Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Drugie dno

Drugie dno

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Dzieło sztuki może nas zachwycić wizualnie, ale może także dotrzeć głębiej dzięki zawartemu w sobie przekazowi. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.

Alfred Lenica (1899 Pabianice - 1977 Warszawa), Kompozycja, lata 60. XX w.
22 listopada, 19:00, DESA Unicum

Artysta reprezentował styl malarstwa abstrakcyjnego o odcieniu surrealistyczno-ekspresjonistycznym, w jego pracach rzadko pojawiały się elementy figuratywne. Co ciekawe, w prezentowanej pracy postacie kobiece są elementem zapożyczonym, składającym się na kolaż. Kompozycja Lenicy jest tłem dla reszty zręcznie ze sobą połączonych fragmentów. I choć figuratywne, wklejone postacie nadal trzymają kierunek abstrakcji, wnosząc ją na inny poziom.

Alfred Lenica (1899 Pabianice - 1977 Warszawa), Kompozycja, lata 60. XX w.

Wlastimil HOFMAN (1881 - 1970), Dwie dziewczyny, 1924?
22 listopada, 19:00, Warszawski Dom Aukcyjny

Klasyczny przykład twórczości Wlastimila Hofmana, o nieco bardziej niż zwykle zgaszonej kolorystyce. Przedstawiona scena rozgrywa się tak naprawdę na dwóch planach, za sprawą zagadkowej postaci niewielkich rozmiarów z lewej strony obrazu. Malarz nazywając obraz „Dwie dziewczyny”, zupełnie pominął kwestię postaci z drugiego planu, a może jednak jest to jedna z nich? Charakterystyczna stylistyka wypracowana na podstawie twórczości nauczyciela – Jacka Malczewskiego sprawia, że odpowiedzi może być kilka.

Wlastimil HOFMAN (1881 - 1970), Dwie dziewczyny, 1924?

Maciej Kempiński, Wakacyjna przygoda, 2022
22 listopada, 19:30, Galeria Xanadu

Interesująca pozycja, która będzie ciekawie prezentować się w wielu miejscach. Uniwersalny temat został nietuzinkowo potraktowany, czego wynikiem jest robiąca wrażenie kompozycja. Zdecydowanie w oczy rzuca się sposób wykonania, ciekawa forma, wyraźne ślady pędzla i szpachelki, które można śledzić wzrokiem. Obraz z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom.

Maciej Kempiński, Wakacyjna przygoda, 2022

Paweł Kosior (ur. 1988), Psychodeliczna odyseja, 2020
23 listopada, 19:30, Pragaleria

W ostatnim czasie grzyby stają się niesamowicie popularne, wkraczając do teatru, literatury i sztuk plastycznych. Przeskalowane drzewa na obrazie Pawła Kosiora nieprzypadkowo upodabniają się do nich. Z kolei kolorystyka oraz forma na przykład tła i wody to wyraźna inspiracja postimpresjonizmem. Przedstawiona na obrazie dwójka ludzi wydaje się z jednej strony pasować a z drugiej zupełnie nie przystawać do onirycznej kompozycji.

Paweł Kosior (ur. 1988), Psychodeliczna odyseja, 2020

Andrzej Fogtt, Pomost z cyklu Brda, 2020
25 listopada, 19:30, Art In House

Dzięki tytułowi pracy od razu orientujemy się w inspiracjach towarzyszących artyście. Jest to ciekawy przykład przeniesienia inspiracji rzeczywistością na abstrakcyjną formę. Indywidualny język malarski Andrzeja Fogtta nie jest łatwy w odbiorze, jednakże wartościowy i intrygujący.

Andrzej Fogtt, Pomost z cyklu Brda, 2020

Klaudia Świątczak-Pjanka, Jeleń na rykowisku, 2014

Połączenie widocznego z lotu ptaka miejskiego pejzażu z dziką naturą w postaci jelenia jest niezwykle uderzające. Kontrast jest jeszcze większy ze względu na skalę zwierzęcia. Uwagę przykuwa świetne wykonanie, dbałość o detale i wymowę dzieła. Przedstawiony na obrazie jeleń może mieć wiele interpretacji, zarówno tych związanych z urbanizacją i niszczeniem dzikiej przyrody, jak i metaforycznych.

Klaudia Świątczak-Pjanka, Jeleń na rykowisku, 2014

Jacek Sibilski, Portret wieloznaczny, 2021
27 listopada, 22:00, Galeria WIL-ART

Niezwykle ciekawy i pełen znaczeń portret kobiecy. Postać kobieca została w obydwu przypadkach oryginalnie wykonana pod względem formalnym, zarówno rysunkowym, jak i kolorystycznym. Jednakże nie to stanowi istotę kompozycji, dzieło to można interpretować na kilku poziomach i z różnorodnymi odniesieniami kulturowymi.

Jacek Sibilski, Portret wieloznaczny, 2021

keyboard_arrow_up