Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Powrót do dawnych czasów

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu.

Artyści przez sztukę mają moc utrwalania historii, tym samym wprowadzając do niej pierwiastek duchowy. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.  


Cornelis Schut (Antwerp 1597-1655 ibid.), Mary and Elisabeth with Jesus and John
Poniedziałek, 18 września, Fine Antiques Prague

Piękny obraz, przedstawiający dwie kobiety, prawdopodobnie matkę i dwójkę synów z barankiem w krajobrazie, z architektoniczną kolumną w tle. Artysta w niesamowity sposób oddał rysy twarzy, mimikę i ciała postaci, wspaniale różnicując wiek i urodę. Na obrazie pojawia się także popularny w niektórych okresach motyw karmienia piersią.

Cornelis Schut (Antwerp 1597-1655 ibid.), Mary and Elisabeth with Jesus and John

Tomasz MASIONEK, Problems
Czwartek, 21 września, Dom Aukcyjny DNA

Artysta często inspiruje się architekturą oraz wydarzeniami historycznymi. W obrazie widać inspirację barokiem oraz sztuką holenderską. Ciekawy efekt dało pozostawienie twarzy bez szczegółów, co poskutkowało uproszczenie formy. Całość kompozycji utrzymana jest w ciemnej tonacji, technicznie cała kompozycja robi wrażenie rozmazania, co nie jest łatwe formalnie do wykonania.

Tomasz MASIONEK, Problems

Henryk Waniek, GÓRA FLINNSA, 1984
Czwartek, 21 września, Agra-Art

Wątki fantastyczne i wizjonerskie są często obecne w twórczości artysty. Świetny warsztat malarski pozwala Henrykowi Wańkowi na tworzenie panoramicznych krajobrazów, z kosmicznymi, nierealistycznymi elementami. Kilka odcieni zieleni w połączeniu z abstrakcyjnym nawiązaniem do kosmosu tworzy tajemniczą, nieco niepokojącą atmosferę.

Henryk Waniek, GÓRA FLINNSA, 1984

LENGLARD Michael LENSKY (1953), Pejzaż
Czwartek, 21 września, Galeria Plac Zamkowy

Intrygujący pejzaż o mrocznym klimacie. Pięknie złocona rama dodaje powagi sytuacji. Tajemniczą atmosferę budują nie tylko kolory, ale także poszczególne elementy, takie jak budynki, krzyże i ciemne, chmurne niebo. Szczególną uwagę przyciągają postacie dwóch mężczyzn w centralnym punkcie obrazu.

LENGLARD Michael LENSKY (1953), Pejzaż

Wojciech KOSSAK (1856-1942), 'Dobosz (motyw z Olszynki Grochowskiej)' (1907?)
Środa, 20 września, Krakowski Dom Aukcyjny®

Na obrazie przykuwa uwagę dynamika przedstawienia, charakterystyczne przedstawienie postaci z bardzo krótkiego dystansu i dbałość o oddanie realiów epoki. Klan Kossaków to jeden z najbardziej znanych, jeśli nie najbardziej znany polski ród artystyczny. Obraz spodoba się szczególnie miłośnikom malarstwa historycznego i batalistycznego.

Wojciech KOSSAK (1856-1942), "Dobosz (motyw z Olszynki Grochowskiej)" (1907?)

Mojżesz Kisling wg, Martwa natura na stoliku
Sobota, 23 września, Rynek Sztuki

Mojżesz Kisling to jeden z najciekawszych polskich artystów, którzy odnieśli sukces za granicą. Warto posiadać jego grafiki, które nie tylko podniosą wartość kolekcji, ale także będą świetnie prezentować się w każdym wnętrzu. Artysta klasyczne motywy często łączy z intrygującymi elementami, co w połączeniu z charakterystycznymi cechami jego stylu wyróżnia większość prac.

Mojżesz Kisling wg, Martwa natura na stoliku

Jan Stokfisz Delarue, Canale Grande
Niedziela, 24 września, Galeria Maya

Przez obrazy artysta buduje swój własny obraz europejskich miast. Wspaniale odwzorowana architektura w atrakcyjnych kolorach, kontrastuje z pokazanymi fragmentami. Malarz często portretuje miejsca nadszarpnięte zębem czasu, popękane tynki, wypłowiałe napisy, co dodaje pracom charakteru. Całość tworzy spójną kompozycję, która zdobędzie wielu miłośników i stanie się prawdziwą ozdobą.

Jan Stokfisz Delarue, Canale Grande


keyboard_arrow_up