Pod wpływem koloru

Pod wpływem koloru

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Czasami niewiele trzeba, aby zainteresować odbiorcę swoją pracą. Wystarczy umiejętnie wykorzystać moc i energię kolorów oraz połączeń kolorystycznych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.09 września, 18:00, Rempex

W widocznych niedociągnięciach warsztatowych tkwi urok tej pracy. Centralna kompozycja, czarne kontury wypełnione farbą to charakterystyczne cechy malarstwa Nikifora. Artysta bardzo lubił malować pejzaże, potrafił nadać im nastrój nostalgii i przyciągnąć odbiorcę pozytywną energię płynącą z pracy.

Nikifor KRYNICKI (1895-1968), Pejzaż miejski ze skwerem

Niezwykle „żywy” obraz, wręcz zatłoczony kolorami i kształtami. Ciekawe, typowo kubistyczne forma i kompozycja składają się w zasadzie z różnych kształtów. Obraz jest płaski, można odnieść wrażenie, że dla Popczyka ważniejsza była technika wykonania aniżeli głębia konceptualna. Dla miłośników takich rozwiązań pozycja obowiązkowa.

Józef POPCZYK (1890-1971), Na plaży, 1928

09 września, 19:30, Rempex

Twórczość artysty do dzisiaj wzbudza duże kontrowersje. Nie można mu jednak odmówić talentu i wizjonerstwa. Z późnego okresu pochodzą prace takie jak ta, przesiąknięte zainteresowaniem Szukalskiego architekturą i pomnikami. Rzeźbiarsko – architektoniczna praca Kopernik to ciekawe studium człowieka, postaci historycznej oraz wizji artystycznej Stanisława Szukalskiego.

Stanisław SZUKALSKI (1895-1987), Kopernik, 1973

Artysta dzięki rozmazaniom i niedopowiedzeniom uzyskał ciekawą i przyciągającą uwagę kompozycję. Dzięki temu, że nie jesteśmy w stanie do końca rozpoznać miejsc i elementów namalowanych na obrazie, pejzaż ma uniwersalny charakter. Forma wykonania wymagała od artysty dużej wyobraźni i przemyślanej koncepcji oraz dobrego warsztatu.

Juliusz JONIAK (ur. 1925), Plac z kolumną, 2016

11 września, 19:30, Art In House

Oryginalna, nowoczesna interpretacja postaci anioła. Dzięki połączeniu trzech kontrastujących z czarnym tłem kolorów – bieli, czerwieni i złota oraz przy pomocy niewielkiej ilości środków wyrazu powstała złożona praca, o wielu możliwościach interpretacyjnych.

Joanna Sarapata, Anioły też są zmęczone, 2020

Linia i kolor to główne środki malarskie, które budują ten obraz. Przykład bardzo ekspresyjnego pokazania postaci Maryi z dzieciątkiem, przypominający witraż. Artysta użył często wykorzystywanych przez siebie linearnych konstrukcji do namalowania sakralnego motywu, robiąc to w nowoczesny, a jednocześnie delikatny i przystępny sposób.

Eugeniusz Gerlach, Madonna z dzieciątkiem, 2018

Bardzo pozytywnie nastrajający odbiorcę obraz, dzięki kolorom i delikatnym elementom. Warto przyjrzeć się ciekawej fakturze okrągłych, żółtych obiektów oraz wyczulenia artysty na detale w niewielkich postaciach aniołów. Ciekawe połączenia kolorystyczne zostały także wykorzystane w bańkach mydlanych. Sam pomysł i dobór środków wydaje się interesujący także pod względem konceptualnym.

Aleksander Yasin, Linia życia II, 2020

keyboard_arrow_up
+