierżanta z 14.IV.1919 i na podchorążego z 27.V.1919. Pobory żołdu do końca września 1919. Stan zachowania dobry.
  7. Legitymacja "Gwiazdy Przemyśla" z datą 11 kwietnia 1920. Piękny stan zachowania.
  8. Legitymacja uprawniająca do noszenia Krzyża Walecznych z trzema okuciami.
  9. Legitymacja Odznaki 5 Pułku Piechoty Legionów, 12.X.1929. Legitymacja w pięknym stanie zachowania.
  10. Legitymacja członkowska Koła Trzeciaków... wystawiona z datą 17.XII.1937. Piękny stan zachowania.
  11. Stała przepustka wstępu do gmachu M.S. Wojsk. Wystawiona 14 sierpnia 1933, wówczas dla majora. Stopień przerobiony na podpułkownika. Ostatni stempel z datą 30 września 1939 z Rumuni. Stan dobry.

Bardzo atrakcyjny, kompletny zestaw zawierający wiele rzadkich legitymacji i ciekawych dokumentów. Gro z nich pięknie zachowanych.

Polecamy.

Auction
Auction 12
03 October 2020 CEST/Warsaw
Start price
113 EUR
Hammer price
781 EUR
Overbid
690%
Views: 415 | Favourites: 5
Auction

Marciniak

Auction 12
03 October 2020 CEST/Warsaw
Lots bidding

All lots are listed to bid

Buyer's premium
Bid increments
  100
  300
  1 100
  3 000
  8 000
  400 000
  800 000

Terms and Conditions
About the Auction
About the Seller
Marciniak
Contact
Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak
Al. Jerozolimskie 65/79
00-697 Warszawa
+48 22 407 02 20
+48 782 280 880
Opening hours
Monday
10:00 - 17:00
Tuesday
10:00 - 17:00
Wednesday
10:00 - 17:00
Thursday
10:00 - 17:00
Friday
10:00 - 17:00
Saturday
Closed
Sunday
Closed