Świat (z) obrazów

Świat (z) obrazów

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą aukcji odbywających się lub kończących w nadchodzącym tygodniu.

Przed nami kolejne dni spędzane w domowym zaciszu. Brak okazji do przebywania z otoczeniem i naturą warto spróbować uzupełnić obcowaniem z ich plastycznymi przedstawieniami. W najbliższych dniach nie zabraknie kolejnych okazji do licytacji ciekawych dzieł sztuki.13 kwietnia, 19:00, Galeria POPART

Wśród 26 pozycji dostępnych na aukcji warto zwrócić uwagę na obraz olejny Joanny Dyląg-Faliszek pod tytułem Chmury II. Obraz jest częścią cyklu stworzonego przez artystkę pod wpływem fascynacji niebem i chmurami.

Joanna Dyląg - Faliszek, Chmury II

14 kwietnia, 19:00, Warszawski Dom Aukcyjny

Jacek Malczewski, ojciec symbolizmu w malarstwie polskim był niezwykle płodnym malarzem i pozostawił po sobie liczną spuściznę artystyczną. Portret Stefana Zborowskiego, aktora, reżysera i dyrektora teatru wykonany ok. 1906 roku obrazuje jeden z typowych dla Malczewskiego sposobów przedstawiania człowieka, gdzie portretowane osoby są namalowane na tle pejzażu.

Jacek Malczewski (1854-1929), Portret Stefana Zborowskiego

Kolejnym interesującym dziełem sztuki stworzonym także przez malarza epoki symbolizmu – Wlastimila Hofmana jest pochodzący z 1934 roku obraz Rodzina. Podobnie jak u Malczewskiego w obrazie Hofmana zachwyca rysunek postaci , klarowny kontur i użycie barw lokalnych.

Wlastimil Hofman (1881-1970), Rodzina, 1934

14 kwietnia, 21:00, PRAGALERIA

Wartą zainteresowania pozycją jest obraz Wojciecha Ćwiertniewicza Bez tytułu. Ćwiertniewicz jeszcze parę lat temu był jednym z bardziej znanych twórców wśród artystów tzw. średniego pokolenia. Najczęściej tworzy akty i abstrakcje. Typowym dla artysty motywem występującym również na obrazie z 2010 roku, Bez tytułu są koła.

Wojciech Ćwiertniewicz, Bez tytułu (53), 2010

15 kwietnia, 19:30, 101 Projekt

Obraz Anny Alicji Trochim pod tytułem Uciekający dzień urzeka kolorytem i precyzją wykorzystania barw oraz światłocienia do budowania przestrzeni i podkreślenia detali. Jest to przykład nowoczesnej interpretacji abstrakcji geometrycznej.

Anna Alicja Trochim (ur. 1952, Sokółka), Uciekający dzień, 2018

Kolejną ciekawą pozycją dostępną na aukcji jest obraz Agaty Krutul pod tytułem Przystań. Na obrazie pojawia się jeden z dominujących w twórczości artystki motywów, czyli łodzie. Uwagę zwraca szczególnie precyzja namalowanych elementów tworząca kontrast w połączeniu z ciekawą fakturą obrazu.

Agata Krutul (ur. 1983, Białystok), Przystań, 2018

16 kwietnia, 20:00, Sopocki Dom Aukcyjny

Na aukcjach pojawia się kilka ciekawych rzeźb, m.in. drewniana rzeźba Louise autorstwa Orirafa R. Tarnawskiego. Prace tego artysty są bardzo charakterystyczne, wyróżniają się ciekawym połączeniem materiałów w celu dekonstrukcji formy oraz zniekształceniami symbolicznie podkreślającymi charakter modela.

Oriraf R. Tranawski, Louise

16 kwietnia, 22:00, BOHEMA

Warto zwrócić uwagę na akwarelę autorstwa Jana Dobkowskiego, Z cyklu „Uniwersum CLV” ze względu na ujęcie tematu i postaci na obrazie. Spontaniczna energia uwalniająca się z wizerunku postaci, przetworzonych jak na innych obrazach Dobkowskiego kontrastuje z czarnym papierem, na którym została wykonana akwarela.

Jan Dobkowski, Z cyklu „Uniwersum CLV”, 1999

Warto zwrócić uwagę na akwarelę autorstwa Jana Dobkowskiego, Z cyklu „Uniwersum CLV” ze względu na ujęcie tematu i postaci na obrazie. Spontaniczna energia uwalniająca się z wizerunku postaci, przetworzonych jak na innych obrazach Dobkowskiego kontrastuje z czarnym papierem, na którym została wykonana akwarela.

Henryk Stażewski, Kompozycja geometryczna, 1984

18 kwietnia, 17:00, Sopocki Dom Aukcyjny

Oprócz militariów dostępnych na aukcji znaleźć można również przykłady malarstwa dawnego. Jednym z nich jest akwarela Karola Kossaka, Kawalerzysta. Artysta w głównej mierze tworzył właśnie akwarele, a stałym motywem jego twórczości były obecne również na tej pracy konie.

Karol Kossak, Kawalerzysta

19 kwietnia, 21:00, Artkomiks

Jedną z ciekawszych prac jest oryginalny rysunek wykonany do filmu animowanego Smerfy. Rysunek pochodzi z lat 80. i jest prawdziwą gratką dla fanów kreskówki.

Smerfy, 10

19 kwietnia, 21:00, Rynek Sztuki

Pozycją, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę, jest obraz Magdaleny Połacik, Smutne melodie na ukulele. Mocne pociągnięcia pędzla tworzą bardzo charakterystyczną postać kobiet, główny motyw twórczości artystki, która nie boi się ciekawych zestawień kolorystycznych, osiągając interesujące efekty, potęgujące przekaz obrazu.

Magdalena Połacik, Smutne melodie na ukulele

keyboard_arrow_up
+