Artysta i jego inspiracje

Artysta i jego inspiracje

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Poniższe obrazy udowadniają, że artyści potrafią czerpać inspirację z różnych dziedzin, a im bardziej interesujący motyw wybiorą, tym ciekawszy staje się obraz. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.24 sierpnia, 19:30, 101 Projekt

Fangora zawsze fascynowała astronomia i optyka, dlatego zaczął interesować się malarstwem optycznej iluzji i tworzyć eksperymentalne koła. Prace tytułowane przez artystę pierwszą literą nazwy miejsc, w których powstały są jednymi z bardziej rozpoznawalnych w jego twórczości.

Wojciech Fangor, M74, ed. 38/ 120II, 1968-2002

Prace Piotra Nogaja są bardzo charakterystyczne i przyciągają uwagę. Warto przyjrzeć się koncepcji dzieła, interesującej, futurystycznej wizji, która powstała. Nogaj w swoich pracach często używa przybrudzonych kolorów, co dodaje prezentowanemu tematowi charakteru oraz w nieoczywisty sposób kadruje kompozycję.

Piotr Nogaj, Bajkery, 2020

24 sierpnia, 21:00, Pragaleria

Interesująca interpretacja mitologicznego motywu Atlasa. Oprócz ciekawego wkomponowania postaci tytana w tło obrazu warto zwrócić uwagę na postać kobiecą. W mitologii Atlas był ojcem wielu córek, Atlantyd oraz został skazany na dźwiganie sklepienia niebieskiego na barkach. Postać na obrazie być może zasnęła ze zmęczenia, co ciekawie łączy się z tematem lub też może przedstawiać każdego z nas, który czasem jak Atlas dźwiga na barkach swoje problemy, a sen jest momentem ukojenia.

Marcin Jaszczak (1975), Sen o Atlasie, 2019

Kolejna, bardzo ciekawa, tym razem bardziej abstrakcyjna kompozycja. Artysta oprócz głównego motywu drogi prowadzącej do morza, czyli do tytułowego „nikąd”, który scala kompozycję, połączył na obrazie kilka wątków, m.in. pomnik z postumentem Towarzystwa Teozoficznego, rzeźbę antyczną, która wskazuje drogę ku morzu oraz pojawiającego się nagle „królika”. Obraz ma duży ładunek konceptualny, można go analizować na kilku poziomach.

Mariusz Drabarek (ur. 1979), Do nikąd, 2020

25 sierpnia, 19:30, Galeria Xanadu

Przykład niezwykle ciekawego przełożenia mitologii na abstrakcję. Obraz będący próbą uchwycenia momentu pojawienia się greckiego bożka szczęśliwego zbiegu okoliczności Kairosa posiada atrakcyjną kolorystykę i wykończenie. Motyw plam barwnych nakładanych, czy wręcz rozlewanych na płótno pasuje do bardzo krótkiej chwili, jaka była okazją złapania Kairosa i swojej szczęśliwej szansy. Może być to również interesujący znak zwiastujący jego nadejście.

Michał Jamioł, Znak Kairosa, 2020

Motyw aktu dobrze uzupełniła monochromatyczna kolorystyka. Dzięki zastosowaniu takich barw możemy skupić się na pięknym wymodelowaniu postaci i niuansach światłocienia. Dopracowanie postaci dodatkowo podkreśla bardziej konturowy i oszczędny charakter tła i innych elementów kompozycji.

Anita Domeracka, Akt szaro-brązowy siedzący, 2020

keyboard_arrow_up
+