Wyszukiwanie zaawansowane Wyszukiwanie zaawansowane

Subtelny urok

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcyjną w nadchodzącym tygodniu

Malarstwo dawne ma swój niepowtarzalny urok, zachwyca stylem, precyzją i techniką wykonania. Dochodzi do tego także renoma artysty oraz historyczna wartość, co biorąc pod uwagę pozostałe cechy składa się na dzieło idealne. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu. Poniżej przedstawiamy wybór pozycji, które mogą Państwa zainteresować.

Teresa Wallis-Joniak, Zakole rzeki
16 sierpnia, 19:00, SDA Bydgoszcz

Pozycja ta jest bardzo atrakcyjna pod względem wizualnym. Różnorodne, nasycone, piękne kolory zostały w ciekawy sposób nałożone przez artystkę, dając efekt przenikana jednego w drugi, poprzez unikanie mocnych przejść i konturów. Obraz w swojej formie jest połączeniem realistyczno – abstrakcyjnego pejzażu. Będzie wspaniale prezentował się w wielu miejscach i w wielu wnętrzach.

Teresa Wallis-Joniak, Zakole rzeki

NIKIFOR Krynicki (1895-1968), 'Ostatnia praca Nikifora' (1968)
18 sierpnia, 19:00, Krakowski Dom Aukcyjny

Popularność dzieł Nikifora nie słabnie. Był to niesamowity artysta, którego prace bez wątpienia warto mieć w swojej kolekcji. Paleta barw Nikifora i niezwykła intuicja malarska są cechami wyróżniającymi jego twórczość. Fascynowała go architektura i to właśnie jej poświęcił większość swoich prac. Sama kompozycja pracy jest czytelna i wyważona. Brak tutaj typowych dla Nikifora mocnych, czarnych konturów.

NIKIFOR Krynicki (1895-1968), "Ostatnia praca Nikifora" (1968)

Lucjan JAGODZIŃSKI, Fiołki
18 sierpnia, 19:00, Dom Aukcyjny DNA

Pomimo tego, iż główną domeną twórczości Lucjana Jagodzińskiego była grafika użytkowa, martwe natury artysty zachwycają swoim kunsztem i wykonaniem. Artysta już na poziomie kadru dbał o zaciekawienie odbiorcy. Kompozycja jest dynamiczna, wypełniona przedmiotami, ale czytelna. Warto zwrócić uwagę na ciekawą fakturę i sposób malowania poszczególnych przedmiotów, szczególnie filiżanek. Kwiaty wyglądają, jakby były widziane zza szyby, jest w nich jakaś doza abstrakcji, pomimo pełnego realizmu przedstawienia.

Lucjan JAGODZIŃSKI, Fiołki

Tymon Niesiołowski(1882-1965),Cyrkowiec z mandoliną
18 sierpnia, 20:00, Galeria Akwarium

Praca przedstawia typowe cechy malarstwa Tymona Niesiołowskiego. Artysta był wytrawnym akwarelistą, operującym rozlewną plamą barwną, wykorzystującym jej przypadkowe rozpływy i fragmenty niezamalowanego papieru. Połączenie szkicowego tła, geometrycznych wzorów z perfekcyjnie wykończoną postacią cyrkowca dało bardzo ciekawy efekt. W obrazach Niesiołowskiego często pojawiły się ekspresyjnie zdeformowane postacie cyrkowców, w tym przypadku artysta zdecydował się na realistyczne przedstawienie postaci.

Tymon Niesiołowski(1882-1965),Cyrkowiec z mandoliną

Maria Klass Kazanowska (Kownatacha na Wołyniu 1857 - Żytomierz 1898), Zbieranie buraków, 1892 r.
20 sierpnia, 17:00, Sopocki Dom Aukcyjny

Prace Marii Klass – Kazanowskiej to spora rzadkość na rynku. Artystka niespodziewanie zmarła około 40 lat, dopiero rozwijając swój warsztat. Pozostawione obrazy świadczą o niesamowitym talencie malarskim i opanowanym do perfekcji malowaniu z natury. Warto zwrócić uwagę na przepiękne kolory i klimat obrazu. Zachwycające są także detale, idealnie oddane emocje, rysy twarzy, wzory na ubraniach i perfekcyjne drapowania tkaniny.

Maria Klass Kazanowska (Kownatacha na Wołyniu 1857 - Żytomierz 1898), Zbieranie buraków, 1892 r.

keyboard_arrow_up