Kiedy fotografia staje się sztuką

Kiedy fotografia staje się sztuką

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

W nadchodzącym tygodniu oprócz kolejnej porcji wspaniałych dzieł sztuki na aukcjach pojawią się również fotografie. Jest to niezwykle popularna w dzisiejszych czasach dziedzina sztuki, dla wielu osób również hobby. Dlatego warto uczyć się od mistrzów i chłonąć prawdziwe piękno fotografii. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.24 czerwca, 19:30, Pragaleria

Bardzo ciekawa praca pod względem konceptualnym. W tworzeniu figury artysta wykorzystał widoczne w tle kształty lamp, dzięki czemu przybiera kształt postaci ludzkiej. Dzięki wkomponowaniu w takie tło przypomina swoim kształtem również pomnik, a dopracowanie szczegółów sprawie, że z daleka można by pomyśleć, że jest to fotografia.

Andrzej TOBIS (ur. 1970), Figura parkowo-geometryczna, 2013

25 czerwca, 19:00, FACE TO FACE ART

Janusz Wojcieszak specjalizuje się w fotografowaniu natury i krajobrazów, przez co ma doświadczenie w chwytaniu niezwykłych momentów. Łagodne tło wspaniale wydobywa dynamiczny lot czapli, z których każda przyjęła inną pozycję, sprawiając wrażenie, jakby tańczyła przed obiektywem lub co najmniej miała świadomość jego obecności.

Janusz Wojcieszak, The white herons, 2009/2020

25 czerwca, 19:00, Libra

Czeski fotograf kieruje obiektyw głównie w stronę kobiet, ale w odróżnieniu od dużej liczby fotografów nie stara się ani w przypadku aktów, ani innych fotografii, aby były one standardowo piękne. Podobnie jest z tym zdjęciem. Fotografia oddziałuje na odbiorcę dzięki kontrastowi brudnego i szarego otoczenia z bielą sukni kobiety i czystą nagością ciał dzieci. Oprócz tego wrażenie robi także kontekst i umieszczenie kobiety z nagimi dziećmi w takim miejscu.

Jan SAUDEK ur. 1935, Untitled (Woman with Children)

25 czerwca, 19:30, Polski Dom Aukcyjny

Styl malarki wyrasta z tradycji postimpresjonizmu i co widać na przykładzie tego obrazu zainteresowania sztuką Vincenta Van Gogha. Obraz zachwyca w szczególności wyrazistą fakturą i nasyconą paletą barw, dzięki którym nawet obiekty znajdujące się na dalszym planie pomimo nieco niewyraźnym konturom są dobrze widoczne i odpowiednio zakomponowane.

Mela Muter (Maria Melania Mutermilch) (1876 Warszawa - 1967 Paryż), Pejzaż z Prowansji (Awinion)

27 czerwca, 17:00, Sopocki Dom Aukcyjny

Poza wspaniałym warsztatem autora obraz po raz kolejny zachwyca kompozycją i koncepcją. Jacek Yerka to malarz surrealista, fantazyjna wizja sadu poziomkowego wygląda jak z książki lub wręcza adaptacji filmowej Alicji z Krainy Czarów. Czyste kolory i świetnie poprowadzony światłocień nadają obrazowi charakter i styl animacji i budzą pozytywny nastój.

Jacek Yerka (ur. 1952), Sad poziomkowy, 2002

27 czerwca, 17:00, Dom Aukcyjny Ostoya

Bracia Łopieńscy to jedna z najstarszych istniejących rodzinnych firm Warszawy, działająca do dzisiaj i specjalizująca się w wyrobie produktów ze srebra i brązu. Zakład Łopieńskich cieszył się dużą renomą w Warszawie od początku istnienia, czyli od 1862 roku. Tę pięknie wykonaną podpórkę otrzymał Sławomir Miklaszewski, polski naukowiec i gleboznawca z okazji 30 lat pracy naukowej.

PARA PODPÓREK DO KSIĄŻEK, Polska, Warszawa, Bracia Łopieńscy, 1929

27 czerwca, 19:00, Sopocki Dom Aukcyjny

Praca popularnego w międzywojniu, ale zapomnianego po latach artysty, którego twórczość ponownie zyskuje na popularności. Prace Szukalskiego wyprzedzały swoje czasy, artysta często operował symbolem i metaforą rozumianą tylko przez niego, Trzeba jednak przyznać, że są to niezwykle ciekawe dzieła, wyraziste formalnie i świadczące o dużym talencie autora.

Stanisław Szukalski (1893 Warta – 1987 Burbank), Kopernik, 1973

keyboard_arrow_up
+