Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Aukcja kolekcji Leslie Waddingtona

Ta jesień będzie dla światowych aukcji sztuki niezwykła pod względem wystawianych dzieł. W listopadzie – aukcja kolekcji Davida Bowiego, wcześniej natomiast, wyjątkowej kolekcji legendarnego kolekcjonera.

W październiku tego roku w domu aukcyjnym Christie’s London odbędzie się aukcja prywatnej kolekcji Leslie Waddingtona. Wydarzenie to będzie odbywać się podczas Frieze Week 2016 – corocznych międzynarodowych targów sztuki. Okres, na który zaplanowano aukcję nie jest przypadkowy, ponieważ Waddington był jednym z pierwszych zwolenników oraz osób, które wspierały ideę prestiżowych targów Frieze. Dlatego też dla uczczenia jego pamięci sprzedaż zaplanowano w ciągu weekendu targowego i będzie to jeden z najważniejszych punktów programu Christie’s na ten czas. Uprzednio, obrazy będzie można podziwiać w londyńskiej siedzibie Christie’s przy King Street, w dniach 24 września - 4 października.

Leslie Waddington był jednym z najbardziej wpływowych kolekcjonerów w Wielkiej Brytanii, a także pionierem sztuki współczesnej w Londynie. Odznaczył piętno w historii mecenatu jak i kolekcjonerstwa, co jest ewidentnie widoczne w bogactwie jego zbioru. Dzięki swojej imponującej wiedzy, ukształtował londyńską scenę artystyczną jeszcze długo przed rozwojem rynku galeryjnego i instytucji sztuki w mieście oraz wzrostem jej popularności na świecie. Był niezwykle hojny i pomocny wobec młodszego pokolenia i wielu ludzi z londyńskiego środowiska artystycznego, którzy czerpali z jego mądrości przez lata. Wprowadził do artystycznego świata artystów poczynając od Jeana Dubuffeta, a kończąc na Patrick’u Caulfieldzie. To właśnie Leslie Waddington wprowadził brytyjską i europejską estetykę do Ameryki, a amerykański abstrakcyjny ekspresjonizm do Londynu.

Jego kolekcja zawiera najważniejszych i kluczowych artystów XX wieku, takich jak: Josef Albers, Alexander Calder, Milton Avery, Agnes Martin, Francis Picabia, and Jean Dubuffet, jak również wielu współczesnych artystów, z którymi kolekcjoner utrzymywał trwałe przyjaźnie. Dzieła wszystkich wymienionych będą w ofercie sprzedaży. Centralnym punktem sprzedaży jest płótno Jeana Dubuffeta, które powstało w czasie jego pobytu na południu Francji, zatytułowane Visiteur au chapeau bleu Avril 1955 z 1955roku. Jego estymacja wynosi pomiędzy 2,5 – 4 mln dolarów.

Drugim najważniejszym obrazem aukcji będzie dzieło Francis Picabia Lampe z 1923 roku w oryginalnej ramie Pierre’a Legraina, którego wartość szacuje się na 1 – 2 mln dolarów. Dawniej znajdował się on w zbiorach Jacquesa Douceta. Jest to jeden z serii obrazów Picabia stworzonych pomiędzy 1921 a 1923 rokiem, gdzie ideał klasycznego piękna łączy się z abstrakcją geometryczną. W zbiorach Waddingtona pojawia się także Praise Agnes Martina z 1988 roku, którego cena szacowana jest w granicach 2,5 – 4 mln dolarów. Jest to niezwykły przykład wykorzystania słownika wizualnego do wywołania czystego, medytacyjnego stanu umysłu. Atrakcyjny jest także Le serpent rouge Alexandera Caldera z 1958 roku, którego wartość przewiduje się w podobnych granicach do dzieła Martina - praca przekraczająca dwa metry, prezentująca czerwoną, niebieską i czarną kaskadę przybierającą biomorficzne formy, pochodzi z przełomowego okresu kariery artysty, podczas którego szereg prestiżowych zleceń na dużą skalę napędzały mu międzynarodowe uznanie.

Leslie Waddington nie miał sobie równych w swoim zawodzie. Niezwykle profesjonalny erudyta, ale przy tym z nietuzinkowym poczuciem humoru. Od jego przyjazdu do Londynu w 1957 roku stał się jednym z najbardziej wpływowych marszandów współczesnych czasów. Ponad pół wieku swojego życia poświęcił na promowaniu sztuki i artystów, poprzez co starał się walczyć z zaściankowością i ograniczeniami.

Aukcja jego prywatnej kolekcji będzie z pewnością ważnym wydarzeniem dla kolekcjonerów i miłośników sztuki z całego świata, którzy będą mogli w październiku nabyć na licytacji wyjątkowe dzieła wielkich artystów.

Paulina Chełmicka
keyboard_arrow_up