Pomaganie przez sztukę

Pomaganie przez sztukę

Oferta aukcyjna na początek maja

W najbliższych dniach nie zabraknie kolejnych okazji licytacji ciekawych obiektów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu i zapraszamy do wzięcia udziału w pojawiających się coraz częściej aukcjach charytatywnych. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.
04 maja, 17:00, Warszawski Dom Aukcyjny

Litografia barwna autorstwa jednego z najważniejszych artystów plastyków polskiego teatru, którego wzmożona działalność artystyczna przypadła na początek XX wieku i okres międzywojnia. Frycz, rozpoczynający scenograficzną karierę od projektu dla kabaretu Zielony Balonik, świetnie operował ironią i groteską również w swoich pracach plastycznych takich, jak ta.

Karol Frycz (1877-1963), Jadwiga Mrozowska i Józef Sosnowski jako Psyche i Blaks w sztuce Jerzego Szaniawskiego Eros i Psyche, 1904

04 maja, 21:00, Pragaleria

Ciekawa pozycja, w szczególności dla sympatyków surrealizmu i kierunków mu pokrewnych. Artysta dzięki surrealistycznej kompozycji w metaforyczny sposób wyraził wizualnie swoją percepcję wewnętrzną.

Andrzej Wroński, Przez moment, 2020

06 maja, 19:30, Pragaleria

Na obrazie Wioletty Rzążewskiej widać echa dawnych lat, ale jest w nim także coś niezwykle współczesnego. Uniwersalizm przedstawionej sceny dodatkowo wzmacnia brak wyraźnych cech fizjonomicznych twarzy namalowanych postaci oraz neutralna dominanta kolorystyczna.

Wioleta Rzążewska, Idący, 2018

Ostre połączenia kolorystyczne wykorzystanie na obrazie i mocne kontrasty figur tworzą niezwykle energetyczny przekaz obrazu. Interesujące formy geometryczne tworzą między sobą wbrew tytułowi lub właśnie podążając za nim bardzo ciekawy i wyrazisty związek.

Ewa Najdenow, Trudne związki, 2018

06 maja, 21:00, Libra

Szczerość i prostota wypowiedzi plastycznej Marii Korsak współgra z niezwykle żywą i ciekawą fakturą roślin i charakterem ukazanej sceny. Artystka wywodząca się z nurtu sztuki naiwnej, pomimo braku wykształcenia plastycznego znała różnorodne techniki malarskie, dbała o kompozycję i często malowała z natury.

Maria Korsak (1908-2002), Bez tytułu, nd.

07 maja, 20:00, Galeria Maya

Po raz kolejny mamy do czynienia z obrazem jednego z najbardziej znanych malarzy pejzażu miejskiego. Namalowany z fotograficzną precyzją, pozbawiony sylwetek ludzkich krajobraz paryskiej ulicy przenosi nas do świata wizji artysty.

Jan Stokfisz Delarue

09 maja, 12:00, Rynek Sztuki

Kolejny pejzaż miejski, tym razem polskiego miasta, wykonany w zupełnie innym stylu. Na uwagę zasługuje ciekawe połączenie malarskiego przedstawienia architektury, dbałość o detal i zróżnicowanie kolorystyczne z rysunkowym, wręcz komiksowym sposobem ukazania postaci, które dzięki monochromatycznym odcieniom wydają się z innego porządku, silnie kontrastują z otaczającym ich światem.

Paulina Zalewska, Smaki jazzu

09 maja, 17:00, Sopocki Dom Aukcyjny

Portret autorstwa niezwykle utalentowanej, polskiej malarki, która szybko wypracowała swój unikalny styl. Literackość jej obrazów to wynik głębokiej fascynacji ludzkim wnętrzem, brzydotą i cierpieniem. Dziewczątko pokazuje charakterystyczny dla artystki sposób ukazywania postaci na obrazach.

Mela Muter (1876 Warszawa - 1967 Paryż), Dziewczątko

09 maja, 21:30, Galeria WIL-ART

Artysta maluje tradycyjną metodą, aczkolwiek interpretując temat w bardzo niecodzienny sposób. W obrębie świata przedstawionego na obrazie wyraźnie widać współistnienie realizmu i fantastyki, które wnosi do codzienności powiew tajemnicy.

TOMASZ SĘTOWSKI, "Dziwny orszak"

10 maja, 21:00, Galeria Mabello

Jeden z kilku obrazów artysty podejmujących temat Wenecji. Dzięki wprawnemu operowaniu plamą barwną, która buduje poszczególne elementy krajobrazu, artysta oddał nie tylko wygląd, ale także nastrój zastanego pejzażu włoskiego miasta.

Darek Żejmo, Venetian sketchbook 2

Nostalgiczny pejzaż traw, którego nastrój dodatkowo pogłębia zamknięcie go w starej, drewnianej ramie. Na pejzaż spoglądamy jakby przez okno, co czyni go dalekim, ale zarazem bliskim przez wybór fragmentu otaczającego nas świata.

Iwona Greczka, Trawy

keyboard_arrow_up
+