Człowiek, osoba, persona. Wizerunki w malarstwie.

Człowiek, osoba, persona. Wizerunki w malarstwie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Postacie ludzkie były utrwalane już w malarstwie prehistorycznym i towarzyszą nam w sztuce przez wszystkie epoki. Człowiek, w różnych konfiguracjach jest niezwykle popularnym i inspirującym motywem dla artysty. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.

Sara Ilia, Boundaries, 2019
04 października, 19:30, 101 Projekt

Tematy, które inspirują artystkę to człowiek, jego cielesność i emocje. Postacie znajdujące się na obrazie intrygująco tłoczą się, przenikają, zacierają i osłaniają. Ciekawym zabiegiem było przesunięcie kompozycji na prawą stronę. Kolorystyka pracy wyraźnie przykuwa uwagę.

Sara Ilia, Boundaries, 2019

Piotr Grzechowski, Przeszkoda, 2021
05 października, 19:30, Art In House

Postać i koń pięknie przechodzą w ciemne tło. Warto zwrócić uwagę na detale w rysunku i wykończeniu konia. Obraz na tle ciemnej lub białej ściany będzie wyglądał niezwykle wytwornie. Malarz zadbał także o odpowiednio stylowe wykończenie postaci. Pozycja nie tylko dla miłośników jeździectwa.

Piotr Grzechowski, Przeszkoda, 2021

Hans Thoma (1839-1924), Letnie popołudnie
06 października, 19:00, Sopocki Dom Aukcyjny

W malarstwie krajobrazowym charakterystyczne dla artysty są rozległe pejzaże, chętnie przedstawiane z wyniosłej perspektywy. Obraz to fragment dobrego klasycznego malarstwa. Połączenie pejzażu z figuratywnymi elementami daje szeroką perspektywę odbioru. Artysta w ciekawy sposób operuje ostrością, warto przyjrzeć się wózeczkowi - dziecięcej zabawce.

Hans Thoma (1839-1924), Letnie popołudnie

Konstanty GORBATOWSKI (1914 - 1984), Akt
06 października, 19:30, Pragaleria

Dzięki kolorystyce aktu i naturalnemu procesowi starzenia się płótna i farb obraz świetnie komponuje się z ozdobną ramą, która jest jego dużą zaletą. Ramy często same w sobie są ozdobnym elementem wnętrza. Plamy i przetarcia znajdujące się na tle są intrygujące, a kolorystyka podkreśla stan emocjonalny postaci.

Konstanty GORBATOWSKI (1914 - 1984), Akt

Newton Helmut (1920-2004) Newton Helmut, Hollywood, Paris 1976
07 października, 19:00, Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny

Helmut Newton jest legendą w dziedzinie fotografii światowej. Dużą część jego twórczości zajmują kobiece akty. Artysta intrygująco zestawił modelkę i samochód. Połączenie to nasuwa różne skojarzenia. Dzięki czarnobiałej kolorystyce zdjęcie jest wyważone i nurtujące. Warto mieć w swoich zbiorach lub na ścianie zdjęcie autorstwa tak wielkiej klasy fotografa.

Newton Helmut (1920-2004) Newton Helmut, Hollywood, Paris 1976

Magdalena Karłowicz, Z cyklu Kobietą być, 2018
07 października, 21:00, Galeria Xanadu

Piękna rzeźba prowokująca różne interpretacje tytułu. Postać jest zamknięta w czymś na kształt pancerza wyrastającego z jej kostiumu. Na jej twarzy rysują się negatywne emocje, smutku i przygnębienia. Warto zwrócić uwagę na pięknie wymodelowaną kryzę, także przywołującą skojarzenia z różnymi historycznymi epokami i sytuacją kobiet.

Magdalena Karłowicz, Z cyklu Kobietą być, 2018

Jacek TYCZYŃSKI, Portret semantyczny XXIII, 2021 r.
08 października, 19:00, NEXT - Aukcje Sztuki

Portret wykonany w charakterystycznym dla artysty stylu. Zwrócony na patrzącego niezwykle przenikliwy wzrok postaci zachęca do zatrzymania się przed płótnem i kontemplacji kompozycji. Czerwony, abstrakcyjny turban jest wyrazistym elementem, który dynamizuje spokojną kompozycję. Interesująca postać ptaszka w połączeniu z dolną częścią obrazu nawiązuje do tematu natury.

Jacek TYCZYŃSKI, Portret semantyczny XXIII, 2021 r.

Andy WARHOL
09 października, 17:00, Dom Aukcyjny Ostoya

Autora pracy nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to jedno z kultowych przetworzeń znanych postaci wykonane przez Warhola. Artysta znany był z zamiłowania do przeróbek klasycznych wizerunków i tworzeniu pastiszy. Spokojna jak na Warhola kolorystyka sprawia, że praca będzie pasowała do wielu wnętrz.

Andy WARHOL

Stanisław WYSPIAŃSKI (1869-1907), Główka Helenki, 1900
10 października, 19:00, Warszawski Dom Aukcyjny

Artysta z niezwykłą czułością przedstawiał wizerunki dzieci, oddając ich charakter i emocje. Były to portrety wykonywane z bliska, aby uchwycić melancholijny wyraz twarzy i ciekawą pozę. Jak sam wspominał, malował człowieka, nie modela. Pozycja, która od razu zwróci uwagę, jest to jedna z charakterystycznych gałęzi twórczości Wyspiańskiego.

Stanisław WYSPIAŃSKI (1869-1907), Główka Helenki, 1900

Anna Szczepanik, Autoportret z problemami, 2020r.
10 października, 21:00, Stricte

Przykład interesującego autoportretu z elementami karykatury. Kłębiące się wokół głównej bohaterki powykrzywiane postacie swoim wyglądem kojarzą się z portretami autorstwa Witkacego. Artystka w ciekawy sposób przedstawiła kłębowisko myśli i wewnętrzne stany emocjonalne.

Anna Szczepanik, Autoportret z problemami, 2020r.

keyboard_arrow_up
+