Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Prywatne kolekcje sztuki na świecie

W coraz bardziej zglobalizowanym świecie, znajdują się jednak tacy, którzy zwykłą konsumpcję zamieniają w szereg kulturalnych benefitów.

Nie wszystkie arcydzieła najbardziej wybitnych artystów prezentowane są w wielkich muzeach. Niektóre z nich należą do prywatnych kupców. Kolekcjonerzy XXI wieku reprezentują demograficzne zróżnicowanie znacznie bardziej niż kiedykolwiek. Idąc za ciosem warto przyjrzeć się ich światowym kolekcjom sztuki i temu jak w porównaniu z nimi wypadają rodzimi kolekcjonerzy.

Oto wybór zaledwie kilku światowych prywatnych kolekcji dzieł sztuki:

  1. WILDENSTEIN COLLECTION – uważa się, że to najlepsza prywatna kolekcja sztuki na świecie, która ciągle utrzymuje wokół siebie aurę tajemniczości. Kolekcjonerzy z rodziny Wildenstein zgromadzili legendarną już dziś kolekcję sztuki wartą ok. 10 bilionów dolarów. Eldorado sztuki, bo tak jest ona nazywana może posiadać w swoich zbiorach arcydzieła najważniejszych artystów rangi światowej od XIV do XX wieku, takich jak: Van Gogh, Renoir, Gauguin, Cézanne, Monet, Rembrandt, Rubens, Caravaggio, El Greco, Fragonard, niedawno odkrytą Madonna z Dzieciątkiem i Świętymi oraz 7 cnót Giotta, a nawet płótna Vermeer, w dalszym ciągu nie znane krytykom.
  2. STEVE COHEN – zamożny kupiec, który wydał setki milionów dolarów, aby stworzyć jedną z najlepszych prywatnych kolekcji dzieł sztuki na świecie. Jest on właścicielem kilku arcydzieł post-impresjonistów: Kąpiących się Gauguina oraz Młodej wieśniaczki w słomkowym kapeluszu siedzącej w pszenicy Van Gogha oraz modernistów: Madonna Muncha. Jednak najważniejsza w jego zbiorach jest sztuka współczesna, wliczając w tym dwa wspaniale płótna Willema de Kooninga - Police Gazette i Woman III, Jacksona Pollocka, a także najsławniejszą i polemiczną pracę Damiena Hirsta - Fizyczna niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej.
  3. NIARCHOS FAMILY – spadkobiercy Stavros Niarchos posiadają niezwykłą kolekcję impresjonistów, jak i sztuki współczesnej. Wśród dzieł kolekcji można znaleźć trzy prace Van Gogha – Autoportret z zabandażowanym uchem, Portret Pere Tanguy, Dom Pére Pilon, najważniejsze dzieło Paula Gauguina w rękach prywatnych – Jeźdźcy na plaży oraz jego autoportret Yo, Picasso, kupiony w 1989 za prawie 48 mln dolarów, jak również Pieta El Greco. W ostatnich latach syn Niarchosa wzbogacił swoją kolekcję o prace Andy’ego Warhola Shot Red Marilyn oraz Autoportret Jean Michela Basquiata.
  4. DUKE OF SUTHERLAND – niewątpliwie najlepszy zbiór obrazów starych mistrzów. W 2003 z kolekcji sprzedane zostało dzieło Tycjana Venus Anadyomene Narodowej Galerii w Szkocji. Natomiast wciąż Duke pozostaje właścicielem dwóch innych arcydzieł Tycjana - Diana and Kallisto oraz Diana and Akteon. Posiada także mistrzowski Autoportret Rembrandta, Madonna Bridgewater Rafaela, jak również serię Sakramentów Nicolasa Poussina.
  5. CASA DE ALBA – imponująca kolekcja Casa de Alba w Pałącu Lira w Madrycie to własność Cayetana Fitz-James Stuart, 18. księżnej Alby. Obejmuje dzieła Fra Angelico, Tycjana, Velázqueza , El Greco, Veronese, Correggio, Rubensa, krajobrazów Rembrandta. Najbardziej zauważalną pracą jest portret księżnej Alby namalowany w 1795 roku. W ostatnich latach księżna nabyła także dzieła współczesnych mistrzów, takich jak Picasso czy Chagall.
  6. ELI BROAD - prawdopodobnie najlepsza prywatna kolekcja sztuki współczesnej na świecie. Kolekcją zarządza Fundacja Art Broad. Zbiór ten można porównać do najlepszych muzeów sztuki współczesnej. Posiada prawie 2000 prac artystów takich jak Jasper Johns, Robert Rauschenberg, Andy Warhol, Roy Lichstentein lub Edward Ruscha, w dodatku również ważną kolekcję fotografii.
  7. DAVID GEFFEN – jedyna prywatna kolekcja sztuki, która może być porównana z Eli Board. Geffen jest właścicielem arcydzieł mistrzów drugiej połowy XX wieku, mimo sprzedaży dwóch najbardziej pożądanych dzieł Jacksona Pollocka Number 5 i Willema de Kooninga Woman III (dwa najdrożej sprzedane obrazy) nie zmienia to jego pozycji wśród prywatnych kolekcjonerów.
  8. STEVE WYNN - Wynn jest jednym z czołowych nazwisk na rynku sztuki od ponad 10 lat. Słynie ze swoich spektakularnych nabytków oraz jeszcze bardziej spektakularnej prywatnej galerii w kasynie Bellagio w Las Vegas. Najważniejsze w jego kolekcji to dzieła starych mistrzów – Rembrandta, Williama Turnera oraz arcydzieła impresjonistów i współczesnych mistrzów, takich jak Van Gogh, Monet czy Picasso.
  9. FRANÇOIS PINAULT – ten francuski miliarder przez ponad 30 lat stworzył niezwykły zbiór prawie 2500 dzieł sztuki współczesnej i nowoczesnej. Od 2006 roku, wybór dwustu dzieł z jego wybitnej kolekcji takich mistrzów jak Mark Rothko, Lucio Fontana, Jeff Koons czy Damien Hirst, można podziwiać w Palazzo Grassi w Wenecji.
  10. CHARLES SAATCHI – guru wśród kolekcjonerów sztuki nowoczesnej. Przez ostatnie dwie dekady Saatchi współpracuje z niektórymi z najbardziej znanych i pożądanych artystów dzisiejszych czasów, np. z Damien’em Hirst’em, jednocześnie tworząc spektakularny zbiór sztuki. Choć jego kolekcja nie jest tak bogata w dzieła mistrzów lat 60. czy 70., na pewno jest pełna arcydzieł przyszłości. Nie jest może najlepszą kolekcją dzisiaj, ale z pewnością najlepszym zbiorem dzieł sztuki jutra.

W porównaniu do wyżej wymienionych kolekcji Polska niestety wypada dość słabo. Nie da się jednak porównać silnego lidera do zaledwie raczkującego i początkującego amatora. Natomiast ważne jest, aby cały czas rynek ten nie przestawał się w Polsce rozwijać i rozrastać. Być może kiedyś dorówna tak wybitnym kolekcjom, ponieważ jest w stanie pochwalić się kilkoma, które już na tym etapie są doceniane za granicą.

Paulina Chełmicka
keyboard_arrow_up