Podsumowanie aukcji w 2016 roku na świecie

Koniec roku 2016 zbliża się wielkimi krokami i nadchodzi czas podsumowań, także jeśli chodzi o aukcje sztuki.

Ten rok był dla sprzedaży dzieł czasem umocnienia i powrotem do stabilizacji, choć nie da się ukryć, że sprzedaż była niższa niż w roku ubiegłym. Natomiast było kilka bardzo emocjonujących momentów, których pominąć i zapomnieć nie można. Ustanowiły one rekordy podczas licznych wieczorów aukcyjnych. Kompendium otwiera Claude Monet z obrazem Meule z 1891 roku, który jest najdrożej sprzedanym obrazem na aukcji w 2016. Jego cena wyniosła 81 mln dolarów podczas listopadowego wieczoru aukcyjnego w Christie’s. Anonimowy oferent zakupił jeden z niewielu pożądanych egzemplarzy z serii Haystack. Z kolei Girls on the Bridge z 1902 roku Edvarda Muncha stał się drugim najdrożej sprzedanym obrazem tego norweskiego artysty i osiągnął cenę 54,2 mln dolarów podczas listopadowej aukcji sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej w Sotheby’s.

Ten rok należał także do rumuńskiego malarza figuratywnego - Adriana Gehnie. Niewątpliwie był on odkryciem aukcyjnym tego roku. Punktem kulminacyjnym była sprzedaż dzieła zatytułowanego Nickelodeon z 2008 roku, którego wartość wyniosła 9 mln dolarów w londyńskim oddziale Christie’s podczas październikowej aukcji. Finalna suma była czterokrotnie wyższa od najwyższej estymacji dzieła.

Brytyjski artysta David Hockney także ustanowił swój aukcyjny rekord na poziomie 11,7 mln dolarów dla pracy Woldgate Woods 24, 25, and 26 October  z 2008 roku. Sprzedaż była oznaczona wielkim uznaniem ze strony instytucjonalnej, jak i krytycznej. Następnie płótno Willema de Kooninga Untitled XXV z 1977 roku rozbiło poprzedni rekord, kiedy sprzedane zostało za 66,3 mln dolarów, czyli znacznie powyżej górnej estymacji 40 mln dolarów.

Zaskoczeniem aukcyjnym była wysoko notowana sprzedaż Nudes in Mirror Roya Lichtensteina. Genialna taktyka marketingowa sprawiła, że wada dzieła stała się jego zaletą i wartością dodaną ze względu na jego historię. Dla przypomnienia podczas wystawy w austriackim Kunsthaus Bregenz jeden ze zwiedzających uszkodził pracę artysty poprzez pocięcie. Teraz jest własnością licytatora, który zapłacił za nią 21 mln dolarów podczas aukcji w domu aukcyjnym Phillips.

Warto też wspomnieć o sukcesie nigeryjskiego artysty Njideka Akunyili Crosby. We wrześniu jego praca Drown z 2012 roku sprzedana została w Sotheby’s za kwotę ponad 93 tys. dolarów. Gdy pojawiła się na aukcji sztuki współczesnej w listopadzie, oczekiwania były bardzo skromne. Niespodziewanie jednak praca potroiła swoją najwyższą estymację na poziomie 300 tys. dolarów i została nabyta za 1,1 mln dolarów, co stało się sumą zaskakująco wysoką i jednocześnie dużym osiągnięciem.

Do końca roku jeszcze niespełna ponad dwa tygodnie, podczas których odbędzie się kilka ważnych aukcji. Wyróżnić należy tutaj aukcję sztuki powojennej i współczesnej w jednym z największych domów aukcyjnych w Chicago - Leslie Hindman Auctioneers, następnie aukcję prywatnej kolekcji Wolfganga Roth w Palm Beach Modern Auctions. W Poly Huayi Auction Company w Szanghaju odbędzie się aukcja dzieł Od wschodu do zachodu, od Yuan Dynasty do Picassa. Pierre Berge & Associés przygotowywuje aukcje sztuki modernistycznej, a koreański K- Auction zimową aukcję w Seulu. Te nadchodzące wydarzenia stanowią ważny punkt, jeśli chodzi o aukcje sztuki. Natomiast nie przewiduje się, aby ich rezultaty w jakikolwiek sposób wpłynęły na powyżej wymienione najważniejsze wyniki roku 2016.

Paulina Chełmicka