Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Kolekcja sztuki Andy Rottenberg na sprzedaż

"Długo już żyję, a nie zabiorę z sobą wszystkiego na tamten świat" - kolekcja sztuki Andy Rottenberg na sprzedaż!

Aukcyjna wiosna w Polsce rozpocznie się z dużym impetem. Niezaprzeczalnie wielkim i ważnym wydarzeniem będzie aukcja niezwykłego zbioru Andy Rottenberg, która odbędzie się 4 kwietnia w DESA Unicum. Natomiast od 24 marca do 4 kwietnia aukcyjne dzieła będzie można oglądać na ekspozycji warszawskiego domu aukcyjnego. „Z biegiem lat obrastam w rzeczy, które stają się balastem. Długo już żyję, a nie zabiorę z sobą wszystkiego na tamten świat. Od pewnego czasu systematycznie pozbywam się książek, mebli, bibelotów, ubrań. Teraz przyszedł czas na sztukę”.

Wybitna polska historyczka i krytyczka sztuki oraz kuratorka wystawia ponad 50 dzieł sztuki ze swojej prywatnej kolekcji na sprzedaż. Poprzez wszystkie lata swojej działalności formowała polską kulturę. Była dyrektorką departamentu sztuki w Ministerstwie Kultury, kierowała Państwową Galerią Sztuki Zachęta w Warszawie, była kustoszką polskiego pawilonu na międzynarodowych wystawach, m.in. biennale w Wenecji , Stambule oraz São Paulo. Autorka wielu artykułów poświęconych sztuce oraz autobiografii Proszę bardzo.

W jej zbiorach znajdują się prace takich artystów jak Edward Dwurnik, Edward Krasiński, Henryk Stażewski czy Mirosław Bałka. Osobiste historie zawarte w każdym dziele to coś nadzwyczaj wyjątkowego, tym bardziej, że większość prac została Andzie Rottenberg podarowana.

Na licytacji znajdą się obrazy Edwarda Dwurnika z cyklu Morze, praca Jarosława Modzelewskiego Opierający się o ścianę, Polacy formują flagę narodową Włodzimierza Pawlaka, dzieła Mirosława Bałki, ale także obiekty autorstwa Joanny Rajkowskiej, w tym praca zatytułowana Satysfakcja gwarantowana z 2000 roku, będąca wzorowym przykładem polskiej sztuki feministycznej. Innym licytowanym obiektem Rajkowskiej będzie fotografia słynnej instalacji Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich w formie palmy, która stanęła na rondzie de Gaulle’a w Warszawie. Oprócz tego będzie można nabyć jedyne w swoim rodzaju, absolutnie wyjątkowe buty pomalowane w barwne pasy przez Henryka Stażewskiego, w których Anda Rottenberg pojawiła się w 1981 roku na pierwszej edycji festiwalu „Konstrukcja w Procesie”. Inną niezwykle osobistą pracą jest praca autorstwa Edwarda Krasińskiego, opatrzona dedykacją „Coś mnie kusi do Andusi. Edzio”.

Aukcja ta ma szansę stać się najważniejszym lub jednym z najważniejszych wydarzeń rynkowych tego roku. Bez wątpienia to święto kolekcjonerskie stanie się wskazówką dla wciąż nowo powstających i kształtujących się kolekcji prywatnych w Polsce. Można zaryzykować stwierdzenie, że będzie zapowiedzią trendów kolekcjonerskich, z czego wynika, że wybitne zbiory stają się pewnego rodzaju inspiracją dla innych. Dodatkowo kolekcja poddana zostanie weryfikacji rynkowej, co dobrze wróży dla pozycji niektórych artystów, natomiast zrzuca z piedestału innych. Misja i rola Andy Rottenberg nie ulegnie żadnej zmianie. Kształtowała i nadal kształtuje polską kulturę, lecz tym razem zahacza także o rejony kolekcjonerskie, co z pewnością wytyczy nowe drogi i kierunki rozwoju, dla wciąż świeżego, lecz stale potrzebującego bodźców polskiego rynku sztuki.

Paulina Chełmicka
keyboard_arrow_up